SEVAL EŞER: “ÇOCUK İNSANDIR ONUN ÜSTÜN YARARINI KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

25 Temmuz 2024 - 19:45

SEVAL EŞER: “ÇOCUK İNSANDIR ONUN ÜSTÜN YARARINI KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR”

reklam
SEVAL EŞER: “ÇOCUK İNSANDIR ONUN ÜSTÜN YARARINI KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR”
Son Güncelleme :

10 Aralık 2022 - 8:24

290 views
reklam -->

29 Ekim Kadınları Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Seval Eşer; 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

“HAKLARI KORUNMAYAN, ZULÜM VE BASKIYA MARUZ KALANLARIN İSE SON ÇARE OLARAK DİRENME HAKLARI OLDUĞUNA İŞARET EDİLİR”

Sözlerine İstanbul Sözleşmesi’nin 42. Maddesi ile başlayan Başkan Eşer; “Kültür, gelenek, din, görenek ve namus kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet suçlarında kabul edilemez. İnsan hakları Evrensel Bildirisi’nin kabul edilişinin yıl dönümündeyiz. 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin başlangıç bölümünde “İnsanlık ailesinin bütün üyelerinde bulunan onurun ve bunların eşit ve devredilmez haklarının tanınmasının, dünyada özgürlüğün, adaletin ve barışın temeli olduğu” belirtilir. Hakları korunmayan, zulüm ve baskıya maruz kalanların ise son çare olarak direnme hakları olduğuna işaret edilir. Anılan Bildirge dayanak alınarak 1948’den bu yana hakları koruma altına alan uluslararası sözleşme kabul edilmiştir. Yaşam hakkından başlayarak tüm temel hakları güvence altına almak için kabul edilmiş olan sözleşmelerin bağıtlanması için insanlık, büyük emek harcamıştır. Sözleşmeleri imzalayan devletler de bu sözleşmelere uymayı taahhüt etmişlerdir. Özünde insanlığın gelişimi, salt sözleşmelerin değil, aklın ve vicdanın gereği olarak hak savunuculuğunu hepimize bir görev olarak yüklemelidir. Ne yazık ki tüm dünyada insan hakları ihlalleri hala sonuçlanamamıştır.” dedi.

“KÜÇÜK BİR ÇOCUĞUN “EVLENDİRİLME” TRAJEDİSİ, BÜTÜN İHLALLERİ UNUTTURACAK BİR KARANLIKLA SARSILMAMIZA NEDEN OLMUŞTUR”

Konuşmasına yaşanan süreçler ile ilgili kesitlerle devam eden 29 Ekim Kadınları Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Seval Eşer açıklamasında şunları söyledi:

Hak ihlalleri yönünden ülkemizde de vahim bir tablo yaşanmaktadır. Son dönemde özellikle kadınlara yönelik yaşam hakkı ihlallerini, ifade özgürlüğü, adil yargılanma hakkı alanındaki ihlaller izlemekte iken özellikle içinde bulunduğumuz günlerde küçük bir çocuğun “evlendirilme” trajedisi, bütün ihlalleri unutturacak bir karanlıkla sarsılmamıza neden olmuştur. Bilindiği gibi insan hakları sözleşmelerinin arasında Çocuk Hakları ve Çocukların Cinsel Suiistimal ve Cinsel İstismara Karşı Korunmasına İlişkin Avrupa Konseyi (Lanzarote) Sözleşmesi de yer almaktadır. Bu sözleşmeler, çocuğun üstün yararından söz ederek, çocukları, yetişkin insanların hakları yanında pozitif ayırıma tabi tutmuş ve korunması görevini devlete ve onun yanında kadın- erkek tüm bireylere vermiştir.

TUİK’E GÖRE SON 5 YILDA 15-17 YAŞ GRUBUNDAKİ KIZ ÇOCUKLARININ YAPTIKLARI DOĞUM SAYISI 81 BİNDEN FAZLA

Ülkemizde, özellikle son yirmi yılda tarikatlara açılan kapıdan hızla tırmanan gericilik, kadınları ve kız çocuklarını birer cinsel meta olarak gören anlayışların cirit attığı bir ortam yaratmıştır. TÜİK, 2015-2020 yılları arasında 15-17 yaş grubundaki kız çocuklarının yaptıkları doğum sayısının 81 binden fazla olduğunu açıklamaktadır. Bu rakam dahi, kız çocuklarına yönelik cinsel istismarın boyutunu ortaya koymaya yetiyor.

“GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRMEYE VE TOPYEKÜN HAK MÜCADELESİ VERMEYE DAVET EDİYORUZ”

Bugün, iktidar temsilcilerinin, Hiranur Vakfı’nda yaşanan son olay üzerine,“Mağdurların yanındayız. Davaları İzleyeceğiz.” açıklamaları, sorunu çözmeyecek ve sorumluluğu ortadan kaldırmayacaktır.  Esas olan, iktidarın, tarikatların, kadın ve kız çocuklarının yaşam haklarına, insanlık onurlarına yönelik saldırılarını ortadan kaldırma iradesini gösterecek adımları atmasıdır. Ne var ki iktidar, beklenenin aksine bir yandan kadın hareketinin yüzyıllık mücadelesinin ürünü olan TCK ve Medeni Yasa’daki kazanımların altını oymakta diğer yandan ”Kültür, gelenek, din, görenek ve “namus” kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet suçlarında kabul edilemez.” diyen İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çekilebilmektedir.

Fakat yaşanan gerçekler. Bu gidişe dur demek için hepimize görev düştüğünü işaret etmektedir. Her hak ihlali, çocuğun, kadının, kısaca tüm insanlığın başta onuru olmak üzere temek hak ve özgürlüklerinin korunması için bizleri sesimizi yükseltmeye,  güçlerimizi birleştirmeye ve topyekûn hak mücadelesi vermeye davet ediyor, İnsanlığa ve onun hak mücadelesine inançla, İnsan hakları gününü kutluyoruz.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam