ENEZ KAPLAN SSPE HASTALARININ SESİ OLDU - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

16 Nisan 2024 - 00:49

ENEZ KAPLAN SSPE HASTALARININ SESİ OLDU

reklam
ENEZ KAPLAN SSPE HASTALARININ SESİ OLDU
Son Güncelleme :

04 Haziran 2022 - 6:47

128 views
reklam -->

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Enez Kaplan, SSPE hasta ve yakınlarının sorunları ile ilgili olarak Sağlık Bakanı’na yazılı soru önergesi verdi.

Kusurlu kızamık virüsünün neden olduğu beyin hastalığı olan SSPE (Subakut Sklorezon Panensefalit)’den mustarip olan hastalar için ailelerin çareler aradığını belirten Kaplan, “SSPE hastalarının çoğu bakıma muhtaç hastalar olup, tüple beslenmektedirler ve ilerleyen zamanlarda tamamen yatağa bağımlı hale gelmektedirler” dedi.

İNSAN HAYATI STRATEJİK VE MİLLİ KATKIDAN DAHA MI DEĞERSİZ?

Milletvekili Kaplan, hasta yakınları ve SSPE Hastaları Yardımlaşma Dayanışma ve Yaşatma Derneği tarafından bu hastalık ile ilgili olarak TUSEB’e hastalığın tedaviye yönelik bilimsel araştırma projesi başlatılması ile ilgili müracaatta bulunulduğunu, fakat “ülkemize stratejik ve milli olarak bir katkısının olmaması” gerekçe gösterilerek kabul edilmediğini belirtti.

Enez Kaplan, konuyla ilgili Sağlık Bakanı’na aşağıdaki soruları yöneltti:

1-Spesifik T Hücre çalışmalarının başlatılması ve desteklenmesi hususunda herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?

2-SSPE hastaları ilaca ulaşmada sıkıntılar yaşamaktalar. Konuyla ilgili Bakanlığınız bünyesinde ayrı bir bölüm var mıdır? Yok ise ilacı kısa sürede temin edebilmek amacıyla bir birim kurmayı düşünüyor musunuz?

3-Vatandaşlarımız İstanbul genelinde Çocuk Nöroloji doktoruna ulaşmakta güçlük çekiyor. Bu sıkıntının ortadan kalkmasıyla ilgili bir çalışma yapacak mısınız?

4-Güney Doğu Anadolu Bölgesindeki birçok ilde Çocuk Nöroloji Bölümü olmadığı için aileler çocuklarını Nöroloji Bölümü olan hastanelere götürüp getirmekte zorluk çekmekteler. Çocuk Nöroloji Bölümü olmayan yerlere, bölüm açmayı ve doktor göndermeyi düşünüyor musunuz?

5-Solunum cihazına bağlı hastaların raporlarının bitmesi halinde rapor çıkartmak için hastaneye gitmeleri gerekiyor. Bu hastaların raporlarının yenilenmesi, ilaçlarının ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla hastaneye gitmeden sorunlarının çözülmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

6-SSPE hastalığı kızamık virüsü ile oluşan ilerleyici, ölümcül bir virüs enfeksiyonudur. Türkiye genelinde %90 üzerinde kızamık aşılanması görülmektedir. Kızamık aşılarının soğuk zincirden korunması noktasında ne kadar yeterliyiz? Soğuk zincir kızamık aşılarının korunması noktasında sağlık ocaklarının yeterliliği var mıdır? Elektrik kesintilerinde aşılar nasıl muhafaza edilmektedir: Vurulan aşıların takibi yapılmakta mıdır?

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam