DİNLENİRKEN ORTAYA ÇIKAN HASTALIK; “HUZURSUZ BACAK SENDROMU” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Mayıs 2024 - 04:12

DİNLENİRKEN ORTAYA ÇIKAN HASTALIK; “HUZURSUZ BACAK SENDROMU”

reklam
DİNLENİRKEN ORTAYA ÇIKAN HASTALIK; “HUZURSUZ BACAK SENDROMU”
Son Güncelleme :

06 Haziran 2022 - 16:31

95 views
reklam -->

Özel Star Medica Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Aslan Tekataş; dinlenirken ortaya çıkan hastalık olan huzursuz bacak sendromu ile ilgili açıklamalarda bulunurken; “Huzursuz bacak sendromu, yaygın olarak görülen sinir sistemi hastalıklarından bir tanesidir” dedi.

“Bu hastalığa sahip bireylerde özellikle dinlenme durumunda bacaklarda, ayaklarda ve bazen de kol bölgesinde rahatsızlık hissi ortaya çıkar. Hastalık herhangi bir yaşta ortaya çıkabildiği gibi, yaş ilerledikçe hastalığın yol açtığı sorunlarda artış gözlenir.” diyerek hastalık hakkında bilgi veren Özel Star Medica Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Aslan Tekataş açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“HASTALIK KAYNAKLI UYKU PROBLEMLERİ DE GÖZLENEBİLMEKTEDİR”

“Bireyin hareketsiz kalması durumunda hastalıktan etkilenen bölgelerdeki huzursuzluk hissinde artış gözlenir. Hastaların birçoğu, önleyemedikleri bir hareket etme isteğinden yakınırlar. Özellikle gece saatlerinde artış gösteren bu rahatsızlık hissi, hasta bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Huzursuz bacak sendromu hastalığının birçoğunda, hastalık kaynaklı uyku problemleri de gözlenebilmektedir.

HUZURSUZ BACAK SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Huzursuz bacak sendromu hastalığına yakalanan bireylerde görülen belirtiler genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

*Bacaklarda ve ayaklarda huzursuzluk hissi                                                                                                                        

*Huzursuzluk hissiyatından kaynaklı sürekli olarak hareket etme ihtiyacı                                                          *Gece saatlerinde artış gösteren ağrı ve rahatsızlık hissi              

*Hissedilen ağrı ve huzursuzluğun hastalıktan etkilenen bölgenin hareket ettirilmesi ile kısa süreliğine azalması hiss

*Bacaklarda istemsiz seğirmeler

HUZURSUZ BACAK SENDROMU NEDENLERİ NELERDİR?

Huzursuz bacak sendromu, çoğu zaman nedeni bilinmeyen (idyopatik) şekilde ortaya çıkar. Bazı durumlarda ise hastalığın ortaya çıkışında bireyde bulunan başkaca etkenler rol oynar. Bunlardan bazıları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

*Genetik yatkınlıklar                                                                                                                                                         *Dopamin dengesinde bozukluk                                                                                                                                           

*Gebelik (özellikle son trimester)                                                                                                                                                      *Demir eksikliği veya başka nedenlerden kaynaklı anemiler                                                                                                      *Nöropati                                                 

*Aşırı alkol kullanımı                                                                                                                                   

*Omurilikte spinal kord veya spinal blok oluşumu                                                                                

  *Serotonin miktarını yükselten antidepresan ve antipsikotik ilaçların kullanımı

HUZURSUZ BACAK SENDROMU TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Bireylerde huzursuz bacak sendromu teşhisinin konulabilmesi için öncelikle bireyin hastalık öyküsü ve ailesinde görülen hastalıklar detaylı olarak öğrenilmelidir. Hastalıktan şüphelenildiği durumlarda fiziksel ve nörolojik muayeneler yapılır. Teşhis aşamasında uyku hastalıkları alanında uzman hekimlerin de hastaları muayene etmesi büyük önem taşır. Hastalığın teşhisi aşamasında bazı elektrofizyolojik testler ve kan tahlillerinden yararlanılabilir. Yapılan tanı testleri sonucunda huzursuz bacak sendromu teşhisi konulan hastalarda tedavi süreci titizlikle planlanmalıdır.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam