SEVAL EŞER: “3 DEVRİM YASASI’NI BİLİNCE ÇIKARMA SORUMLULUĞUNDAYIZ” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

14 Nisan 2024 - 04:48

SEVAL EŞER: “3 DEVRİM YASASI’NI BİLİNCE ÇIKARMA SORUMLULUĞUNDAYIZ”

reklam
SEVAL EŞER: “3 DEVRİM YASASI’NI BİLİNCE ÇIKARMA SORUMLULUĞUNDAYIZ”
Son Güncelleme :

01 Mart 2024 - 22:31

270 views
reklam -->

29 Ekim Kadınları Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Seval Eşer, 3 devrim yasasının yıldönümünde basın açıklamasında bulundu.

3 devrim yasası ile kula kulluğun bitirilmesinin planlandığını ancak mevcut hükümetin sistemi geri çevirip özellikle kız çocuklar için ev köleleri yaratma çabası olduğunu iddia eden 29 Ekim Kadınları Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Seval Eşer, açıklamasında şunları söyledi:

“YENİ REJİMİN DEMOKRATİK TEMELLERİ ATILDI”

“3 Mart 1924…100 yıl önce bugün kabul edilen yasalarla Cumhuriyet Hükümeti; Şeriye ve Evkaf Vekaleti ile halifeliği kaldırarak ve Tevhid-i Tedrisat (Eğitim ve Öğretim Birliği) Yasası’nı kabul ederek yeni rejimin demokratik temellerini atıyordu. Artık, kula kulluk bitecek, bilimin ışığında aydınlık bir gelecek inşa edilecekti. Üç Devrim Yasası olarak anılan ve laik bir toplumun temelini atan bu Yasaları, 17 Şubat 1926 da yürürlüğe giren Medeni Yasa, izledi. 10 Nisan 1928 tarihinde yapılan değişiklikle Anayasa’dan “ Türkiye Devletinin dini islamdır.” hükmü çıkarıldı. Anayasa’da yapılan bu değişiklikle, toplumsal yaşamı düzenleyen tüm yasal düzenlemelerde din ve dünya işleri kesinlikle ayrı tutulacaktı.

“BU GİDİŞİN ÖZELLİKLE KIZ ÇOCUKLARIMIZIN ALEYHİNE OLDUĞU AÇIKTIR”

Laikliği güvence altına alan bu yasal düzenlemelerin yüzüncü yılında bugün Türkiye, laiklikten vazgeçme girişimleri ile karşıkarşıya bulunuyor. Toplumun aydınlanması ve gelişebilmesi için en temel hak olan bilimsel eğitimin yerini, tarikatların cirit attığı, hurafenin bilimin yerine geçtiği karanlık bir dönem alıyor.. Gelecek kuşakların ve özellikle kadınlarımızın 4+4+4 uygulaması ile karartılan gelecekleri, şimdi de ÇEDES adı verilen protokollere kurban ediliyor. Bu gidişin özellikle kız çocuklarımızın aleyhine olduğu açıktır. Toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmanın, yaşamın içinde var olmanın koşulu eğitimdir. Eğitimsizlik, haksızlıklara karşı direnememek, kendi ayakları üzerinde duramamak ve çocuk “gelinler ya da “ev köleleleri”” olmaya mahkum olmaktır.

“BU BİR GERİYE DÖNÜŞTÜR”

Ne yazık ki 100. yılda olumsuzluklar bununla da bitmiyor. Kadınlar için güvence olan ve 1926’dan bu yana da kadının insan hakları mücadelesi ile daha eşitlikçi yapıya kavuşmuş olan Medeni Yasa kırpılmaya çalışılıyor. Bir yandan yoksulluk nafakası kaldırılarak kadınlar, şiddet ortamında yaşamaya zorlanırken, diğer yandan boşanma, mali hükümleri çıkmaza bırakılarak erkek cephesine adeta yeni bir “ boş ol” ödülü gündeme getiriliyor. Bu gidiş, erkek egemenliğinin perçinlenmesinden başka bir şey değildir. Bu bir geriye dönüştür. Salt kadın kazanımları yönünden değil, tüm Cumhuriyet Devrimleri’nden halkı yoksun bırakma girişimidir.

 Bu gerçeği görüyor ve halkımızı, 3 Mart’ı Laikliğe sahip çıkma günü olarak bilince çıkarmaya davet ediyoruz.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam