İYİ PARTİ’DEN CUMHURBAŞKANININ“SÜRTÜK” SÖZÜNE SUÇ DUYURUSU - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Haziran 2024 - 11:41

İYİ PARTİ’DEN CUMHURBAŞKANININ“SÜRTÜK” SÖZÜNE SUÇ DUYURUSU

reklam
İYİ PARTİ’DEN CUMHURBAŞKANININ“SÜRTÜK” SÖZÜNE SUÇ DUYURUSU
Son Güncelleme :

03 Haziran 2022 - 14:20

147 views
reklam -->

İYİ Parti Tekirdağ Kadın Politikaları Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın “Sürtük” sözü ile ilgili; Hakaret (TCK 125), Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik (TCK 216) maddeleri gereği, suç duyurusunda bulundu.

Tekirdağ Adalet Sarayı’na gelen İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Darıcı ve İYİ Parti Tekirdağ Teşkilat üyeleri imzaladıkları dilekçeleri Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti.

İYİ Parti Tekirdağ Kadın Politikaları Başkanı Gökçe Gülçiçekli, konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

Yaptığı açıklamada yaşananlara değinen Gülçiçekli, şunları söyledi:

“TÜRK KADININA ALENEN HAKARET ETMİŞTİR”

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 01.06.2022 tarihli grup toplantısında, bizlerin burada tekraren ifade etmekten ar edeceğimiz bir ifade ile Türk Kadınına alenen hakaret etmiştir. Cumhurbaşkanının tüm televizyonlarda canlı yayında alenen kullandığı ifadenin açıkça “hakaret” suçunu teşkil ettiği Yargıtay’ın Yerleşik İçtihatlarında sabittir. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı bu eylemi ile Anayasamızın 103.maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanı yemini de ihlal etmiştir.

“BAĞIMSIZ TÜRK YARGISI’NIN FAİLİN SİYASİ KİMLİĞİNDEN ETKİLENMEKSİZİN BAŞTA ANAYASAMIZ OLMAK ÜZERE KANUNLARIMIZIN EMİRLERİNİ YERİNE GETİRECEĞİNE OLAN İNANCIMIZ TAMDIR”

Bizler; Türk kadınları adına, tüm kadınlar adına toplumsal ve siyasi vazifemiz gereği Sayın Cumhurbaşkanı’nın suç teşkil eder eylemine istinaden Ankara Cumhuriyet Savcılığı nezdinde şikâyette bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanı’nın “hakaret” suçunu alenen, tüm televizyonlar önünde canlı yayında ve en önemlisi Gazi TBMM çatısı altında işlemiş olmasının ağırlaştırıcı neden olarak değerlendirilmesi, mübrez eylem ile hukuki dayanağını T.C. Anayasasından alan “Cumhurbaşkanı yemininin ihlal edilmiş olmasının” da soruşturulması talepli olarak şikâyet dilekçemizi Sayın Cumhuriyet Savcılığımıza arz ettik. Bağımsız Türk Yargısı’nın, şikâyetimize istinaden hukukun gereklerini eksiksiz ve adil bir şekilde yapacağına, failin siyasi kimliğinden etkilenmeksizin başta Anayasamız olmak üzere kanunlarımızın emirlerini yerine getireceğine olan inancımız tamdır. İYİ PARTİ Kadın Politikaları Başkanlığı olarak bizler de başlattığımız hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Kamuoyuna saygı ile arz ederim.”

Özlem Gürakar / TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam