TEKİRDAĞ LİMANININ İŞLETİM HAKKI “İHALESİZ” 2067’YE KADAR UZATILDI - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

25 Temmuz 2024 - 19:23

TEKİRDAĞ LİMANININ İŞLETİM HAKKI “İHALESİZ” 2067’YE KADAR UZATILDI

reklam
TEKİRDAĞ LİMANININ İŞLETİM HAKKI “İHALESİZ” 2067’YE KADAR UZATILDI
Son Güncelleme :

07 Ocak 2022 - 9:32

228 views
reklam -->

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, dün TBMM Genel Kurulu’ndan geçen yasa teklifi ile AKP iktidarının Türkiye’de Mersin, Antalya ve Tekirdağ gibi önemli limanların işletme sürelerini ihalesiz ve pazarlık usulü ile 49 yıla tamamladığını vurgulayarak, “Tekirdağ’daki Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait limanın işletme süresi 2054’de bitecek iken bu süreyi neden  2067’ye kadar uzatıyorsunuz” diye tepki gösterdi. Özelleştirme İdaresi’nin, Tekirdağ Limanı’nda sözleşme süresinin 49 yılı aşamayacağı kuralını koyduğunu vurgulayan Aygun, “Şimdi sürenin bitmesine 32 yıl varken, işletme hakkını 13 yıl daha uzatarak 2067’ye çıkarıyorlar. Şartnamedeki 49 yıl şartını yasa ile çiğniyorlar. Torunlarımızın geleceğini de çalıyorlar” diye konuştu.

“ANTALYA HAVALİMANININ İŞLETMESİ ARTIK KATAR’DA”

Aygun, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasa teklifi ile Katarlıların işlettiği Antalya Havalimanı’nın 2028 yılında bitecek işletme süresinin de 2047 yılına kadar uzatılacağını vurgulayarak, “Katarlılar; Antalya Havalimanının kalan 8 yıllık işletme devir hakkını 140 milyon dolar karşılığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyaretinden sonra Global Ports adlı Türk şirketten satın almıştır” diye konuştu.

“MERSİN LİMANININ SİNGAPURLU İŞLETMESİNE DE 13 YIL İHALESİZ UZATMA”

Singapurlu PSA tarafından işletilen Mersin Limanı’nın 2043’de bitecek işletme hakkının devir süresinin de 2056 yılına kadar uzatılabileceğini kaydeden Aygun, “Limanlar, bir ülkenin uluslararası ticaretinin ve lojistik ağının merkezi altyapı unsurlarındadır. İhalesiz, pazarlık usulü ile çok uzun işletme devir hakları verilemez. Geleceğimiz ipotek altına alınamaz” diye konuştu.

Tekirdağ’daki TDİ’ye ait limanın işletme süresinin 2054 yılında biteceğini, bu sürenin bitimine daha 32 yıl olduğunu kaydeden Aygun, şöyle devam etti:

“36 YIL KİRALANMIŞTI ŞİMDİ 49 YILA TAMAMLIYORLAR”

“Ancak dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen teklif ile bu süreyi 2067 yılına kadar uzattılar. Torunlarımızın geleceğini de karartıyorlar. Tekirdağ Limanı için Aralık 2017’de ihaleye çıkılmıştır. 8 Ocak 2018’de ihale sonuçlanmıştır. Şartnameye; sözleşme süresinin 49 yılı aşamayacağı şartı konulmuştu. Limanın işletme hakkı da 36 yıllığına verilmişti. Şimdi ihalesiz olarak bu süreyi 49 yıla tamamlıyorlar. Yani işletme hakkını; 2054 yılından 2067 yılına kadar çıkarıyorlar. Limanlar halkımızındır. Bu anlayışı kabul etmiyoruz. İktidar bugünden süre uzatmak yolu ile kendisinden sonraki iktidarların iradesine de ipotek koymuştur.”

“ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİDECEĞİZ”

CHP Tekirdağ Milletvikili Aygun, Türkiye’nin en stratejik limanlarının en erken 2046, en geç 2067 yılına kadar aralarında yabancıların ve yandaş şirketlerin de olduğu şirketler tarafından yönetilmesinin ulusal çıkarlar ile bağdaşmadığını vurgulayarak,  “Yangından mal kaçırır gibi limanların işletme hakları 2067 yılına kadar uzatılamaz. Limanlar, AKP’nin değil, halkındır. Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz” diye konuştu.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam