ENEZ KAPLAN: “BU BÜTÇE YOKLUK VE YOLSUZLUK BÜTÇESİDİR!” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Mayıs 2024 - 03:05

ENEZ KAPLAN: “BU BÜTÇE YOKLUK VE YOLSUZLUK BÜTÇESİDİR!”

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Enez Kaplan, 2022 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile 2020 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi ile ilgili TBMM Genel Kurulunda konuştu.

reklam
ENEZ KAPLAN: “BU BÜTÇE YOKLUK VE YOLSUZLUK BÜTÇESİDİR!”
Son Güncelleme :

09 Aralık 2021 - 11:03

132 views
reklam -->

Bütçenin yokluk ve yolsuzluk bütçesi olduğunu belirten KAPLAN “20 yıldır iktidarda ve son dört yıldır Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle yönetmeye çalıştığınız ülkemize yokluk ve yolsuzluktan başka bir şey getirmediniz, eskiden orta direk vardı, sayenizde o da ortadan kalktı” dedi.

MUHALEFET ÖNERGE VE KANUN TEKLİFLERİNİN HEPSİ REDDEDİLDİ

Bütçenin, birkaç kişiye sefa, milyonlarca vatandaşımıza cefa ve zulüm olduğunu, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yaptığını söyleyen Kaplan, ayrıca “Bu ucube sistemde, muhalefet milletvekillerinin verdiği önergeler ve kanun tekliflerinden hiçbiri değerlendirilmedi” diye konuştu.

“KULAKLARINIZI TIKADINIZ, DUYMAZDAN GELDİNİZ…”

İYİ Parti olarak Plan ve Bütçe görüşmelerinde millet yararına birçok önerge verdiklerini ve hiçbirinin değerlendirilmediğini belirtti. Bunlara örnek veren Kaplan; “Daha geçen ay Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde İYİ Parti olarak milletimiz yararına 19 adet önerge verdik. Bunlardan biri de EYT’li vatandaşlarımız için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesine 45 milyar verilmesi ile ilgili verdiğimiz önerge, iktidarın oylarıyla reddedildi. Başka bir önergemizde yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesine 3600 ek gösterge ile ilgili 7 milyar 250 lira ekleyelim dedik. Yine iktidarın oylarıyla reddedildi. Milletimiz lehine buna benzer birçok önerge verdik. Fakat kulaklarınızı tıkadınız, duymazdan geldiniz ve reddettiniz.” dedi.

İYİLEŞTİRİLMİŞ VE GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM…

Kaplan, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte parlamentonun etkinliğini kaybettiğini, atanmışların değil millet tarafından seçilmiş Milletvekillerinin, ve Parlamentonun saygınlığının yeniden hak ettiği yere getirilmesi gerektiği açıkça görülmektedir” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “İYİLEŞTİRİLMİŞ VE GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM” önerisini TBMM bütçe görüşmelerinde dile getiren Kaplan; “Bu sistem çoğulculuğa dayanacak, ülke yönetimi başbakanlık ve bakanlar kurulunun yetkisinde olacak. TBMM güçlenecek, Hükümet kurma ve hükümet etme süresi adil ve serbest seçimlerle oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından belirlenecek. Cumhurbaşkanı’nın bakan atamasında tek yetkili olmasına son verilecek, Meclis dışından bakan atanmasının önü kapanacak, Bakanlar, Başbakan tarafından milletvekilleri arasından seçilecek, Bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı sorumlu olacak. Mevcut sistemdeki Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasal düzenleme yapılmasına son verecek. Yasama yetkisi ve gücü sadece Türkiye Büyük Millet Meclisinde olacak. Yani milletimizin teveccühüyle sıralarında oturduğumuz Meclis, hak ettiği saygınlığa kavuşacak” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE ÇOK DERİN BİR KRİZLE KARŞI KARŞIYA, TEK ÇÖZÜM VAR, SEÇİM !”

Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan; “Genel Başkanımız Sayın Meral AKŞENER’in de dediği gibi Türkiye sahipsiz, milletimiz çaresiz değil,      Ekonomik kriz, yokluk, yoksulluk var. Haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik var. Ama kimse merak etmesin biz çözeriz. Liyakatli kadrolarımızla, projelerimizle, çözümlerimizle biz hazırız. Türkiye çok derin bir krizle karşı karşıya. Tek çözüm var, SEÇİM; SEÇİM; SEÇİM” diyerek sözlerini noktaladı.

HABER MERKEZİ

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam