CHP KADIN KOLLARI GENEL BAŞKANI AYLİN NAZLIAKA TEKİRDAĞLI KADINLARLA BULUŞTU - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

16 Nisan 2024 - 01:59

CHP KADIN KOLLARI GENEL BAŞKANI AYLİN NAZLIAKA TEKİRDAĞLI KADINLARLA BULUŞTU

reklam
CHP KADIN KOLLARI GENEL BAŞKANI AYLİN NAZLIAKA TEKİRDAĞLI KADINLARLA BULUŞTU
Son Güncelleme :

07 Haziran 2022 - 15:40

315 views
reklam -->

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka,  kadına yönelik şiddet kapsamında hayata geçirilen “Yaşamhak” projesi ve  CHP iktidarında uygulanacak Aile Destek Sigortası Projesi kapsamında  Tekirdağ’daki kadınlarla bir araya geldi.

Tekirdağ’daki kadına yönelik çalışmalara ilişkin bilgiler veren Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı Nurten Yontar; “Pandemi dolayısıyla 2 yıl gibi uzun bir aradan sonra ne mutlu bize ki Sayın Genel Başkanımız Aylin Nazlıaka önderliğinde bir aradayız. Pandemi sürecinde, biz kadınlar, evlere giremesek de zor şartlarda bile kapı önünde, merdivenlerde bahçelerde yine ailelerimizi ziyaret ederek ihtiyaçlarını giderdik. Bu ortamlarda ‘Yaşam Hak Projemizi, ‘Aile Destek Sigortası’nı anlattık ve anlatmaya devam ediyoruz. Sosyal projelerimizle sadece ilimizde değil, doğal afetler dolayısıyla zarar gören ve ihtiyaç duyulan her ile yardımlarımızı ulaştırdık. Bu durumlarda atmış olduğumuz sms’lere siz çok değerli partililer  anında cevap verdiniz. Destek oldunuz. Burada hepinizin huzurunda  bir kere daha canı gönülden çok teşekkür ederiz. Yardımlarını esirgemeyen tüm Tekirdağlı hemşerilerimize teşekkür ederiz. İyi ki varsınız” dedi.

“HAK, HUKUK, ADALET VE EŞİTLİĞİN YANINDAYIZ”

Gerçekleştirdikleri çalışmaları detaylandıran Nurten Yontar; “Kadın kolları mahalle sorumlularını atadık. Ziyaret ettiğimiz aileleri sisteme girmeye başladık ve devam ediyoruz.  Kadın üye sayımızı göreve geldiğimiz 15 Mart 2020’den bu güne 8 bin 300 kadın üyeden 9 bin 350’ye çıkardık.  Bize verilen bir kota vardı bu kotayı da 3 ayda tamamlamayı düşünüyoruz. 11 bin kadın üye olacağız. Parti okulumuza kadın örgütümüzden yeni parti eğitmenleri kazandırdık. Kadınlar, çocuklar, hayvanlar ve doğamız kırmızı çizgimizdir. Bunlara yapılan her türlü saldırıya karşıyız. Hak, hukuk, adalet ve eşitliğin yanındayız” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VAZGEÇİLMEZİMİZDİR”

İstanbul Sözleşmesinin önemine vurgu yapan Yontar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti Grup toplantısında dile getirdiği “sürtük” sözüne de değinerek kadın bedeni üzerinden cinsiyetçi ve ayrıştırıcı bir dil kullanarak, küfürlü ve hakaret içerikli sözleri dolayısıyla CHP Tekirdağ Kadın Örgütü olarak Erdoğan’ı kınadıklarını ifade etti. Yontar, son olarak AK Parti’ye seslenerek; “Gidişiniz kadınların elinden olacak” ifadelerinde bulundu.

“BUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

İstanbul sözleşmesinden vazgeçmediklerini vurgulayan Nazlıaka;  “Güç kadınlarda,  dayanışacağız ve vazgeçmeyeceğiz. Tüm kadınların ve çocukların kaderini değiştireceğiz. Herkesin özgürce yaşayabildiği, kadınların güvenlik sorununun olmadığı, kız çocuklarının eğitim hayatında eşit olabildiği, eşit işe, eşit ücret aldığı, kayıt dışı çalıştırılmadığı, şiddet görmediği bir Türkiye inşası gibi bir sorumluluğumuz var. Önümüzdeki seçim bir varoluş ya da yok oluş arasında bir tercihe dönüşecek. Ne dedi ülkeyi yöneten: “Bizim Taliban ile inanç olarak ters düşen bir yanımız yok” dedi. Taliban, kafa kesen kız çocuklarının okula gitmesini yasaklayan, ekrana çıkacak sunucunun kıyafetine karışan, 15 yaşından küçük kız çocuklarının, 45 yaşının altındaki dul kadınların savaş ganimeti olarak askerlere verilmesini  temin eden bir zihniyet. Duymayan kulaklara bir kez daha seslenelim. Bizler Taliban’ı tanımıyoruz ve tanımayacağız. Bizim Taliban ile hiçbir şekilde ortak paydamız olamaz. Akıllarında farklı bir Türkiye inşası  var. Buna müsaade etmeyeceğiz” sözlerini kaydetti.

Tüm bakım yükü ve ev içi işlerin kadının sorumluluğu olarak görülmesi nedeniyle kadınların iş hayatında ve karar mekanizmalarında yeteri kadar olamadığına dikkat çeken Nazlıaka, kadın ve erkeğin en eşit olduğu alanın akademi olduğunu söyledi. Akademide ünvanların yükselmesiyle birlikte, yüzde 6 oranında rektör, yüzde 9 oranında ise kadın dekanın olduğuna dikkat çeken Nazlıaka; “Kadın kendine bir süre sonra görünmez bir tavan koyuyor. Ne kadar yükselirsem, sorumluluklarım artacak. Sorumluluklarım arttığı zaman bakmakla yükümlü olduklarımı ihmal edeceğim diyerek duruyor ya da erkekler durduruyor” şeklinde konuştu.

“TEK ADAMA KARŞI ÇOK KADIN”

Meslek hayatında kadınların güvenli ve güvenlikli çalışması gerektiğini vurgulayan Nazlıaka; “Çalışan her 100 kadından yüzde 8’i sendikalı. Çalışan her iki kadından birisi kayıt dışı. Kadınların en fazla çalıştırıldığı sektör tarım. Tarımın özelliği ise kayıt dışılığın en yüksek oranda olması. Bizler, kadın istihdamını arttırmak amacıyla çalışma yaptık. Çalışma sonrası iktidara geldiğimizde ilk 5 yıl içerisinde 6 milyon istihdam yaratıp, 4 milyonunun kadınlar için olmasını sağlayacağız. Hepsinin nasıl yapılacağına çalıştık. Meslek edindirme kursları ile çalışma hayatının dışına atılmış kadınları, yeniden çalışan kadınlar dönüştüreceğiz. Tek adama karşı çok kadın diyeceğiz” sözlerini kaydetti.

AİLE DESTEK SİGORTASI UYGULANACAK

Aile destek  sigortasına ilişkin de açıklamalarda bulunan Nazlıaka; “Hane yoksulluğu farklı, hane içerisindeki kadının yoksulluğu daha da farklı. Türkiye’de ortalama 4 bin 253 TL asgari ücret alan bir ailede kadının cebine 4 lira bile girmiyor. Aile destekleri sigortası Türkiye’nin yoksullukla mücadelesi için iktidara gelir gelmez hayata geçireceğimiz Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 9 sigorta türünden bir tanesi. İlk sekizi şu an uygulamada fakat dokuzuncusu tam uygulanmıyor. İşine gelene yardım yapılıyor, gelmeyene yapılmıyor. Kendisine oy verene birkaç ayrı kanaldan yardım yapıyor ama Cumhuriyet Halk Parti’li olarak etiketlediği birine yardım yapmıyor. Aile Desteği birimi ile bu sigortayı uygulamaya geçireceğiz. Bir hanenin geliri asgari ücretin altındaysa, kadına bir kart çıkaracağız ve en az asgari ücrete tamamlayacak kadar bir ödenek verilecek. Ailedeki çocuk sayısına, yaşlı ve bakıma muhtaç  sayısına göre ödeneğin rakamı yükselecek. Böylelikle kadını güçlendireceğiz. Kamudaki istihdamda yoksul bir ailedeki gençlere öncelik tanıyacağız. Gelir düzeylerinin yükselebilmesi ve yoksulluk zincirinin kırılması için onları hayata kazandıracağız ve istihdam edeceğiz. Çocukların eğitimine ana okuldan üniversite mezuniyetine kadar herhangi bir para ödememesini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

“YOKSULDAN ALINIP ZENGİNE VERİLEN BU SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Emekliler için de belli standartlar olacağını, Kültür Bakanlığı ile protokol sağlanacağını aktaran Nazlıaka; “Emekliler düşük bedellerle ülkeyi gezebilecek. Hiçbiri rüya değil. Gelişmiş ülkeler bunları yapıyor. Türkiye aslında güçlü bir ülke ama ekonomi tercihler meselesidir. Ekonomi, siz tercihinizi halktan yana mı kullanıyorsunuz, yoksa beşli çeteden yana mı kullanıyorsunuz bunun tercihidir. AKP döneminde yoksuldan alınıp, zengine verilen bir sistem kuruldu. Bu sistemi değiştireceğiz. Gelirin hakça paylaşılacağı bir Türkiye tesis edeceğiz bunu yapmaya çok hazırız. Emek biziz, umut biziz, cesaret biziz, halk biziz, halkın iktidarını bizler kuracağız” dedi.

Özlem Gürakar / TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam