BU SEFER KENDİLERİ HABER OLDULAR - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Temmuz 2024 - 22:47

BU SEFER KENDİLERİ HABER OLDULAR

reklam
BU SEFER KENDİLERİ HABER OLDULAR
Son Güncelleme :

16 Nisan 2022 - 14:49

245 views
reklam -->

Tekirdağ’daki gazeteciler yerel basına uygulanan tasarruf tedbirleri genelgesine ilişkin ortak basın açıklaması yaparak, karara tepki gösterdi.

Hasan Ali Yücel Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklaması, saygı duruşunda bulunulması ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başlarken Gazetemiz Güven Tekirdağ ve İnternet Haber sitemiz Tekirdağ Canlı Haber adına Özlem Gürakar da alanda yerini alarak protestoye destek oldu.

Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği Başkanı Abdullah Yalçın ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Batı Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Necmi Işıksal,  yerel basının idam fermanı olan kararın kaldırılması çağrısında bulundu.

Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği Başkanı Abdullah Yalçın, yerel basının 30 Haziran’da yayımlanan tasarruf tedbirleri genelgesi ile daha da zor bir döneme girdiğini belirtti.

“BASINA KET VURULMUŞTUR”

Tasarruf tedbiri adı altında alınan kararın işçisiyle işvereniyle tüm basın camiasını derinden üzdüğünü aktaran Yalçın; “Kamu kuruluşlarının abonelikleri ve ilânlardan başka bir geliri olmayan yerel gazetelere uygulanan kararın ardından; birçok gazete kapanırken, bazıları ise kadrolarını küçültmeye çalışarak, çözüm aramaktadır.  Genelgenin sonuçlarından herkes etkilenmiştir. Bazı meslektaşlarımız işsiz kalırken, küçülme kararı alınan kuruluşlarda ise iş yükü artmış. Kamuya nitelikli haber ulaştırılması zorlaşmıştır. Kamunun bilgi almasını sağlayan, kamu yararı güden medya kuruluşlarının  asli görevini yerine getirmesine ket vurulmuştur” dedi.

“KARAR, TÜM TOPLUMUN ZARARINADIR”

“Tasarruf edilecek alan burası mıdır? Haberden, bilgiden tasarruf olur mu?”  diyen Yalçın, gerçeğe, doğru bilgiye daha fazla ihtiyaç duyulan bu günlerde alınan bu kararın, tüm toplumun zararına olduğunu ve  pandemi, ekonomik kriz, dijitalleşme ile büyük zorluklar yaşayan yerel basına ölümcül bir darbe vurduğunu dile getirdi.

“KARAR KABUL EDİLEMEZ”

Yerel gazetelerin devletten destek beklerken, bu genelge ile nefes alamaz hâle geldiğinin altını çizen Yalçın; “Devletin başka kalemlerdeki masraflar yerine sadece gazeteler üzerinden tasarrufa gitmesi yerel medyanın adeta idam fermanı olmuştur.  Toplumun gelişimi ve doğru bilgiye ulaşması için çalışan gazetelerin bir tasarruf aracı olarak görülmesi doğru değildir ve kabul edilemez.  Bilgi edinmek, haber almak en temel ihtiyaçken, bilgiye ulaşmak zorlaştırılmamalıdır. Demokrasinin gereği olan haber alma hakkına ulaşmak  ve basının işlevini yerine getirebilmesine ilişkin koşulların oluşturulması  yönetenlerin görevidir. Eğer; basına ilişkin  tasarruf ile ekonomik sorunların çözüleceği düşünülüyorsa, tasarruf yapılacak kalemlerin yeniden belirlenmesine ihtiyaç vardır. Basına uygulanan tasarruf,  hava gibi su gibi en temel ihtiyaç olan bilgiye ulaşmaya uygulanan bir tasarruf, demokrasiye uygulanan bir tasarruftur.  Bir an önce söz konusu karardan vazgeçilerek, gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“SORUNUN ÇÖZÜLECEĞİNE İLİŞKİN SÖZLER NETİCEYE VARMADI”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Batı Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Necmi Işıksal ise konuşmasında, kararla ilgili görüşmelerde sorunun çözüleceğine ilişkin söz verildiğini fakat neticeye varılamadığını belirtti.

Tasarruf Genelgesi ile ilgili olarak Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun ile görüşemediklerini belirten Batı Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Necmi Işıksal, şunları kaydetti;“Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak merkezi Ankara’da federasyonun genel başkan yardımcısı olarak 3 veya 4 büyük bürokratla görüştük. Devletle görüş, hükümetin kendisiyle görüştük. Ancak çok enteresandır ki bizimle ilgili olan İletişim, Daire Başkanı Fahrettin Altun ile görüşmedik. Yani biz bütün partilerin genel başkanlarıyla hepsiyle görüşerek randevu istedik, bizlerle görüştüler. Barolar Birliği de bunun içerisinde, yanımızda olmak istediler. Ancak bizim muhatabımız olan Fahrettin Altun ile biz görüşemedik. Hükümet nezdinde İbrahim Kalın ile bir saat, iki saat görüşmemiz oldu. Bütün sorunların gününde bu sorunu çözecekleri sözünü de verdiler. ‘Cumhurbaşkanımızla görüşerek mutlaka bu sorun çözülecektir’ dediler. Arkasından İYİ Parti, CHP genel başkanlarıyla da görüşmelerimiz oldu. Ancak bir türlü bir neticeye varamadık. Ben bu acının bir an önce dindirilmesini bekliyorum.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam