VALİLİK CEYPORT HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞ - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Temmuz 2024 - 23:45

VALİLİK CEYPORT HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞ

reklam
VALİLİK CEYPORT HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞ
Son Güncelleme :

29 Aralık 2022 - 10:46

283 views
reklam -->

Tekirdağ Valiliği, Ceyport hakkında çıkan haberler sonrasında basın açıklamasında bulunarak Ceyport Tekirdağ Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş Liman Kapasite Artışı konusunda yapılan çalışmaları açıkladı.

Bakanlığın ÇED olumlu raporu vermesi ve sonrasında alınan mahkeme kararlarına değinen Tekirdağ Valiliği, Ceyport ile ilgili süreci yakından takip ettiğini belirtirken Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Tekirdağ Valiliğinden yapılan açıklama şu şekilde:

“İlimiz, Süleymanpaşa İlçesinde bulunan “Ceyport Tekirdağ Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş.” tarafından yapılması planlanan “Liman Kapasite Artışı” projesi ile ilgili olarak; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından 10/09/2021 tarihli ve 6381 sayılı “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararı” verilmiştir.

ÇED Olumlu kararına TMMOB Başkanlığı tarafından dava açılmış olup, Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi’nce 2021/981 esasına kayden açılan dava ile ilgili olarak önce “işlemin yürütmesinin durdurulmasına” ve sonra da “dava konusu işlemin iptaline” karar verilmiştir.

“DOLGU VE İNŞAİ FAALİYETLER DURDURULMUŞTUR”

Daha önce alınmış olan ÇED Kararları ile Ceyport A.Ş. tarafından limanda (iptal kararını içermeyen alanlarda) faaliyet gösterilmeye devam edilmekte olup, Mahkeme kararının ifası için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüzce 07.11.2022 tarihinde limanda yapılan denetim ile; liman kapasite artışına esas ÇED Olumlu kararına konu dolgu ve inşai faaliyetler durdurulmuştur.

“TEKİRDAĞ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTUR”

Ancak Mahkeme kararının tebliğ tarihinden itibaren Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen denetimlerde, iptal edilen ÇED Olumlu kararına esas alanlar içerisinde çalışmalara devam edildiğinin tespit edilmesi üzerine yapılan faaliyet tekrar durdurularak aynı anda Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulunulmuştur.

“GÜNLÜK DENETİMLERLE TAKİP SÜRÜYOR”

Mahkeme kararıyla iptal edilen ÇED Kararına esas olan dolgu ve inşa faaliyetlerinin yapılıp yapılmadığı 22.12.2022 tarihinden itibaren günlük olarak yapılan denetimler ile takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Özlem Gürakar

GÜVEN TEKİRDAĞ GAZETESİ – TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam