İLHAMİ AYGUN’DAN “BEBEK VE KEDİ-KÖPEK MAMALARINDAN KDV’Yİ KALDIRALIM” TEKLİFİ - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Haziran 2024 - 11:40

İLHAMİ AYGUN’DAN “BEBEK VE KEDİ-KÖPEK MAMALARINDAN KDV’Yİ KALDIRALIM” TEKLİFİ

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun; pırlanta, elmas, inci gibi değerli taşlara KDV muafiyeti getiren iktidarın; bebek mamalarına yüzde 8, kedi-köpek mamalarına yüzde 18 KDV uygulamasının hukukla da vicdanla da bağdaşmadığını belirterek, her türlü mama için KDV’yi sıfırlayan yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

reklam
İLHAMİ AYGUN’DAN “BEBEK VE KEDİ-KÖPEK MAMALARINDAN KDV’Yİ KALDIRALIM” TEKLİFİ
Son Güncelleme :

29 Aralık 2021 - 16:51

251 views
reklam -->

 Aygun, bebek bezleri ile hasta bezlerine uygulanan KDV’nin de yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesini teklif etti.

 CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, son dönemde gıda ve tüketim malzemelerinde yaşanan hiper enflasyon nedeniyle alım gücü düşen, bebek ve hasta bakımında zorlanan vatandaşları dikkate alarak TBMM Başkanlığı’na bir yasa teklifi sundu. Aygun, pırlanta gibi değerli taşlara KDV muafiyeti getiren iktidarın, çocuk doğumunu teşvik ettiği halde bebek mamalarına yüzde 8, bebek bezlerine yüzde 18 KDV uyguladığını belirterek, “Bu tutarsızlığı ne vicdan kabul eder ne hukuk kabul eder!” diye tepki gösterdi. Aygun, bebek mamalarına uygulanan yüzde 8 KDV’yi sıfırlayan, bebek bezlerine uygulanan yüzde 18 KDV’yi yüzde 1’e düşüren düzenlemesini TBMM Başkanlığı’na sundu.

 “YOKSULLUK DERİNLEŞİYOR!”

Aygun,  Türkiye’de yoksulluğun derinleşmesi, temel gıda ve ihtiyaç malzemelerinin sürekli zamlanması nedeniyle 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun güncellenmesi gerektiğini vurguladı. Kedi ve köpek mamalarının ithali ve yurt içi tesliminde yüzde 18 KDV uygulanırken, kuş ve balık yemlerinin “her türlü fenni karma yem” adı altında KDV’den istisna tutulduğunu vurgulayan Aygun, “Hayvan yemlerine ilişkin bu çelişkili yaklaşım, yasal ve hukuki açıdan tutarsızlık oluşturmaktadır.” diye konuştu.

 KEDİ-KÖPEK MAMALARINA KDV İSTİSNASI

Aygun, KDV Yasası uyarınca Sermaye Piyasası Kanununa göre Türkiye’de kurulu borsalarda işlem görecek nitelikte olan elmas, pırlanta, yakut, safir, inci gibi kıymetli taşların borsada işlem görmek üzere ithali, borsaya teslimi, borsa üyeleri arasında borsa içinde el değiştirmesinin KDV’den istisna olduğuna işaret etti.   Böyle bir düzenleme mevcut iken kedi-köpek mamalarına yüzde 18 KDV uygulanmasının kabul edilemeyeceğini anlatan Aygun, “TBMM Başkanlığı’na sunduğum teklif  ile lüks tüketim dışında kalan, kedi ve köpeklerin yaşamsal ihtiyacı kategorisinde olan kedi-köpek mamalarının KDV’den istisna tutulması sağlanmaktadır” diye konuştu. Aygun, kedi-köpek bakanların “Beyaz Türkler” diye etiketlenmesinin ise kabul edilemez olduğunu vurguladı.

“3 ÇOCUK YAPIN DİYORLAR, AMA BEBEK MAMALARINA YÜKSEK KDV UYGULUYORLAR”

 AK Parti iktidarları döneminde “nüfus planlanması” politikasından vazgeçilerek, doğurganlığın teşvik edildiğini vurgulayan Aygun, “Ne var ki bu politikaya uygun araçlar devreye sokulmamıştır. İktidar, bebek mamasına yüzde 8 KDV uygulamaktadır. Bebek maması KDV istisnası kapsamına alınmalıdır. Getirdiğim düzenleme ile bebek mamalarına uygulanan yüzde 8 KDV’yi kaldırıyorum” dedi.

 Aygun, 0-3 yaş döneminde bebek bakımının en büyük mali yükünü oluşturan bebek bezlerinin kurda yaşanan büyük dalgalanmalar nedeniyle Haziran 2020-Aralık 2021 döneminde yüzde 150 zam gördüğüne işaret ederek, “Bebeklerin zaruri ihtiyacı olan bebek bezlerine yüzde 18 oranında KDV uygulanması, ailelerin belini bükmüştür. Getirdiğim düzenleme ile bebek bezi fiyatlarının düşürülmesi için KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyorum” diye konuştu.

“YAŞLI VE HASTA BAKIMI ZORLAŞIYOR”

Aygun, bakıma muhtaç yaşlı hastaların ve yataklı hastaların en önemli bakım giderleri arasında yer alan hasta alt bezlerinin de kurdaki dalgalanmalardan olumsuz yönde etkilendiğini ve Haziran 2020-Aralık 2021 döneminde sürekli zam gördüğünü kaydetti.. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödediği hasta bezi ücret tutarının piyasa fiyatının çok altında olduğunu belirten Aygun, “Hasta alt bezi lüks değil, zorunlu bir ihtiyaçtır ve hasta ve yaşlı bakımının en önemli aracıdır. Zorunlu bir ihtiyaç olan hasta alt bezlerine uygulanan yüzde 18’lik KDV oranı insani değildir. TBMM’ye sunduğum düzenleme ile hasta alt bezlerine yüzde 1 KDV uygulanması amaçlanmaktadır” dedi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam