TEKİRDAĞ KADIN DAYANIŞMA PLATFORMU’NDAN CUMHURBAŞKANI HAKKINDA SUÇ DUYURUSU - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

19 Mayıs 2024 - 17:23

TEKİRDAĞ KADIN DAYANIŞMA PLATFORMU’NDAN CUMHURBAŞKANI HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

reklam
TEKİRDAĞ KADIN DAYANIŞMA PLATFORMU’NDAN CUMHURBAŞKANI HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Son Güncelleme :

09 Haziran 2022 - 8:14

112 views
reklam -->

Adalet ve Kalkınma Partisinin Genel Başkanı 01.06.2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin grup toplantısında kadın bedeni üzerinden cinsiyetçi ve ayrıştırıcı bir dil kullanarak “çürük, sürtük vb.”      şeklinde sözler sarf etmesi üzerine Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu, durumu protesto ederek suç duyurusunda bulundu:

Platform adına Tekirdağ Adliyesi önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Nurten Yontar, konuyla ilgili şunları söyledi:

TÜRK TARİHİNDE KAPKARA BİR LEKE OLARAK KALACAKTIR”

“Adalet ve Kalkınma Partisinin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemiş olduğu sözleri aynen alıntılayarak söylüyoruz; “Düşünün, Dolmabahçe Cami’nin içinde bu eşkıyalar bu teröristler caminin içini pislemişti. Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti. Bunlar böyle. Bunlar çürük, bunlar sürtük. Kamu binalarının, polis araçlarının, işyerlerinin, otobüslerin, sokakların yıkıldığı Gezi olaylarının arkasında hangi güçlerin olduğunu tarih de yazıyor. Bunlardan bu millete hayır gelmez. Bunlar ancak terör sevicilerle beraber.” Şüphelinin, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak “çürük, sürtük vb.”     şekilde konuşması,    kasıtlı ve bilinçli bir şekilde hakaret etmesi, iftira atması sadece kadın olarak burada yer alan bizler değil bu ülkede yaşayan bütün kadınları rencide etmiştir.  Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında bana ve Türk kadınlarına yönelik aleni, açık, kasıtlı ve bilinçli bir şekilde cinsiyetimiz üzerinden “sürtük” denilmesi Türk Tarihinde kapkara bir leke olarak kalacaktır. Kadınları aşağılayan ve bedenleri üzerinden yapılan hakaret içerikli bu ifadeler “kürsü dokunulmazlığı” adı altında Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında yapılması kabul edilebilir değildir.

“AİHS’NİN 14. MADDESİNDE YER ALAN AYRIMCILIK YASAĞINA AYKIRIDIR”

Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı’nın eylemi, T.C. Anayasasının 103.maddesinde düzenlenen “Cumhurbaşkanı Yemininin” de ihlali niteliğinde olduğundan bu hususun da hukuki soruşturmaya tabi tutulması gereklidir. Bir kadın olarak bu güne değin hiç bu kadar aşağılandığımızı ve sözel şiddete maruz kaldığımızı hatırlamıyoruz. Uğradığımız ağır hakaret nedeniyle şüphelinin TCK mahiyetinde suç sayılan eylemleri hakkında gerekli kovuşturmanın yapılarak kamu davası açılmasını talep ediyoruz. Gezi olaylarına katılmış olsun veya olmasın yasal ve demokratik haklarını kullanan vatandaşlara yönelik olarak milyonlarca Türk Vatandaşını ve özellikle de kadın bedeni ve cinsiyeti üzerinden yapılan, ayrımlaştıran, ötekileştiren, hakaret içerikli söylemlerde bulunulması AİHS’nin 14. maddesinde yer alan ayrımcılık yasağına aykırıdır. Ayrımcılık yasağı hem bir hak hem de Sözleşme’de yer alan hak ve özgürlüklerden yararlanmada temel bir ilkedir. Söz konusu hüküm uyarınca, “bu Sözleşme’de tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanma, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasal veya diğer kanaatler, ulusal veya toplumsal köken, ulusal bir azınlığa aidiyet, servet, doğum başta olmak üzere herhangi başka bir duruma dayalı hiçbir ayrımcılık gözetilmeksizin sağlanmalıdır.

“BULUNDUĞU KONUMU DA KULLANARAK BİZLERİ HEDEF GÖSTERMİŞTİR”

Ayrıca AİHS 12 Numaralı Ek Protokolü, AİHS’nin yasağının kapsamını genişletmiştir. Sözleşme’de tanınan hak ve özgürlüklerinin yanı sıra ulusal hukukta tanınan tüm hak ve özgürlükler de bu kapsama alınmıştır. Diğer bir ifade ile Sözleşme’de sayılan özellikleri nedeniyle kişinin, AİHS ve iç hukukta tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanmada farklı muameleye tabi tutulması yasaklanmıştır.

Şüpheli Recep Tayyip Erdoğan bize ve bizim gibi milyonlarca Türk vatandaşı kadına sürtük, terörist, çürük ve eşkıya diyerek, temsil ettiği makam ve bulunduğu konumu da kullanarak bizleri hedef göstermiştir.  Sadece hedef göstermekle kalmamış aynı zamanda söylediği bu sözlerle aşağılamıştır. Şüpheli, Türk Ceza Kanununda suç sayılan bu eylemlerini birçok televizyon kanalından canlı olarak yayınlanan partisinin grup toplantısında aleni olarak yapmıştır.

Bu eylem ve söylemleri dolayısıyla Şüpheli hakkında gerekli yasal kovuşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını ve yapılacak yargılama ile TCK’nun eylemine uyan maddeleri gereğince Kadın Dayanışma Platformunun bileşenleri olarak cezalandırılmasını talep ediyoruz. Kamuoyuna duyurulur.”

Özlem Gürakar / TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam