ÖLÜM YOLUNUN YAPIMI 2026 YILINA KALDI… - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Şubat 2024 - 17:49

ÖLÜM YOLUNUN YAPIMI 2026 YILINA KALDI…

reklam
ÖLÜM YOLUNUN YAPIMI 2026 YILINA KALDI…
Son Güncelleme :

13 Aralık 2023 - 7:47

384 views
reklam

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun’un soru önergesine verdiği yanıtta sık sık kazalar yaşanması ile sürekli gündeme gelen Tekirdağ-Muratlı-Büyükkarşıtıran yolunun yapımının 2026 yılında tamamlanacağı açıklandı.

Dr. İlhami Özcan Aygun’un Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması için TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde İpsala Sınır Kapısı ile İstanbul Avrupa E-84  (D110) Karayolu’na bağlayan 33 kilometrelik duble yolu, Malkara-Hayrabolu, Hayrabolu-Alpullu için duble yol yapılıp yapılmayacağını, Süleymanpaşa-Muratlı, Muratlı-Büyükkarıştıran karayolundaki asfaltlama tekniğinden kaynaklanan sıkıntıları, Süleymanpaşa-Hayrabolu Yolu’nu, Süleymanpaşa-Hayrabolu Yolu’nda Banarlı Mahallesi’nde tarımla uğraşan çiftçilerimizin karşıya güvenli bir şekilde geçişini sağlamak üzere altgeçit yapılması konularını bakana sormuştu.

ULAŞTIRMA BAKANI’NDAN YANIT

Vekil Aygun’un Tekirdağ-İstanbul Yolu’nun (D 567)  Çorlu İlçesi Yenice Mahallesi Şerefli Mevkii, Süleymanpaşa İlçesi Beyazköy Mevkii, Marmaraereğlisi Yeni Çifttik Mahallesi Mevkii, Marmaraereğlisi ilçesinden geçerken yol üzerinde bulunan ışıklar ile Marmaraereğlisi İlçesi Sultanköy Mahallesi Mevkii ve Silivri’nin Gümüşyaka Mahallesi Mevkii’nde trafik ışıklarının olduğu bölgelerde aşırı derecede trafik yoğunluğu ve yaya vatandaşların saatlerce süren bekleyişinin söz konusu olduğunu da dile getirdiği soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu yanıt verdi.

ÖLÜM YOLU 2026 HAYRABOLU YOLUNUN İSE 15 KM’Sİ BELİRSİZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından verilen yanıtta, Malkara-Tekirdağ ayrımı ve Şarköy Devlet Yolu için tarih verilmedi. Tekirdağ-Muratlı-Büyükkarıştıran Yolu için 2026 yılını gösteren Bakan Uraloğlu, Hayrabolu-Tekirdağ Yolu’nun bitirilmeyen 15 kilometrelik bölümü için ise net tarih veremedi.

Bakan Uraloğlu CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un soru önergesine verdiği yanıtta şunları söyledi:

“Tekirdağ-İstanbul Devlet Yolu bünyesinde Kınalı Ayrım-Büyükçekmece Devlet Yolu ve Kınalı Ayrım-Tekirdağ Devlet Yolu 2023 yılı Yatırım Programı’nda bulunmaktadır. Kavşaklar projelendirilirken mevcut topografya, yapılaşma, zemin özellikleri, trafik sayımları ve dönemsel trafik yoğunlukları gözetilerek gerekli hallerde farklı seviyeli kavşak olarak planlanmaktadır.

(Malkara-Tekirdağ) Ayrım-Şarköy Devlet Yolu’nun 35,9 km uzunluğunda, bitümlü sıcak karışım (BSK) kaplamalı ve 12 m platform genişliğinde olacak şekilde onaylı projesi mevcut olup yatırım programına alınmasını müteakip yapım ihalesi yapılacaktır.

Malkara-Hayrabolu-Alpullu Yolu 72 km uzunluğunda olup ilk 36 km’si BSK kaplamalı tek yol, 36-72 km’ler arası BSK kaplamalı bölünmüş yol olacak şekilde kesin projeleri onaylanmıştır. Aks üzerinde yer alan “Hayrabolu Çevreyolu Yapım İşi” kapsamında 9 km’lik kesim BSK kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlanmıştır. Eksik kalan otokorkuluk, hendek ve bordür imalatları devam etmektedir.

Sathi kaplamalı olan Tekirdağ-Muratlı-Büyükkarıştıran Yolu 2023 Yılı Yatırım Programında yer almakta olup mevcut yolun fiziki standartlarının yükseltilerek üstyapısının yenilenmesi amacıyla ihalesi yapılmıştır. Projenin 2026 yılına kadar tamamlanması planlanmaktadır.

Hayrabolu-Tekirdağ Yolu 46 km uzunluğunda olup 31 km’lik kesimi BSK kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlanarak trafiğe açılmıştır. Kalan kesimlerde çalışmalar devam etmektedir. Banarlı Mahallesinin bulunduğu kesimde; yol platformunun kuzeyinde tarım arazileri, güney kısmında orman vasfında dikey yamaçlar bulunmasından dolayı bölgede tarım amaçlı altgeçit ve hemzemin kavşak planlanmıştır.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam