“GEZİ ONURUMUZDUR, GEZİ’YE ÖZGÜRLÜK!” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

19 Nisan 2024 - 17:24

“GEZİ ONURUMUZDUR, GEZİ’YE ÖZGÜRLÜK!”

reklam
“GEZİ ONURUMUZDUR, GEZİ’YE ÖZGÜRLÜK!”
Son Güncelleme :

05 Ağustos 2022 - 12:37

129 views
reklam -->

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu öncülüğünde, TMMOB ve bağlı Odaların katılımıyla, Gezi Davası Karar Duruşmasında; TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, TMMOB Mimarlar Odası Hukuk Müşaviri Can Atalay’ ile birlikte Çiğdem Mater, Mine Özerden, Osman Kavala ve Hakan Altınay’a hakkında kesinleşen karara dair basın açıklaması yaptı.

Gezi’nin yargılanmaması gerektiğine ve mesnetsiz suçlamalarla ağır cezalar verildiğine değinen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi Başkanı Cemal Polat, basın açıklamasının sözcülüğünü yaparak şu konulara değindi:

“Bugün 4 Ağustos 2022. Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da bulunduğu 7 arkadaşımızın da 18’er yıl ceza aldığı Gezi Davası Karar Duruşmasının üzerinden 100 gün geçti. Osman Kavala tam 1739 gündür, diğer arkadaşlarımız ise 102 gündür haksız ve suçsuz yere cezaevinde tutuluyor. Arkadaşlarımızın masumiyetine inanıyor, bu hukuksuzluğu kınıyoruz.”

“HALK HAREKETİNE DÖNÜŞTÜ”

“Meslek alanlarımızın tarihsel birikimle oluşmuş temel ilkeleri çerçevesinde halka ait olanı korumak, kamu yararını savunmak biz mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevidir. Bu görev doğrultusunda, İstanbul kentinin en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi Parkı “park” olarak kalsın diye mücadele etmek mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi. 2013 Haziran’ında, korunması gereken yalnızca kamusal alanlar da değildi üstelik. İktidarın baskı politikaları, temel hak ve hürriyetleri günden güne askıya alması yurttaşların nefes almasını daha da zorlaşıyor, ülkenin geleceği karanlığa gömülüyordu. Aydınlık bir geleceği savunma, düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkma ile doğal alanlarımızı, meralarımızı, kıyılarımızı, ormanlarımızı, kamusal alanlarımızı koruma düşüncelerinin kesiştiği simgesel bir mekana dönüştü Gezi. Farklı mücadele alanları kesişti ve ülkemizin mücadele tarihine kazınacak bir halk hareketine dönüştü.”

“AKP DEFALARCA YARGILAMAYA, KARALAMAYA ÇALIŞTI GEZİ’Yİ VE HEP BAŞARISIZ OLDU”

“Toplumun ortak değerlerini bir bir sermayeye altın tepside sunan, bu gerçekliği örtmek üzere gerici bir toplum inşa etmeyi deneyen, kadına, farklı cinsel yönelimlere, sanata, etnik ve kültürel değerlere saldıran iktidarın siyasal temsilcisi AKP’nin karşısına dikildi milyonlar. Yaşadığı yenilginin yarattığı öfkeyi dizginleyemeyen AKP defalarca yargılamaya, karalamaya çalıştı Gezi’yi ve hep başarısız oldu. Uzun ve bariz hukuksuzluklar içeren bir dizi girişimin ardından son olarak kendi partisinden milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımızın nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçladılar. Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebini hapsetmek istiyorlar.”

“BİZ KAZANACAĞIZ, GEZİ KAZANACAK!”

“Biliyoruz ki bugün yaşanan derin yoksulluktan, ülkenin çöküşünden çıkışın yolu Gezi Direnişi’nde ayağa kalkan milyonların örgütlülüğünden geçiyor. Hukuksuz tutuklama kararlarının verildiği günden itibaren başlattığımız ve bugün 102. Gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. 102. günde bir kez daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin! Biz kazanacağız, Gezi kazanacak!”

Özlem Gürakar / TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam