ZAMLI FATURALAR VATANDAŞI İYİ PARTİLİLER ZAMLI FATURALARI YAKTI - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

16 Nisan 2024 - 01:14

ZAMLI FATURALAR VATANDAŞI İYİ PARTİLİLER ZAMLI FATURALARI YAKTI

reklam
ZAMLI FATURALAR VATANDAŞI İYİ PARTİLİLER ZAMLI FATURALARI YAKTI
Son Güncelleme :

21 Şubat 2022 - 19:21

199 views
reklam -->

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanlığı, yeni yılla beraber başta elektrik, doğalgaz ve akaryakıt olmak üzere yapılan tüm zamların geri çekilmesi için basın açıklaması gerçekleştirirken açıklama sonunda zamlı faturaları yakarak tepki gösterdi.

Hasan Ali Yücel Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasına İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın,  İYİ Parti Tekirdağ İlçe Başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Basın açıklamasını İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanlığı adına İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya gerçekleştirdi.

Alkaya konuşması öncesinde İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan ve Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın’ı da kürsüye davet ederek Millet İttifakı adına önemli bir mesaj verirken konuşmasında şunları söyledi:

ALKAYA: “HALKIMIZIN ALIM GÜCÜNÜN ÇOK DÜŞTÜĞÜ BİR DÖNEMDE YAPILAN BU ZAMLAR ÖDENEBİLİR OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”

“Yeni yılla birlikte doğalgaza yüzde 25, elektriğe ise yüzde 50 zam geldi. Elektrikte 210 kilovatsaatin üzerindeki kullanımlarda ise yüzde 125 zamlanması halkımız arasında büyük infiale yol açtı. Doğalgaz ve petrol zamlarından sonra elektriğe yapılan ölçüsüz zamlar halkımızın geniş oranda tepkisine yol açmaktadır. Öyle ya petrol, doğalgaz ve elektirik hayatımızın vazgeçilmezi olup ödenebilir bir ücreti olmalıdır. Halkımızın alım gücünün çok düştüğü bir dönemde yapılan bu zamlar ödenebilir olmaktan çıkmıştır.

İçinde bulunduğumuz Teknoloji Çağı, insanlığa rahat ve konforlu bir yaşam için çeşitli nimetler sunmaktadır. Çağı yakalamış ya da yakalamak iddiasında bulunan her ülkede olduğu gibi ülkemizde de eğitimden sağlığa, güvenlikten eğlenceye kısacası günlük yaşamın her ortam ve alanında teknolojinin varlığını hissediyor ve faydalanıyoruz. Örneğin akıllı telefonlar yaşamımızın bir parçası oldu. Sırada akıllı otomobiller, akıllı evler ve daha nice teknolojik ürünler var. İşlerimizi kolaylaştıran beyaz eşya ve benzeri araç gereçler ile ağırlıklı olarak ısınma amaçlı kullandığımız kombiler ise artık vazgeçilmezlerimiz oldular. Bütün bu teknolojik güzelliklerin odağında ise Elektrik Enerjisinin olduğu bir gerçektir.

“ÜLKEMİZ AĞIR FATURALARLA ADETA CEZALANDIRILMAKTADIR”

Esasen Elektrik Enerjisi ülkemizde, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dediği gibi son 20 yıldan beri değil, 1888’den beri kullanılmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de her alanda olduğu gibi enerji de kalkınma hamleleri içinde yer almış ve kullanımı yaygınlaşmıştır.  Taa ki günümüze kadar.

Ülkelerin gelişmişlik ölçütlerinde enerji kullanım miktarının önem taşıdığı günümüzde, maalesef ülkemizde Elektrik Enerjisi kullananlar AKP Hükumeti sayesinde ağır faturalarla adeta cezalandırılmaktadırlar. Oysa artık ne çamaşır makinesinden çamaşır leğenine, ne de internet kullanımından güvercinle haberleşmeye geri dönüş olur.  Günümüzde Elektrik kullanımı insan hakkı durumuna gelmiştir. Ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır. Bunu sağlayacak olan ise ülke yönetimleridir. Ancak her ne hikmetse AKP Hükumeti elektrik üretim, dağıtım ve pazarlamasını özel şirketlere devrederek adeta halkını birkaç şirket sahibinin insafına terk etmiştir.

“SARAYA KAPANAN HÜKÜMETİN YAPTIĞI PERVASIZ ZAMLAR HALKTAN NE KADAR KOPTUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR”

Aynı durum, ısınma ihtiyacımızı büyük oranda sağladığımız Doğalgaz için de geçerlidir. Hükumetin, elleriyle büyüttüğü canavara artık hükmedemediği, ardı ardına gelen örneği görülmemiş orantısız zamlarla tescillenmiştir. Devletin bir kurumunun  %36 olarak açıkladığı enflasyon ortamında % 127 Elektrik zammı ne anlama gelmektedir? Burada Hükümet mi yalan söylemektedir yoksa şirketler fahiş bir zam mı yapmışlardır? Tabii ki Hükümetin halkına yalan söylemiş olacağını düşünmek istemiyoruz. Ama aynı hükümet halkımızın ezilmesine neden göz yummaktadır? Örneğin sözleşme aşamasında bir madde koyup, 32 kuruşa sattığı elektriğe şirketlerin fahiş zam yapmaları engellenemez miydi? Oysa Hükumet, bırakın orantısız zamma engel olabilmeyi, neredeyse zamlardan tüketiciyi sorumlu tutmaktadır. Enerjiyi ucuza sunmanın yollarını arayacağına lambanın birini söndürün ya da çamaşırlarınızı belirli saatlerde yıkayın gibi tuhaf önerilerde bulunmaktadırlar.   Maalesef durumumuz bundan ibarettir. Ama unutulmasın ki, yüce halkımız, ampulün birini söndürüp tasarruf yapmayı öneren AKP Hükumetine en güzel cevabı, yapılacak ilk seçimde akp ampulünü söndürerek verecektir.

Enerjideki zamlara engel olamayan Hükumetin görmezden geldiği bir konu da elektrik, akaryakıt gibi enerji türlerine yapılan zamların tüm sektörleri etkilemiş olmasıdır. Enerji zamları ;Tarımdan sanayi ürünlerine, turizmden nakliyeye tüm fiyatları akıl almaz şekilde artırmaktadır. Çünkü enerji, tüm sektörlerde temel girdilerden biridir. Bütün bunlar bilindiğine göre saraya kapanan hükümetin yaptığı pervasız zamlarla halktan ne kadar koptuğunu göstermektedir.

“ZAMLARI DERHAL GERİ ÇEKİNİZ VE SANDIĞI MİLLETİMİZİN ÖNÜNE GETİRİNİZ”

İYİ Parti olarak diyoruz ki ; Elektrik, Doğalgaz ve Akaryakıta  gelen fahiş zamlar derhal geri çekilmelidir. Son 2 yıldan bu yana Pandemi nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen ekonominin önünü açmanın yolu zamlar değil, teşvikler olmalıdır.Milletimizin daha fazla tahammülü kalmadı Son zamlarla enerji artık ulaşılabilir olmaktan çıkmış eziyete dönüşmüştür. Vatandaşın bütün feryatları gözardı edilerek iktidar yeni oyalama peşinde olup hayali formüller aramaktadır.

Hükümete buradan sesleniyoruz; hayali formülleri bırakıp zamları derhal geri çekin ve sandığı getirin. Artık ülke yönetme iradesini kaybettiğinizi Tüm halkımız açıkça görmektedir.  Problemlere yeni çözümleri, yeni fikirlere sahip yeni kadrolar getirebilir. Eskimiş ve Köhnemiş AKP kadrolarının ülke problemlerini çözüm üretme gücü de artık kalmamıştır. Çay simit hesabı ile iktidara geldiniz , milleti kuru  ekmeğe muhtaç ettiniz. Yıllardır kaşıkla verip kepçeyle aldınız. Başarısızlıklarınızı da sürekli gizlemeye çalıştınız, suni gündemlerle  halkın gündemini unutturmaya çabaladınız, Kısacası uçurmayı vaat ettiğiniz ülkeyi, uçurumun kenarına getirdiniz. Ama artık mızrak çuvala sığmıyor, algı operasyonları artık vatandaşta karşılık bulmuyor. Milletimiz sabırsızlıkla sandığın önüne gelmesini bekliyor. Bu nedenle hükümeti bıradan uyarıyoruz zamları derhal geri çekiniz ve sandığı milletimizin önüne getiriniz.”

SAYGIN: “GİDİYOR VADESİ DOLAN GELİYOR GELMEKTE OLAN”

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya’nın konuşmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın da bir konuşma gerçekleştirirken; “Geçen hafta aynı konuda biz burada basın açıklaması yapmıştık. Elektrik, doğalgaz başta olmak üzere tüm zamları protesto etmiştik. Bunlar arka arkaya artarak halkımıza zulüm etmeye devam eden zamlar. Maalesef ardı arkası kesilmiyor. Esnaf sattığı malı yarın kaça alacağını kestiremiyor. Tezgahlar, dükkanlar kapanıyor. Tarım işçilerimiz, çiftçilerimiz ne yapacağını şaşırmış durumda. Özellikle küçük toprak sahibi çiftçilerimiz, arsalarını, tarlalarını satmak zorunda kalıyor. Gençlerimiz köylerimizi terk ediyor. Bütün bu sıkıntılardan bizi kurtaracak olan millet ittifakının iktidarı olacaktır. Millet ittifakının halkın umudu olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bizlere inanın, güvenin. Türkiye bu iktidara müstahak değildir. Türkiye Millet İttifakı’nın kuracağı iktidarla çok daha iyi yerlere gelecek. Çektiğimiz bu acıları kısa sürede unutturacağız. Gidiyor vadesi dolan geliyor gelmekte olan.” İfadelerini kullandı.

KAPLAN: “BİZ HAZIRIZ BİZ ÇÖZERİZ BİZ YÖNETİRİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Şener Zeynel Saygın’ın ardından İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan kürsüye geldi. Vekil Kaplan da yapılan uçuk zamlara tepki gösterirken; “Mevcut hükümet iktidar olma ve yönetme ehliyetini kaybetmiştir. Hepimizin zekası ile dalga geçmektedir. Sürekli suni gündemlerle yapılan zamları örtmeye çalışmaktadır. Şu an da KDV oyunu ile gündem değiştirmeye çalışmaktalar. Sen %125 zam yapacaksın.%7 ile sadece gıda sektöründe indirim isteyeceksin. Gıdayı üreten arkadaş, doğalgaz ve elektrik kullanmıyor mu? Ürettiği mala zam gelirken kendi malını zamsız nasıl satacak? Hükümete buradan da sesleniyoruz. Elektrik ve doğalgazdan da KDV indirin. Zamları geri çekin. Onları niye geri çekmiyorsunuz? Tüm arkadaşlardan özellikle rica ediyorum. Millet İttifakı olarak bu saatten sonra tüm çalışmalarımızı iktidarın değişmesine yönelik yapalım. Biz İYİ Parti olarak diyoruz ki; biz hazırız, biz çözeriz, biz yönetiriz.” diye konuştu.

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan’ın konuşmasının ardından faturaların yakılması ile basın açıklaması sona erdi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam