EŞİK: “BU ŞARTLARDA ANAYASA KONUŞMAK ANAYASAYI HAFİFE ALMAKTIR!” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

2 Aralık 2023 - 23:39

EŞİK: “BU ŞARTLARDA ANAYASA KONUŞMAK ANAYASAYI HAFİFE ALMAKTIR!”

reklam
EŞİK: “BU ŞARTLARDA ANAYASA KONUŞMAK ANAYASAYI HAFİFE ALMAKTIR!”
Son Güncelleme :

09 Ocak 2023 - 9:34

166 views
reklam

Eşitlik için Kadın Platformu “Eşik” Platformu Türkiye’nin dört bir yanında basın açıklaması düzenleyerek yeni anayasa konusunda çağrı yaptı; “Siyasetten acil beklentimiz EŞİT, ÖZGÜR ve ŞİDDETSİZ bir hayatı güvenceye alan düzenlemelerdir”

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“EŞİK Platformu olarak anayasada kıyafet ve aile konusunda değişiklik yapılmasının gündeme getirildiği Ekim 2022’den itibaren iki konunun altını çok net biçimde çizmiştik.

Bu şartlarda özgürlükçü, kapsayıcı, barış ve huzur getirecek ANAYASA YAPILAMAZ!

“ANTİDEMOKRATİK BİR ORTAMDA ANAYASA TARTIŞILAMAYACAĞINI BELİRTMİŞTİK”

Ülkede, özgür bir anayasa tartışmasının yapılabileceği; ifade,  örgütlenme ve aynı zamanda herkes açısından din, inanç ve ibadet özgürlüğü ortamı yoktur. Başlattığımız “Anayasa Değişiklik Teklifine HAYIR” kampanyası çerçevesindeki çağrı metnimize yüzlerce kadın ve LGBTİ+ örgütü ile birlikte; hukuk, barış, çevre, çocuk, demokrasi, eğitim, ekoloji, emek, engelli, eşitlik, gençlik, göçmen, hayvan, hukuk, inanç, insan, katılım, kent, yaşlı hakları gibi çok çeşitli alanlardan ve Türkiye’nin her köşesinden yüzlerce örgüt imza verdi. Türkiye çapında 33 sendikanın üye olduğu iki konfederasyona ek olarak sekiz sendika ve onlarca şehirden il-ilçe teşkilatları, çok sayıda meslek örgütü, kent konseyi kadın meclisleri ve birçok siyasi parti ile birlikte 700’e yakın örgütlenme olarak; Antidemokratik bir ortamda Anayasa tartışılamayacağını belirtmiştik. İmzaları ve “müzakeresiz hayır” talebimizi TBMM içindeki ve dışındaki çok sayıda partiye iletmiş, kamuoyu ile de paylaşmıştık.

“ANAYASA KONUŞMANIN KOŞULLARININ OLMADIĞINI NET OLARAK GÖSTERDİ”

İktidar blokunun Anayasa değişikliği teklifini TBMM’ye sunduğu günlerde bütün ülke, bir tarikat çevresinde 6 yaşındaki bir kız çocuğunun “evlilik” adı altında yıllar süren istismarını konuşuyordu. Bu olay karşısında sessiz kalanların Anayasa teklifini meclise sundukları 9 Aralık tarihinden sonra siyasette gelişen sadece birkaç örnek bütün ülkeyi daha da kaygılandırıp, karanlığı daha da karartırken bu ortamda Anayasa konuşmanın koşullarının olmadığını net olarak gösterdi.

Sadece son bir ayda;Adı Cumhurbaşkanlığı adayları arasında geçen,birçok ülkeden büyük İstanbul’unBelediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun siyaset yapma hakkı ve belediye başkanlığı elinden alınmak istendi. Eski Ülkü Ocakları başkanı karanlık bir suikaste kurban gitti. Ülkenin 3’üncü büyük siyasi partisi olan HDP’nin,oy verenleri adına hazine yardımından aldığı paya,savunması bile alınmadan el konuldu.

Bu koşulların oluşmasının sorumlusu iktidarın neden Anayasa tartışması açtığı, yoksulluk ve gelecek kaygısı ile boğuşan milyonlar nezdinde gayet açıktır.  Muhalefetin bu siyasi koşullarda anayasa yapılamaz gerçeğini “anlatamama”endişesiyle hareket etmesi aklımızı hafife almaktır.

Kadınların nerede, nasıl, ne giyineceği, ne erkek ağırlıklı siyasetin ne de ANAYASANIN konusu değildir!

“ANAYASAL DÜZLEMDE GÜNDEME GETİRMEK EN NAİF İFADEYLE SİYASİ KİBİRDİR”

Altını defalarca çizdiğimiz ikinci önemli konu ise; kılık kıyafet düzenlemesininyerinin Anayasa olmadığı, Anayasa metinlerinin haklar ve özgürlükleri eşitlik, laiklik gibi temel evrensel normlar çerçevesinde garantiye alan genel metinler olması gerektiğidir.

Anayasada belli bir dinin belli bir yorumu olan başörtüsüne ve onu tamamlayan kıyafetlere mutlak özgürlük getirmenin, ilerleyen süreçlerde varabileceği noktayı bütün açıklamalarımızda vurgulamış, tek tek vekillere gönderdiğimiz mektuplarda altını çizmiştik.

Ayrıca, bir Anayasa metninde sadece kadınların ne giyeceğinin tarif edilmesi, bu tarifin ne tür bir kıyafet hakkında olduğundan bağımsız olarak başlı başına ayrımcılıktır demiştik. Eril siyasetin, konunun esas özneleri olan kadınların ve kadın örgütlerinin görüşünü bile sormadan, neyi, nasıl, nerede giyeceğimizi düzenlemeye, bu konuda Anayasal düzeyde devlete tedbir alma yetkisi vermeye girişmesi, biz kadınları yok saymak, inançlı-inançsız, başörtülü-başörtüsüz olarak ayırmak, bedenlerimiz ve yaşamlarımız üzerinde tahakküm kurmak anlamına gelir, kabul edilemez demiştik. Geleceklerine, haklarına ve özgürlüklerine sahip çıkan, bunlar için mücadele eden kadınlar sanki hiç yokmuş gibi,yaşamımızı ilgilendiren bir konuyu, hem de anayasal düzlemde gündeme getirmek en naif ifadeyle siyasi kibirdir.

“ÜLKENİN GETİRİLDİĞİ NOKTA, SİYASİ HATA YAPMA RİSKİNİ KALDIRACAK DURUMDA DEĞİLDİR”

6’lı Masa partilerine çağrımız;

Kadınların kılık kıyafetini düzenleme gerekçesiyle Anayasa değiştirmeyi gündemde tutmak, içinde bulunduğumuz karanlığı aydınlatacak, halkın gelecek kaygısını giderecek bir konu değildir. Yakın geçmişte yanlış uygulamalarla sorun haline getirilmiş olan başörtüsü sorunu, toplum içinde büyük oranda çözülmüştür. Bu yapay gündemin, tahrip edilen demokrasinin, adaletin, laiklikten uzaklaşılan sosyal yapının yeniden inşasının konuşulduğu bir masada olmaması gerekir. 

Kurucu meclisin görevi olması gereken Anayasa yapma süreci, seçime günler kala ne iktidarın ne de muhalefetin gündeminde olmamalıdır. Mevcut Anayasayı defalarca ayaklar altına alan İktidarın teklifini “rötuşlamak”, yukarıda belirttiğimiz iki temel unsur açısından siyasi hatadır. Ülkenin getirildiği nokta, siyasi hata yapma riskini kaldıracak durumda değildir.  Sanılanın aksine, iktidarın teklifine NET ve ORTAK bir HAYIR denmesi ve konunun 6’lı masanın da gündeminden kaldırılması; masadaki partilerin ülkeyi normalleştirerek laik, özgürlükçü, çoğulcu bir Anayasa yapma koşullarına kavuşturacağına duyulan güveni güçlendirecektir.

“5 ACİL TALEBİMİZİ, YAZILAN VE YAZILACAK OLAN MUTABAKAT PROGRAMINDA GÖRMEK İSTİYORUZ”

Kadınların acil gündemi EŞİT, ÖZGÜR ve ŞİDDETSİZ bir hayatı garanti alacak acil ve bütünlüklü eylem planlarıdır. 5 Acil Talebimizi 6’lı masanın mutabakat programında görmek istiyoruz!

Kadınlara verilecek en değerli SÖZ; kıyafetlerini düzenleyen yeni Anayasa teklifi değil; eril şiddetten arındırılmış, her alanda eşitliğin sağlandığı bir hayattır. Masayı oluşturan partilerin tek tek programlarında kadın ve LGBTİ+ haklarına yer vermeleri ve İstanbul Sözleşmesini yeniden hayata geçireceklerine dair beyanları, bu sözün inandırıcı olması için yeterli değildir.

EŞİK olarak 6’lı Masa ilk oluşturulduğu günden itibaren çeşitli vesilelerle sunduğumuz ve kamuoyuna açıkladığımız 5 acil talebimizi, yazılan ve yazılacak olan mutabakat programında görmek istiyoruz.

Altını bir kez daha ÇİZİYORUZ!

Başörtülü veya başörtüsüz tüm kadınların kendi iradeleri ile verecekleri bir kararı siyasetin konusu olmaktan çıkarınız.  Alternatif Anayasa değişikliği teklifi hazırlamaktan vazgeçiniz,  iktidarın teklifine NET ve ORTAK bir HAYIR deyiniz.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam