İYİ PARTİ: “DOĞU TÜRKİSTANLI VE DÜNYADA ZULÜM GÖREN KADINLAR İÇİN AYAĞA KALKMA GÜNÜDÜR” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Mayıs 2024 - 11:57

İYİ PARTİ: “DOĞU TÜRKİSTANLI VE DÜNYADA ZULÜM GÖREN KADINLAR İÇİN AYAĞA KALKMA GÜNÜDÜR”

reklam
İYİ PARTİ: “DOĞU TÜRKİSTANLI VE DÜNYADA ZULÜM GÖREN KADINLAR İÇİN AYAĞA KALKMA GÜNÜDÜR”
Son Güncelleme :

08 Mart 2022 - 13:28

117 views
reklam -->

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanlığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İyi Parti Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı adıyla bir bildiri yayınlarken Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı zulme tepki gösterdi.

Tekirdağ Valiliği önünde gerçekleşen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çelenk töreni sonrası açıklamalarda bulunan İYİ Parti Tekirdağ Teşkilatı, ellerindeki dövizlerle Uygur Kadınlarına destek oldu.

Yapılan basın açıklamasında şunlar ifade edildi:

“BUGÜN BİZİM İÇİN DOĞU TÜRKİSTANLI KADINLAR VE DÜNYADA ZULÜM GÖREN KADINLAR İÇİN AYAĞA KALKMA GÜNÜDÜR”

“Çin, Doğu Türkistan’ı hâkimiyeti altına aldığı tarihten bu yana, Doğu Türkistanlılara yönelik etnik temizlik ve asimilasyon politikası uygulamaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana 35 milyon Doğu Türkistanlı katledilmiştir. Çin’in günümüzde Doğu Türkistan’a uyguladığı sert politikaları devam etmektedir. Soydaşlarımız dinini yaşamanın ve kültürünü gelecek nesillere aktarmanın haklı mücadelesini vermektedir. Ancak dünya soydaşlarımıza yapılan zulme tanıklık etmektedir. 8 Mart vesilesiyle başta Genel Başkanımız ve Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı olarak her fırsatta zulme karşı çıktık çıkmaya devam edeceğiz. Bugün bizim için Doğu Türkistanlı kadınlar ve dünyada zulüm gören kadınlar için ayağa kalkma günüdür. Kadınlar gününde Doğu Türkistanlı kadınlarımızın ne gibi muamelelere maruz kaldığını kamuoyu vicdanı önüne sermek istiyoruz.

“KADINLAR FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK İŞKENCELERE MARUZ KALMAKTADIR”

Bugün toplama kamplarında 12-13 yaşlarındaki kız çocuklarından 80’li yaşlara kadar her yaştan kadın bulunmaktadır. Cezaevlerinde, gözaltı merkezlerinde ve toplama kamplarında, kadınlar fiziksel ve psikolojik işkencelere maruz kalmaktadır. Dayak, saçları kazıma, aç ve susuz bırakma, dinî inanca saldırma, aşağılama, konuşma yasağı, onur zedeleme, sağlığı ve temizliği ihmal etme, hijyenik olmayan ortamlarda kalmaya zorlama, tedaviden mahrum bırakma, vücut mahremiyetinin ihlali, çıplak bırakma, uzun süre sandalye veya yatağa zincirleme, elektrik şoku uygulama, anneliğe ve gebeliğe saldırı, cinsel istismar ve tecavüz gibi işkenceler bugüne kadar raporlanan işkence yöntemleridir. Kadınların bazıları bu işkenceler sırasında hayatını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Toplama kamplarında ölen kadın sayısının binleri bulduğu ifade edilmektedir.

“TOPLAMA KAMPLARINDA TUTULAN HER BEŞ KİŞİDEN İKİSİ KADINDIR”

Çin’in yakın zamana kadar sakladığı tüm ihlalleri artık gizleyemediği, her ne kadar kontrol dışı iletişimi tamamen yasaklamış olsa da bir şekilde toplama kampları ve yaşananlar artık deşifre olmaktadır. Elde edilen ve yukarıda izah edilen verilere bakıldığında tüm bunların yoğun ve bireysel ihlaller olarak tarifinden ziyade sistematik bir şekilde bir halkın yok edilmesi yani uluslararası hukukta tarif edilen “soykırım” suçunu oluşturduğu ortadadır. Bu suçların mağdurları da en yakıcı ve acı şekliyle “kadınlar”dır. Toplama kamplarında tutulan her beş kişiden ikisi kadındır.

“UYGUR TÜRKLERİ YALNIZ DEĞİLDİR”

8 Mart 2022 Dünya Kadınlar Günü’nde Doğu Türkistanlı, Uygur ve diğer etnik kökenli kadınların yaşadığı zulmü durdurmak ve Çin yönetiminin işlemiş olduğu bu suçlara dikkat çekmek için tüm dünya kadınlarını dini, ırkı, dili ne olursa olsun “ayağa kalkmaya ve dikkat çekmeye davet ediyoruz. Bu duruş öncelikle sistematik suç yerleri olan hukuksuz, insanlık dışı “Çin Toplama Kampları”nın kapatılması, Çin tarafından Doğu Türkistanlı kadınlara yönelik suçların önlenmesi ve kadın ve çocukların serbest bırakılması çağrısıdır. Biz İYİ PARTİ olarak her fırsatta bu çağrıyı zulüm sona erene kadar duyurmaya devem edeceğiz. Uygur Türkleri Yalnız Değildir!”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam