Vücutta uyuşma, karıncalanma ve refleks kaybının sebebi; GUİLLAİN BARRE SENDEROMU - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Mayıs 2024 - 13:02

Vücutta uyuşma, karıncalanma ve refleks kaybının sebebi; GUİLLAİN BARRE SENDEROMU

reklam
Vücutta uyuşma, karıncalanma ve refleks kaybının sebebi; GUİLLAİN BARRE SENDEROMU
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2022 - 19:25

164 views
reklam -->

Özel Star Medica Hastanesi Nöroloji Doç. Dr Aslan Tekataş, Guillain-Barre Sendromu, ile ilgi olarak bilgilendirmede bulundu.

Nörolojik bir hastalık olan sendrom ile ilgili konuşan Dr. Tekataş; “Sinir sisteminde meydana gelen, vücutta kas güçsüzlüğüne, Guillain-Barre Sendromu refleks kaybına, uyuşmaya, karıncalanmaya sebep olan ve geçici felç hali yaratabilen tedavi edilebilir bir nörolojik hastalıktır. Guillain-Barre Sendromunda, bağışıklık sistemi sinirlere saldırır ve sinirlerin etrafındaki miyelin kılıf zarar görür. Bunun sonucunda sinir iletiminde aksama ortaya çıkar ve ekstremitelerinizde güçsüzlük ve karıncalanma hali meydana gelir. Belirtilerin görülmeye başlamasıyla bu his tüm vücudunuza yayılır ve vücudunuz geçici bir şekilde felç olur. Bu sendrom, acil müdahale gerektirdiği için derhal hastaneye yatırılmalıdır. Ortaya çıkma sebebi hala tam olarak bilinmemektedir.” dedi.

Özel Star Medica Hastanesi Nöroloji Doç. Dr Aslan Tekataş hatalığın detayları, belirtileri ve süreci ile ilgili açıklamalarına devam ederken şunları söyledi:

“Genellikle şikayetle hastaneye gelen hastalara, Guillan Barre sendromunun en yaygın türü (%90) olan  Akut Inflamatuar Demiyelinizan Poliradikülonöropati (AIDP) teşhisi konulmaktadır. Fakat tanının üzerinden geçen 8 haftalık sürecin ardından şikayetlerin devam etmesi üzerine Kronik Inflamatuar Demiyelinizan Polinöropati hastalığının varlığı ortaya çıkmıştır. Sürecin 8 haftadan uzun seyretmesi hastalıklar arasındaki ayrımı yapmak adına mühimdir. Kronik İnflamatuar Demiyelinizan Polinöropati (CIDP) ’nin Akut Inflamatuar Demiyelinizan Poliradikülonöropati (AIDP)’den ayrılmasının nedeni bunların zamansal profilleri ve uzun vadeli sonuçları tarafında olmuştur. Akut Inflamatuar Demiyelinizan Poliradikülonöropati (AIDP)’de görülen belirtiler ve nörolojik sıkıntılar da haftalar içerisinde iyileşir. Daha sonra kademeli olarak iyileşme rutini devam eder. Kronik İnflamatuar Demiyelinizan Polinöropati (CIDP)’de ise belirtiler ve nörolojik sıkıntılar aylar içinde yavaşça gelişme gösterir(en az 2 ay). 

KRONİK İNFLAMATUAR DEMİYELİNİZAN POLİNÖROPATİ (CIDP) NEDİR?

Polinöropati, kol ve bacaklarda ilerleyen güçsüzlük ve bozulmuş duyu fonksiyon belirtileriyle görülen omurilikten çıkan çevresel sinirlerin uğradığı yaygın bir nörolojik hastalıktır. Periferik sinirlerin aynı sebepten ve fizyopatolojik süreçlerden ötürü hep birlikte yaygın şekilde hastalanması ile ortaya çıkan klinik tablodur. Klinik başlangıç sinsi ve progresiftir. Kronik inflamatuar demyelinizan polinöropatiler (CIDP), bağışıklık sisteminde meydana gelen anormallikler neticesinde çevresel sinir liflerinin etrafındaki miyelin kılıfın zarar görmesi sonucunda ortaya çıkar. Edinsel hastalık kategorisinde yer aldığı için uygun tedavi yöntemleri çerçevesinde tedavi edilebilmektedir.Kronik inflamatuar demyelinizan polinöropatiler (CIDP) görülme sıklığı 100.000’de 1 ila 8  kişi aralığındadır. Her yaşta ve cinsiyette görülebilmektedir fakat 40 ila 60 yaş aralığında erkeklerde daha sık görülür. 

BELİRTİLER

Kronik İnflamatuar Demiyelinizan Polinöropati (CIDP) Belirtileri

Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati (CIDP) uyuşma ve parestezi ile kendini gösterir, bunu kısa bir süre sonra güçsüzlük gibi belirtiler eşlik eder ve zamanla çok kötüleşir. Hastalar hem distal hem de proksimal olarak zayıftır. En belirgin belirti kas güçsüzlüğüdür. Duyusal yakınmalar daha geri planda seyreder.

Hastalar bir anda ortaya çıkan ve ilerleyen yürüme güçlüğü, el ve ayak parmaklarında meydana gelen uyuşmalar, karıncalanma ve his kaybı, kol ve bacaklarda simetrik kuvvetsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir. 

KRONİK İNFLAMATUAR DEMİYELİNİZAN POLİNÖROPATİ (CIDP) SÜRECİ

Periferik sinirlerdeki immun kökenli hasar motor ve duysal zaafa sebep olarak polinöropati tablosunu oluşturur. Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati, periferik sinir miyelinin otoimmün saldırısına bağlı olarak edinilmiştir. Miyelin, durumun ana hedefi olduğundan, miyelin içeren sinir lifleri durumdan en çok etkilenenlerdir. Hastalık; zayıflık, uyuşma ve duyusal ataksi ile kendini gösterir. Seyir şekli çeşitlilik gösterebilir. Hastalığın en yaygın vücuda yerleşme şekli, bacaklardan başlayarak kollara ilerlemek daha sonrasında ise yüze, solunum kaslarına ulaşarak ve güçsüzlük meydana getirme şeklindedir.Nörolojik muayenede, tanımlanan alanlardaki kas kuvvetsizliğine ek olarak, tendon reflekslerinin yaygın şekilde kaybolduğu ya da azaldığı gözlenir. Vakaların yaklaşık olarak 3’te 1’lik kesiminde solunum yetmezliği sıkıntısı gelişir. Vakaların yarısında ise kranyal sinir felçleri görülür.Kendiliğinden iyileşme görülen Akut inflamatuar demiyelinizan poliradikülonöropati ya da AIDP (Guillan Barre sendromu) aksine, CIDP zamanla kötüleşen ilerleyici bir nöropatidir.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam