EĞİTİM İŞ’TEN VERGİ DİLİMİ ÇIKIŞI: “VERGİDE ADALET İSTİYORUZ!” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

3 Aralık 2023 - 07:19

EĞİTİM İŞ’TEN VERGİ DİLİMİ ÇIKIŞI: “VERGİDE ADALET İSTİYORUZ!”

reklam
EĞİTİM İŞ’TEN VERGİ DİLİMİ ÇIKIŞI: “VERGİDE ADALET İSTİYORUZ!”
Son Güncelleme :

03 Ocak 2023 - 13:07

181 views
reklam

Eğitim İş Tekirdağ Şubesi müjde olarak açıklanan yeni vergi dilimlerini “Yeni vergi diliminde müjde değil ölçeği düşürülmüş soygun var” şeklinde yorumlarken konuyla ilgili Hasan Ali Yücel Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube tarafından gerçekleştirilen basın açıklaması öncesinde Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer; bir konuşma gerçekleştirirken her yıl eriyen devlet memurlarının maaşları konusuna çarpıcı bir yorum getirdi.

ÖZER: “ENFLASYON ORANINDA ARTIŞ YAPMAK DEMEK MAAŞI SABİT TUTMAK DEMEKTİR”

Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer; “Asgari ücret demek vasıfsız bir işte, vasıfsız bir çalışanın alacağı minimum ücret demektir. Bu ücretin en az dört kişiyi doyurabilmesi gerekiyor. Kamuda uzman statüsünde çalışanların ise bu ücretin en az üç katı civarında bir ücret alması gerekiyor ki bundan 5 yıl öncesi aşağı yukarı o şekildeydi. TUİK’in açıkladığı oranlarla her geçen gün alım gücümüz gittikçe eridi. Yaklaşık 10 yıldır devlet memurları maşalarında ciddi bir artış alamıyorlar. Çünkü enflasyon oranında artış yapmak demek, maaşı sabit tutmak demektir.” dedi.

“BİZ HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

Açıklamalarına eğitimcilerin ne yiyeceğini değil ülkesinin geleceği olan gençleri nasıl daha iyi yetiştirebileceğini düşünmesi gerektiğini vurgulayarak devam eden Özer; “Bizler iş yerlerimize gittiğimizde öğretmenler olarak, eğitim çalışanları olarak bu ülkenin geleceğini yetiştiriyorsak önce kendi geleceğimizin garanti altında olması gerekir. Bunun içinde asgari ücrete yakın bir ücretle akşam ne yiyeceğiz diye düşünmeden bu ülkenin çocuklarını nasıl yetiştiririz diye düşünmemiz gerekmektedir. Öncelikle maşımıza en az %100 artış bekliyoruz. Bunu bize kimse vermeyecek ama biz alanlardayız. Yıllardır alanlardayız. Biz hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı alana kadar da alanlarda olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“VERGİDE ADALET İSTİYORUZ”

Vergi dilimi noktasında; “Bu ülkenin en büyük ihalelerini alanlar tek kuruş vergi ödemezken bugün bir devlet memurunun maaşının yarısını vergi olarak devlete vermesi insafsızlıktır. Biz vergide adalet istiyoruz.” diyen Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer, konuşmasının ardından sözü Eğitim İş Tekirdağ Şube Sekreteri Rıdvan Dırak’a bıraktı.

Eğitim İş Tekirdağ Şube Sekreteri Rıdvan Dırak ise konuşmasında şunları söyledi:

“SOYGUN BAKİ KALMIŞ ORANI DEĞİŞTİRİLMİŞTİR”

 “Yanlış ekonomi politikaları sonucu ülkenin içine sokulduğu ekonomik buhrana karşı halkın gösterdiği haklı tepkileri dindirmek için seçim şekerleri dağıtmaya başlayan iktidar, ufacık iyileştirmeleri devasa reformlar gibi ambalajlamaya devam etmektedir. Bunun en çarpıcı örneği ise müjde nidalarıyla açıklanan yeni gelir vergisi dilimleridir.

Yeni vergi dilimlerinde kamu emekçisinin yılın başında aldığı maaşın yılın daha ortası olmadan erimeye başlaması ayıbı ortadan kaldırılmamış, sadece kısmi olarak iyileştirilmiştir. Vergi dilimi tutarlarının Yeniden Değerleme Oranının (YDO) altında artırılması nedeniyle kamu emekçilerinin yılın başında ceplerine giren ücret birkaç ay içinde yine azalmaya başlayacaktır. Bu değişiklikle kamu emekçisinin maaşının sadece birkaç ay daha geç erimesi sağlanmış; yani soygun baki kalmış, oranı değiştirilmiştir.

“YOKSULLUK SINIRININ YARISINDAN BİLE AZ ÜCRET ALIYORKEN…”

Müjde adı altında biz eğitim emekçilerine dayatılan gerçeklik şudur: – Bizler zaten açlık sınırının sadece biraz üstünde, yoksulluk sınırının yarısından bile az ücretler alırken, – Yüzde 90’ımız kredi kartı borcumuzu ödemekte, yüzde 91’imiz çocuklarımızın eğitim giderlerini karşılamakta zorlanırken, – Yüzde 62’mizin geliri, giderimizden az iken ve yüzde 92’imiz geçinmek için ek işler arıyorken, – Durdurulamayan döviz kuru, asgari ücret zammının piyasalara yansıması gibi etkenler nedeniyle tüm mal ve hizmetlerin fiyatının günaşırı artacağı ortadayken, – Kalantor iş insanlarının, yandaş müteahhitlerin, ihale vurguncularının vergi borçları düzenli olarak silinip, kamu bankaları onlar için seferber ediliyorken, Yöneticiler, bizlere “gel senin şu gelirinden dilim dilim gelir vergisi alalım. Ama korkma, zaten senin bir üst dilime geçecek kadar para kazanmana müsaade etmeyeceğim için senin dilimin bu” demektedir.

“İKTİDAR KAŞIKLA VERDİĞİNİ YİNE KEPÇEYLE ALMIŞ OLACAKTIR”

Üstelik ÖMK adı altında öğretmenleri yeni sıfatlarla ayrıştıran iktidarın açıkladığı bu vergi dilimi, uzmanlık unvanını alan meslektaşlarımızı, yılın sonlarına doğru bir üst vergi dilimine girecekleri için daha da mağdur edecek; iktidar onlara kaşıkla verdiğini yine kepçeyle almış olacaktır.

Sözde yetkili sarı sendikaların memnuniyet ve pişkinlikle karşıladığı vergi adaletsizliğinin iç yüzü budur. Bu soygunu kabul etmiyoruz! İnsanca koşullarda çalışarak, insanlık onuruna yaraşır ücretler alarak, adil bir vergilendirme çerçevesinde vergi ödemek istiyoruz!

“TÜM KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN VERGİ DİLİMİ %15’TE SABİTLENMELİDİR”

Dünyada Başöğretmen ünvanlı bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim emekçilerinin aldığı sefalet ücretini kabul etmiyoruz. Eğitim emekçisinin evine boynu bükük, sınıfına düşünceli girdiği bir sistemde; eğitimden de gelecekten de bahsedilemeyeceğinin altını çiziyoruz.

Tüm kamu çalışanları için vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesi gerektiğini, aksinin vergi adaletsizliğini daha da büyüteceğini vurguluyoruz.”

Özlem Gürakar

GÜVEN TEKİRDAĞ GAZETESİ – TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam