“ŞİŞMANLIK KADER DEĞİL ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

25 Temmuz 2024 - 19:51

“ŞİŞMANLIK KADER DEĞİL ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR”

reklam
“ŞİŞMANLIK KADER DEĞİL ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR”
Son Güncelleme :

01 Mart 2022 - 8:59

131 views
reklam -->

Özel Star Medica Hastanesi Genel Cerrahisi Uzmanı Uzm. Dr. Şener Okul, şişmanlığın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

Uzmanı Uzm. Dr. Şener Okul obezite ve aşırı kilo konularında yaptığı değerlendirmede; “Dünya Obezite Cerrahisi Derneği’nin açıkladığı ve tüm dünyada kabul gören kriterlere göre vücut kitle indeksinin 30 kg/m2’nin üzerinde olması durumu obezite olarak kabul edilmektedir. Bu indeks vücut ağırlığının boyun metre cinsinden karesine bölünmesi ile elde edilir.  Obezitenin, insan yaşamını ortalama 10 yıl kısalttığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Üstelik sosyal ve çalışma yaşamını olumsuz etkilediği de bir gerçektir.” dedi.

“OBEZİTENİN NEDENİ AŞIRI BESLENME MİDİR?”

Açıklamalarına obezitenin sebebinin ne olduğu noktasında vurgü yapan Okul; “Obezite bazen hormonal bozukluklara bağlı olarak da oluşabilmektedir. Özellikle böbrek üstü bezi veya hipofiz bezi kaynaklı sebeplerle kortizol hormonunun aşırı salgılanmasına bağlı olarak tipik görüntüsü olan ve vücudun bazı bölgelerinde aşırı yağlanmaya sebep olan cushing hastalığı obeziteye sebep olmaktadır. Yine kanda tiroid bezi hormonlarının azlığıyla ortaya çıkan hipotiroidi de obeziteye neden olabilmektedir. Bu hastalıkların neden olduğu obezite çok az bir hasta grubunda karşılaşılmaktadır. Obezite tedavisi için başvuran hastaların tamamına yakınında kanıtlanmış bir hormonal bozukluk görülmektedir.” diye konuştu.

“OBEZİTE BİR ÇOK RAHATSIZLIĞI TETİKLER”

“Obezite pek çok sağlık sorununa neden olması nedeni ile hayati tehlike oluşturabilmektedir.” diyerek vatandaşları uyarmaya devam eden Özel Star Medica Hastanesi Genel Cerrahisi Uzmanı Uzm. Dr. Şener Okul; “Her yıl 3,4 milyon kişi fazla kilo veya obeziteye bağlı sağlık sorunları nedeniyle ölmektedir. Buna ek olarak, fazla kilolu ve obez kişilerde tip 2 diyabet (Şeker Hastalığı) yüzde 44, iskemik kalp hastalığı yüzde 23’ü ve bazı kanser çeşitleri yüzde 7 ile yüzde 44 oranında daha fazla görülmektedir. Obezitenin özofagus, kolon, rahim, böbrek ve menopoz sonrası kadınlarda meme kanserine neden olduğu ortaya konmuştur. Aynı zamanda, obezite prostat ve pankreas kanseri ile non-hodgkin lenfoma için önemli bir risk faktörüdür.” İfadeleri kullandı.

“OBEZİTENİN CERRAHİ TEDAVİSİ NASILDIR?”

Dr Okul, son olarak obezitenin tedavi yöntemleri hakkında da bilgi verirken; “Diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda obezitenin ameliyat ile tedavi yöntemleri başlıca seçenek olmaktadır. Pek çok ameliyat yöntemi olmasına karşın günümüzde sıklıkla sleeve gastrektomi (tüp mide) ve roux-n-y gastrik by pass (mide by pas’ı) mide batoksu ,  mide balonu en çok uygulanan yöntemlerin başında gelmektedir. Hangi yöntemin uygulanacağına hasta ile cerrah birlikte karar verir.” şeklinde konuştu.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam