BAŞ AĞRISINDA “KÜME TİPİ” RİSKİ - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Mayıs 2024 - 04:28

BAŞ AĞRISINDA “KÜME TİPİ” RİSKİ

reklam
BAŞ AĞRISINDA “KÜME TİPİ” RİSKİ
Son Güncelleme :

27 Mart 2022 - 13:18

186 views
reklam -->

Özel Star Medica Hastanesi Nöroloji Doktoru Doç. Dr. Aslan Tekataş; baş ağrılarında büyük risk faktörlerinden küme tipi ağrıları değerlendirirken “Küme tipi baş ağrısı nadir görülmesine rağmen en ağrılı baş ağrısı türlerinden biridir.” açıklamasında bulundu.

Risk faktörleri hakkında bilgi veren Özel Star Medica Hastanesi Nöroloji Doktoru Doç. Dr. Aslan Tekataş; “Ağrı o kadar şiddetli olabilir ki hastanın bu ağrıya dayanması kimi zaman çok güç olabilir. Ağrı başınızın bir tarafında, bir gözün içinde veya gözün çevresinde sıkıştırıcı, oyucu yoğun bir ağrı şeklindedir. Küme dönemleri olarak bilinen sık atak nöbetleri haftalardan aylara kadar sürebilir ve bunu genellikle baş ağrılarının durduğu remisyon dönemleri izleyebilir. Ağrı atak döneminde hemen her gün veya günde birkaç kez olabilir. Sıklıkla erkeklerde ortaya çıkar. Etkin tedavi ile küme baş ağrısı atakları daha kısa ve daha az şiddetli hale getirilebilir.” diye konuştu.

Küme tipi ağrıların belirtileri ile sözlerine devam eden Nöroloji Doktoru Doç. Dr. Aslan Tekataş açıklamasında şunları söyledi:

BELİRTİLER

“ İlk önce migren benzeri bulantı olsa da küme baş ağrısı genellikle uyarı vermeden hızlı bir şekilde başlar. Baş ağrısı sırasında sık görülen bulgular; Genellikle bir gözde, göz arkasında veya göz etrafında yer alan ancak yüzünüzün, başınızın ve boynunuzun diğer bölgelerine de yayılabilen dayanılmaz ağrı, Tek taraflı ağrı, Huzursuzluk, Etkilenen tarafta göz kızarıklığı, Etkilenen tarafta burun akıntısı veya tıkanıklığı, Etkilenen tarafta terleme, Solgunluk ve yüzde kızarma, Etkilenen tarafta gözün şişmesi, Etkilenen tarafta sarkık göz kapağıdır.

RİSK FAKTÖRLERİ

Küme baş ağrıları için risk faktörleri şunları içerir:

Yaş: Küme baş ağrısı her yaşta görülebilir ama genelde 20 ila 50 yaşları arasında görülür.Sigara: Küme baş ağrısı atağı geçiren birçok insanın sigara kullandığı tespit edilmiştir. Alkol: Küme baş ağrınız varsa alkol içmek atak riskini artırabilir.Aile Öyküsü: Küme baş ağrısına sahip bir ebeveyn veya kardeş olması; riskini artırabilir.

Bir küme dönemi; genellikle birkaç hafta ya da aylarca sürebilir. Bireylerin küme dönemleri, mevsimsel olarak belirli tarihlere denk gelebilir. Çoğu insan epizodik küme baş ağrılarına sahiptir. Epizodik küme baş ağrılarında, baş ağrıları bir haftadan bir yıla kadar ortaya çıkar ve ardından başka bir küme baş ağrısının gelişmesinden 12 ay kadar sürebilen ağrısız bir remisyon dönemi gelir.

BU BELİRTİLERDE DOKTORA BAŞVURABİLİRSİNİZ

Bir küme döneminde Baş ağrısı genellikle her gün, bazen günde birkaç kez ortaya çıkar. Tek bir atak 15 dakikadan üç saate kadar sürebilir. Ataklar genellikle her gün aynı saatte gerçekleşir. Çoğu atak gece, genellikle yatmadan bir ila iki saat önce ortaya çıkar. Ağrı genellikle başladığı anda aniden ve hızla azalan yoğunlukla sona erer. Ataklardan sonra çoğu insan ağrı yaşamaz, ancak bitkinleşir. Baş ağrısı, şiddetli olsa bile, genellikle altta yatan bir hastalığın sonucu değildir. Ancak baş ağrıları bazen beyin tümörü veya zayıflamış kan damarının (anevrizma) rüptürü gibi ciddi bir altta yatan tıbbi durumu gösterebilir. Bu yüzden belirtileri gözlemlemeniz halinde doktorunuza başvurmanız oldukça önemlidir. Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza durumu anlatarak başvurabilirsiniz:

Ateş, mide bulantısı veya kusma, zihinsel karışıklık, uyuşma veya konuşma güçlüğüne sebep olan bir baş ağrısı, inme, menenjit, ensefalit veya beyin tümörü dahil olmak üzere bir takım problemler, Baş yaralanmasından sonra yaşanan baş ağrısı, Sahip olduğunuzdan farklı olarak ani, şiddetli bir baş ağrısı şeklinde kendini gösterebilir.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam