TEKİRDAĞ’DA ÖĞRENCİLERİN YURT SORUNU BÜYÜYOR - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

25 Temmuz 2024 - 19:20

TEKİRDAĞ’DA ÖĞRENCİLERİN YURT SORUNU BÜYÜYOR

reklam
TEKİRDAĞ’DA ÖĞRENCİLERİN YURT SORUNU BÜYÜYOR
Son Güncelleme :

10 Ağustos 2022 - 8:08

398 views
reklam -->

CHP Tekirdağ Vekili Aygun, kira fiyatlarındaki büyük artış nedeniyle bu yıl yurtlara başvurunun üç-dört kat daha fazla olacağını belirterek, “Yurt sayısını arttırmak için hiçbir çalışma yapmıyorlar. Örneğin ilim Tekirdağ’ın çorlu ilçesinde 10 dönümlük alanı imar değişikliği ile ticari alana çevirdiler. Okul ya da yurt yapmayı düşünmediler” diye tepki gösterdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, büyüyen yurt sorunu nedeniyle Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na Türkiye’deki devlet yurtları sayısı ile yurtlara başvuran öğrenci sayısını sordu.  Kasapoğlu, 81 il, 251 ilçe ve KKTC’de 780 yurtta 745 bin 293 yatak kapasitesi olduğunu, 2021 yılında önceki yılların iki katı oranında başvuru olduğunu itiraf etti. Aygun, ekonomik kriz nedeniyle kira fiyatlarının 2022 yılında uçtuğunu, Ankara’da (1+0) kiralık evlerin bile 2500 TL’den başladığına işaret ederek, “2022/2023 eğitim döneminde önceki yıllara göre 3-4 katlık artış bekliyorum. Yurt krizi bu dönem tavan yapacak. Ancak iktidarda hiçbir hazırlık yok. Örneğin seçim bölgem Tekirdağ’da yakın zamanda 10 bin dönümlük arazinin imarını ticari alana çevirdiler. Ne okul ne yurt yapmayı düşündüler!” diye tepki gösterdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Ocak 2022’de TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, son üç yılın yurt sayısı ile başvuran öğrenci sayısını sordu. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 6 ay sonra önergeye verdiği yanıtta, son üç yılın sayılarını vermekten kaçınarak, sadece 2022 yılına ilişkin verileri paylaştı. Kasapoğlu, Türkiye genelinde ve KKTC’de 780 devlet yurdu olduğunu, bunun yatak kapasitesinin 745 bin 293 olduğunu belirtti. Özel barınma hizmeti veren yurt sayısının 2 bin 88 olduğunu, bunların yatak kapasitesinin 304 bin 610 olduğunu kaydeden Kasapoğlu, 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde yaşanan barınma sıkıntısını doğrulayarak, bu konuda şu gerekçelere sığındı:

“2021-2022 eğitim öğretim döneminde Covid-19 salgını, bir önceki dönem üniversitelerin online eğitim yapması ve yurtlarımızın açılamamış olması nedeniyle yurt başvuru sayıları önceki yılların iki katı oranında gerçekleşmiş olup, 31 Ocak 2022 tarihi itibarıyla yurtlarımızda barınmak üzere 673 bin 588 öğrenci başvuruda bulunmuş olup, yedek sırasından yerleştirme işlemleri devam etmektedir.”

“BARINMA KRİZİ BÜYÜYOR”

CHP Tekirdağ Vekili Dr. İlhami Özcan Aygun, soru önergesine verilen yanıtı değerlendirdi. Ev kira fiyatlarının Türkiye genelinde uçtuğunu, özel yurt fiyatlarının el yaktığını kaydeden Aygun, “Ankara’da, İstanbul’da oda fiyatları bile 2 bin liranın üzerinde iken öğrencilerimize devlet yurtlarından başka alternatif kalmıyor. AKP iktidarı ise Hazine arazilerini yurt yerine rant için kullanıyor. Yeni yurt yapımı yok. 2022/2023 eğitim öğretim döneminde başvuruların önceki yıllara göre üç, dört kat daha artacağını düşünüyorum. Geçen yıl CHP’li belediyeler tüm imkânlarını, öğrencilere açarak barınma sorunu hafifletmişti. 2022-2023 döneminde barınma sorunu çok daha ağır olacak” tespitini yaptı.

Aygun, kendi ilinden örnek verdi. Tekirdağ’da Çardaklı Çeşme Askeri Lojmanlarının 2017 yılında tahliye edildikten sonra Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne, oradan da TOKİ’ye devredildiğini, 9 bin 900 metrekare büyüklüğündeki alanın, eğitimdeki sıkıntılar nedeniyle okul olarak değerlendirilmesi için Muhtar’a binlerce dilekçe verildiğini anımsatarak, “Ancak Tekirdağ Valiliği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, imar değişikliği ile bu araziyi, ticari alana çevirdiler. Ne okul, ne yurt, umurlarında değil, varsa yoksa rant!. Bu kafa ile hiçbir sorun çözülmez” dedi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam