BÖLGE PLANI VİZYON ÇALIŞTAYLARININ SONUNCUSU TEKİRDAĞ’DA YAPILDI - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Temmuz 2024 - 23:00

BÖLGE PLANI VİZYON ÇALIŞTAYLARININ SONUNCUSU TEKİRDAĞ’DA YAPILDI

reklam
BÖLGE PLANI VİZYON ÇALIŞTAYLARININ SONUNCUSU TEKİRDAĞ’DA YAPILDI
Son Güncelleme :

05 Ekim 2022 - 19:19

134 views
reklam -->

Trakya Bölgesi 2024-2028 Bölge Planı hazırlık çalışmalarını yürüten Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) üçüncü ve son çalıştayını Tekirdağ’da gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen TR21 Bölgesi 2024-2028 Yılı Bölge Planı hazırlık çalışmaları çerçevesinde Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Tekirdağ’da bir çalıştay yapıldı. Tekirdağ Valiliği’nde yapılan çalıştaya Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, ilçe ve belde belediye başkanları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve STK’lar katıldı.

ŞAHİN: “HEM BÖLGESEL GELİŞME ULUSAL STRATEJİSİ HEM DE BÖLGE PLANLARI HAZIRLIKLARI GERÇEKLEŞTİRİLİYOR”

Trakya Bölgesi’ndeki mevcut sorunları ve bunlara çözüm önerilerinin getirileceği, mevcut potansiyelin kullanılabileceği bir bölge planının oluşturulması için hazırlık çalışmaları yürüttüklerini belirten Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “Bugün Tekirdağ’da son çalıştayımızı gerçekleştiriyoruz.  Kurum ve kuruluşlarımızdan, sivil toplumdan, özel sektörden katılan temsilcilerimizden 2024-2028 arasında nasıl bir Trakya hayal ediyorlar, bekliyorlar bunu öğreneceğiz. Bölge planları planlama hiyerarşisi içerisinde kalkınma planından sonra üst ölçekli bir plan. Bu yıl yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hem bölgesel gelişme ulusal stratejisi hem de bölge planları hazırlıkları gerçekleştiriliyor. Yerelde bölge planlarının uygulaması hazırlık çalışmaları kalkınma ajansları tarafından yürütülüyor, Bakanlığımız da bu çalışmaları koordine ediyor.” diye konuştu.

Çalışmaların neticesinde yılsonuna kadar bölge planın taslağının oluşturulacağını söyleyen Genel Sekreter Şahin, “Bundan sonra bazı il ve ilçe merkezlerinde tarım, çevre ve doğal kaynaklar, bölgesel turizm, destinasyon ve kültür, sanayide altyapı-teknoloji ve yenilik gibi konularda tematik çalıştaylar yapacağız. Çalıştaylar akabinde de gelen öneriler doğrultusunda plan metninin revizelerini yaparak tamamlayacağız ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına da taslak metinleri ileteceğiz. 2023 yılının ortasında da bölge planının Cumhurbaşkanı onayıyla yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Biz de çalışmalarımızı bu takvime göre gerçekleştiriyoruz” dedi.

YILDIRIM: “PLANA KATKI VERECEK KAMU-ÖZEL KESİM VE STK’LARIMIZA ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLERİM”

Çalıştayın son açılış konuşmasını Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım yaptı. Vali Yıldırım şunları söyledi:” Tekirdağ’ın, Trakya’nın daha fazla gelişmesi, daha fazla fazla kalkınması için birtakım çalışmalar yürütülmektedir. Trakya Bölge Plan Çalıştayı, bu çalışmalardan biridir. Bu kapsamda bölgesel düzeyde gelişme potansiyelleri belirlemek, ulusal düzeydeki politikalarla bölgesel ve yerel düzeyde yürütülecek faaliyetler arasındaki ilişkiyi kurgulamak, paydaşlar arasında iş birliğini ve koordinasyonu geliştirmek, bölgesel düzeydeki program ve projelere temel oluşturmak amacıyla 2024-2028 Trakya Bölge Planı hazırlanacaktır. Plana katkı verecek kamu-özel kesim ve STK’larımıza çalışmalarında başarılar dilerim.  ”

Açılış konuşmalarından sonra Tekirdağ’daki kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla çalıştaya geçildi. Katılımcılara “2024-2028 yılları arasında nasıl bir Trakya hayal ediyorsunuz?” sorusu soruldu. Daha sonra katılımcılar tarafından sorunlara ilişkin sunulan çözüm önerileri bir tabloda birleştirildi. Çalışmaların tamamlanması sonrasında ise sorunlar ve çözümlere ilişkin katılımcılardan elde edilen verilerin sunumu yapıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı 2024-2028 Yılı TR21 Bölge Planı hazırlık çalışmaları kapsamında il çalıştayları, saha çalışmaları ve masa başı araştırmalarının tamamlanması sonrasında taslak bölge planı hazırlanacak. Taslak Bölge Planı katılımcılık esasları gereği illerde paydaşlar ile tekrar görüşülecek. 2024-2028 Yılı TR21 Bölge Planı’nın 2023 yılının ilk yarısında Cumhurbaşkanlığı kararıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam