TRAKYA BÖLGE PLANI VİZYON ÇALIŞTAYI YAPILDI - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Mayıs 2024 - 11:57

TRAKYA BÖLGE PLANI VİZYON ÇALIŞTAYI YAPILDI

reklam
TRAKYA BÖLGE PLANI VİZYON ÇALIŞTAYI YAPILDI
Son Güncelleme :

03 Ekim 2022 - 8:56

127 views
reklam -->

Trakya Bölgesi 2024-2028 Bölge Planı hazırlık çalışmalarını yürüten Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ikinci çalıştayını Edirne’de gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen TR21 Bölgesi 2024-2028 Yılı Bölge Planı hazırlık çalışmaları çerçevesinde Trakya Kalkınma Ajansı tarafından Edirne’de bir çalıştay yapıldı. Özel bir işletmede yapılan çalıştaya Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, ilçe ve belde belediye başkanları, kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve STK’lar katıldı.

ŞAHİN: “2024-2028 ARASINDA NASIL BİR TRAKYA HAYAL EDİYORLAR BUNU ÖĞRENECEĞİZ”

Trakya Bölgesi’ndeki mevcut sorunları ve bunlara çözüm önerilerinin getirileceği, mevcut potansiyelin kullanılabileceği bir bölge planının oluşturulması için hazırlık çalışmaları yürüttüklerini belirten Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “Bugün Edirne’de il çalıştayı gerçekleştiriyoruz.  Kurum ve kuruluşlarımızdan, sivil toplumdan, özel sektörden katılan temsilcilerimizden 2024-2028 arasında nasıl bir Trakya hayal ediyorlar, bekliyorlar bunu öğreneceğiz. Bölge planları planlama hiyerarşisi içerisinde kalkınma planından sonra üst ölçekli bir plan. Bu yıl yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hem bölgesel gelişme ulusal stratejisi hem de bölge planları hazırlıkları gerçekleştiriliyor. Yerelde bölge planlarının uygulaması hazırlık çalışmaları kalkınma ajansları tarafından yürütülüyor, Bakanlığımız da bu çalışmaları koordine ediyor.” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANI ONAYIYLA YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ HEDEFLENİYOR”

Daha önce yapılan iki plan ile 2024-2028 Bölge Planı arasındaki farkları anlatan Şahin, Türkiye’nin gerçekleri bize 5 yıldan daha uzun bir planın gerçekçi olmayacağını gösterdi dedi. Çalışmaların neticesinde yılsonuna kadar bölge planın taslağının oluşturulacağını söyleyen Genel Sekreter Şahin, “Tekrar birer il çalıştayı gerçekleştirerek burada yapılan çalışmaların akabinde çıkan somut önerileri bir değerlendirme imkânımız olacak.  Yapacağımız çalıştay akabinde de gelen öneriler doğrultusunda plan metninin revizelerini yaparak tamamlayacağız ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına da taslak metinleri ileteceğiz. 2023 yılının ortasında da bölge planının Cumhurbaşkanı onayıyla yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Biz de çalışmalarımızı bu takvime göre gerçekleştiriyoruz” dedi.

KIRBIYIK: “DAHA YERE BASAN ÖNLEMLER ALMAMIZ GEREKİR”

Çalıştayın son açılış konuşmasını yapan Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık yaptı, Vali Kırbıyık şunlar söyledi. ”Edirne ili geniş bir yüzölçümüne sahip, kuzeyi ile güneyi arasındaki mesafe oldukça fazla. Nüfusumuzun büyükşehir olmamıza yetmemesi nedeniyle özellikle kıyı kesimlerinde bazı problemler oluşabiliyor. Bugün Edirne merkezinde çok hareketli bir ticari tempo var ancak biz bunun konjonktürel bir durum olduğunun farkındayız. Günün birinde Türk Lirası’nda yaşanacak değişiklikler veya devletlerarası ilişkilerde yaşanabilecek ilk sıkıntıda bu ticaret darbe alacaktır. Bu nedenle daha yere basan önlemler almamız gerekir. Biz Edirne’nin kalkınmasında sanayinin payı olacağına inanıyoruz ancak bizim değişmez gerçeğimiz tarımdır. Tarımın Edirne’nin gelirinde önemli bir payı var, Türkiye’nin toplam çeltik üretiminin %41’i Edirne’den karşılanıyor. Tarımın en önemli sorunlarından biri sulamadır. Sulamada kendi kendine yeten, yenilenebilir enerjiye dayanan bir altyapı kurmamız elzemdir.  Bir diğer sorun ise katma değeri yüksek, Edirne iklimine ve toprağına uyumlu yeni ürünlerin çiftçilerimize yeterince anlatılamamasıdır.   Turizm Edirne için son dönemde en çok gelir getiren kalemlerden biri oldu. Edirne’de kent merkezi ve Saroz Körfezi odaklı bir hareket var. Burada 2024-2028 arasını planlarken bu gerçekler üzerinden hareket etmemiz gerekiyor. Çalıştaya katkı verecek tüm kesimlere şimdiden teşekkürlerimi iletiyor ve çalıştayın başarılı geçmesini diliyorum.”

Açılış konuşmalarından sonra Edirne’deki kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla çalıştaya geçildi. Katılımcılara “2024-2028 yılları arasında nasıl bir Trakya hayal ediyorsunuz?” sorusu soruldu. Daha sonra katılımcılar tarafından sorunlara ilişkin sunulan çözüm önerileri bir tabloda birleştirildi. Çalışmaların tamamlanması sonrasında ise sorunlar ve çözümlere ilişkin katılımcılardan elde edilen verilerin sunumu yapıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı 2024-2028 Yılı TR21 Bölge Planı hazırlık çalışmaları kapsamında il çalıştayları, saha çalışmaları ve masabaşı araştırmalarının tamamlanması sonrasında taslak bölge planı hazırlanacak. Taslak Bölge Planı katılımcılık esasları gereği illerde paydaşlar ile tekrar görüşülecek. 2024-2028 Yılı TR21 Bölge Planı’nın 2023 yılının ilk yarısında Cumhurbaşkanlığı kararıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam