TEKİRDAĞ’DAN GEZİ SAVUNMASI “KİMSE DOKUNAMAZ BİZİM SUÇSUZLUĞUMUZA!” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

16 Nisan 2024 - 00:36

TEKİRDAĞ’DAN GEZİ SAVUNMASI “KİMSE DOKUNAMAZ BİZİM SUÇSUZLUĞUMUZA!”

reklam
TEKİRDAĞ’DAN GEZİ SAVUNMASI “KİMSE DOKUNAMAZ BİZİM SUÇSUZLUĞUMUZA!”
Son Güncelleme :

30 Nisan 2022 - 14:02

114 views
reklam -->

TMMOB, KESK, DİSK ,TTB Tekirdağ Şubeler Platformu; Gezi Davası’nda, aralarında Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nin eski başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odasının Hukuk Müşaviri Can Atalay’ın da bulunduğu kişiler hakkında verilen mahkûmiyet kararına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cemal Polat, KESK – Eğitim-SEN Şube Başkanı Kamil Sarı, Tekirdağ Tabip Odası Divan Başkanı Dr. Ömer Güven ve DİSK Genel İş Şube Başkanı Mesut Alak’ın katıldığı basın açıklamasında TMMOB, KESK, DİSK ,TTB Tekirdağ Şubeler Platformu adına açıklamayı TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cemal Polat gerçekleştirdi.

Polat açıklamasında şunları söyledi:

“UNUTULMAZ GEZİ’Yİ SELAMLIYORUZ”

“Adaletin kara gününü yaşıyoruz! Ülke tarihimizin en görkemli, en yaratıcı, en gurur verici halk hareketi olan Gezi Direnişi’nin parçası olan arkadaşlarımız uydurma deliller ve asılsız suçlamalarla yargılandıkları dava sonucunda hapis cezasına mahkûm edilerek tutuklandılar. Bu kararın hukukla ve adaletle açıklanabilir hiçbir yanı bulunmamaktadır. Gezi Davası en başından itibaren siyasi iktidarın politik ihtiyaçları uyarınca dizayn edilmiş, kararı da iktidarın istediği biçimde verilmiştir.

Aralarında TMMOB Yönetim Kurulu Üyemiz Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odamızın İstanbul Şubesi’nin eski başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odamızın Hukuk Müşaviri Can Atalay’ın da bulunduğu yargılanan arkadaşlarımız hukuki gerekçelerle değil, politik hesaplarla cezalandırılmışlardır. Karar, sadece arkadaşlarımıza yönelik değildir. Bu karar, 2013 Mayıs-Haziran aylarında iktidarı sarsıp korkutan milyonlara yöneliktir; milyonlarca insanın demokratik hak kullanımlarını cezalandırmaya, barışçıl ve demokratik istemleri bastırmaya ve kamu idarelerine yakışmayacak bir şekilde öç almaya, cezalandırmaya yöneliktir.

Fakat bilinmelidir ki hiçbir dava ve hiçbir karar, Haziran direnişinin halk, demokratik kamuoyu ve yasalar nezdindeki meşruiyetini gölgeleyemez ve hiçbir güç bizlerin emekten, halkımızdan, ülkemizden, mesleğimiz ve bilimsel teknik doğrulardan yana duruşumuzu engelleyemez.

GEZİ’Yİ SAVUNUYORUZ, MİLYONLARI SAVUNUYORUZ, O MİLYONLARIN İÇİNDE VE HER TARAFINDAYIZ

Gezi direnişi ve mahkum edilen arkadaşlarımız, halkımızın ve tarihimizin yüz akıdır. Onlar milyonları, demokrasiyi, hukuku, yasal hak kullanımını örnek ve onurlu bir şekilde savundular. Direniş nasıl ki bu ülkenin yüz akı ve onurlu tarihinin bir parçasıysa, Gezi Direnişi Davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız da bizim yüz akımız ve onurlu tarihimizin bir parçasıdır.

İktidar dayatmasıyla, kurgu iddianamelere dayanarak verilen bu mahkeme kararı Gezi’nin tertemiz direnişini lekeleyemeyecektir. Bu kararı kabul etmiyoruz! Gezi Direnişinin arkasında dimdik durduğumuz gibi, Gezi Davasında yargılanan ve ceza alan arkadaşlarımızın da yanında dimdik durmaya devam edeceğiz. Halkı hedef alan, toplumsal muhalefeti sindirmeye yönelik bu karar, gelecekte hem iktidar sahiplerinin hem de bu kararın altında imzası bulunanların üzerinde bir utanç vesikası olarak kalacaktır.

“ÇÜNKÜ BİZ GEZİ’YİZ ÇÜNKÜ BİZ HALKIZ!”

Arkadaşlarımızla her zaman tam bir dayanışma içinde olacağız. Doğru bildiklerimizi söylemeye, halkımızdan, ülkemizden yana kamu/toplum yararını savunma mücadelemize devam edeceğiz.

Gezi’nin o görkemli haziran günlerinden öğrendiğimiz en büyük ders, birbirimizin elinden tutmanın, birbirimize sahip çıkmanın bizi ne kadar güçlü kıldığıydı. Bundan sonra da birbirimize sahip çıkmaya, arkadaşlarımız, ağaçlarımızı, ormanlarımızı, şehirlerimizi korumaya devam edeceğiz. Çünkü biz Gezi’yiz, çünkü biz Halkız!”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam