CHP CAN ATALAY’IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN EYLEM KARARI ALDI - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Şubat 2024 - 15:56

CHP CAN ATALAY’IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN EYLEM KARARI ALDI

reklam
CHP CAN ATALAY’IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN EYLEM KARARI ALDI
Son Güncelleme :

28 Kasım 2023 - 13:56

282 views
reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl ve Süleymanpaşa İlçe Başkanlığı, Anaysa Mahkemesi kararına rağmen hapsedilen ve özgürlüğüne kavuşması engel olunan Hatay Milletvekili Can Atalay için eylem yapma kararı alındığını açıkladı.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapılırken Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı’nda yapılan açıklamada Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, CHP Tekirdağ İl Başkan Vekili Burak Boğaç, CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Engin, CHP Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı Büşranur Pelen, CHP Tekirdağ Hukuk işleri’nden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Av. Uğur Yüksel ve CHP Süleymanpaşa Hukuk İşleri’nden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Av. Ece Zeybek basın mensuplarının karşısına çıktı.

 Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Örgütü adına CHP Tekirdağ Hukuk işleri’nden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Av. Uğur Yüksel basın açıklamasını okurken yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“TÜRK MİLLETİNİN DE İRADESİ YOK SAYILARAK MİLLETVEKİLLİĞİ GÖREVİ KENDİSİNE VERİLMEMİŞTİR”

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde 28. dönem Milletvekili seçilen Can Atalay’ın yargılama süreci tüm Türkiye tarafından bilinmektedir. Tutuklu olarak yargılandığı sırada milletvekili olarak seçilmesinin ardından yapılan tüm başvurulara rağmen hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı olmamasına rağmen tutukluluğu devam ettirilmiş ve yüce Türk milletinin de iradesi yok sayılarak Milletvekilliği görevi kendisine verilmemiştir.

“YARGIYA DUYULAN GÜVENİ VE HUKUK GÜVENLİĞİNİ AÇIKÇA ORTADAN KALDIRMA ÇABASIDIR”

Tüm bu hukuk dışı uygulamaların sonucunda Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru Can Atalay’ın haklılığını ve Milletvekilliği görevini yerine getirmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Uygulanan hukuksuzluk Anayasa Mahkemesi tarafından tespit edilmiş ve hüküm altına alınmıştır. Ancak kendilerinde bu gücü nereden buldukları belli olmayan ve görevi sadece hukuku uygulamak olan kişilerce Anayasa Mahkemesi tanınmadığı gibi Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda dahi bulunulmuştur. Bu durum yargıya duyulan güveni ve hukuk güvenliğini açıkça ortadan kaldırma çabasıdır. Bu hukuk darbesi, milli iradeyi yok sayan, anayasayı tanımayan ve “anayasızlaştırma” sürecini başlatmayı hedefleyen bir harekettir.

“AMACIMIZ KİŞİLERİN DEĞİL HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN GERÇEKLEŞMESİDİR”

İşte bu an itibariyle anında eylem kararı alan partimiz, Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel önderliğinde milletvekillerimiz ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisinde adalet nöbetini başlatmıştır. Bizler de yerelde şehrimizde bulunan sivil toplum örgütleri ile istişarelerde bulunarak bu konunun unutulmaması ve gereğinin yapılması için mücadelemize devam etmekteyiz. Amacımız anayasamızda yazılı olan “hukuk devleti” kavramının devam ettirilmesidir. Amacımız herkes için hukukun uygulanmasıdır. Amacımız kişilerin değil hukukun üstünlüğünün gerçekleşmesidir. Ancak bu durumda ülkemiz gerçekten yaşanabilir, adaletli bir hukuk devleti olacaktır. Ancak bu durumda ülkemiz ilerlemiş ülkeler arasında yer alabilecektir. Ancak bu durumda ülkemiz ticaretin, sanayinin ve turizmin göz bebeği olan bir ülke olacaktır. Hukukun olmadığı ve hukukun adaletli bir şekilde uygulanmadığı bir ülkede bunlardan bahsetmek mümkün değildir. Konunun takipçisi olacağımızı ve bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi burada bir kez daha belirtmek isteriz. “

Özlem Gürakar

GÜVEN TEKİRDAĞ GAZETESİ – TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam