EĞİTİM İŞ TEKİRDAĞ: “SESİMİZİ YÜKSELTELİM BU GERİCİ ADIMLARI DURDURALIM!“ - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

16 Temmuz 2024 - 00:07

EĞİTİM İŞ TEKİRDAĞ: “SESİMİZİ YÜKSELTELİM BU GERİCİ ADIMLARI DURDURALIM!“

reklam
EĞİTİM İŞ TEKİRDAĞ: “SESİMİZİ YÜKSELTELİM BU GERİCİ ADIMLARI DURDURALIM!“
Son Güncelleme :

14 Haziran 2024 - 15:36

377 views
reklam -->

Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şubesi, düzenledikleri eylemde değiştirilmek istenen ve taslağı hazırlanan “Gerici eğitim sistemine” tepki gösterdi.

““MİLLİ”SİNİ YOK ETTİĞİ MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİMİZDE BU KEZ “EĞİTİMİ” DE PARÇALAMAYA BAŞLAMIŞTIR”

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde düzenlenen eylemde pankartlar ve sloganlarla Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adı altındaki dayatmaya karşı çıkılırken; “Eğitim sistemimizi yıllardır sistematik olarak gericileştiren, piyasacılaştıran, niteliksizleştiren iktidar, yakın zamanda “milli”sini yok ettiği milli eğitim sistemimizde bu kez “eğitimi” de parçalamaya başlamıştır. Bunu da arka arkaya ortaya koyduğu iki taslakla, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli isimli müfredat taslağı ve daha önce Anayasa Mahkemesi’nden dönen Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı ile yapmaya çalışmaktadır. Bu taslaklar, laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşma, Atatürk ve Cumhuriyeti yok sayma, öğretmenin diplomasını geçersiz kılma ve öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırma gibi tehlikeli adımları temsil ediyor.” açıklamasında bulunuldu.

“OTURDUĞUNUZ O KOLTUK CUMHURİYET’LE HESAPLAŞMA YERİ DEĞİL!”

Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanı Barış Özer, sendika olarak konu hakkında tepkilerini dile getirirken; “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli başlığı altında dayatılmaya çalışılan program, Bakan Tekin’in de itiraf ettiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayalini gerçekleştirmek için hazırlanmıştır.  Ancak “Cumhuriyet sizden ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesiller ister.” diyen Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nde hem de 100. Kuruluş yılında Milli Eğitim programı olarak kabul edilemez. Kabul etmiyoruz! Sayın Tekin’e buradan sesleniyorum, Milli Eğitim Bakanlığı, bir parti başkanının seçimlerde taahhüt ettiği ideallerini gerçekleştirme yeri değil! Oturduğunuz o koltuk Cumhuriyet’le hesaplaşma yeri değil! İçinde Atatürk’ün, Cumhuriyet’in, yurttaşlığın olmadığı, bilimdışı, çağdışı müfredatı; öğretmeni yok sayan, diplomasını geçersiz kılan meslek kanunu kabul etmiyoruz!” dedi.

“İKTİDARIN SORGULAMAYAN NESİLLER YARATMA GAYRETİ BU MÜFREDATTA VÜCUT BULMUŞTUR”

Müfredatın detayları ve planlananların arka planını anlatarak sözlerine devam eden Eğitim İş Tekirdağ 1 Nolu Şube Barış Özer; şunları söyledi:

“Bu müfredat, bizlerin ve ilerici kamuoyunun itirazlarına rağmen eğitimin belkemiğine yerleştirilmiştir. Dini derslerin artış gösterdiği, bilimsel derslerin geriletildiği, ülke tarihinin çarpıtılarak anlatıldığı, konu ve anlam sıralaması bile yanlış şekilde yapılan bu müfredat, bilimsellikten daha da uzak bir eğitimin başlangıç düğmesi olmuştur. İktidarın sorgulamayan nesiller yaratma gayreti bu müfredatta vücut bulmuştur.

Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerinden biri olan laiklik, eğitim sistemimizin de temel taşıdır. Eğitimimiz, Atatürk ilke ve devrimleri çerçevesinde her türlü dogmadan ve ideolojiden uzak, bilimsel gerçeklere dayalı olmalıdır. “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” isimli taslak ise laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşarak, belli bir ideolojinin dayatılmasına zemin hazırlamaktadır. Bu taslak, eğitim sistemimizi geriletecek bir adımdır.  Öğrencilerimizi ezberci ve dogmatik bir eğitim sistemine mahkum edecek ve onları 21. yüzyılın bilgi ve becerilerine sahip bireyler olmaktan alıkoyacak bir adımdır.

“BU GİRİŞİM AKP’NİN KENDİ MEMURUNU SEÇME YÖNTEMİDİR”

Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı ise adeta öğretmenlik mesleğini yok sayıyor, öğretmenin diplomasını geçersiz kılıyor. ÖMK yani Öğretmene mobbing kanunu! Öğretmenin adı var, fikri yok, değeri yok! Diploması geçersiz kılınmak istenen tek meslek öğretmenlik! Üniversite mezuniyeti, uzmanlık belgesi olan diploması artık yok hükmünde! Öğretmenleri, unvanlarla kategorize etmeye, eğitim barışını bozmaya devam! Sınav yok ama Milli Eğitim Akademisi var! Muğlak ifadelerle idareye disiplin hükümleri üzerinden yetkiler var! Özel okul öğretmenlerinin talepleri yok! İktidar kendisini devletin sahibi yerine koyuyor! Devlete alınacak memura, görevde kalmasına, yükselmesine ben karar veririm diyor! Bu girişim AKP’nin kendi memurunu seçme yöntemidir! Anayasayı yok saymadır! Kamuda personel alımında, Anayasaya aykırı köklü bir değişikliktir! Yakın zamanda tüm bakanlıklarda bu uygulamalara başlamak niyetinde oldukları nettir!

“BU TASLAKLAR TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ TEHLİKEYE ATACAK ADIMLARDIR”

Tekrar vurguluyoruz, siyasi iktidarlar devletin sahibi değildir! Atatürk’ün kurduğu ve Cumhuriyetin temel taşı olan laik ve bilimsel eğitim sistemi, bu taslaklar ile yok edilmek isteniyor. Öğretmenlik mesleği ise itibarsızlaştırılarak, eğitimdeki nitelik düşürülmeye çalışılıyor. Bu taslaklar, sadece eğitimi değil, tüm toplumu olumsuz etkileyecek ve Türkiye’nin geleceğini tehlikeye atacak adımlardır.

Bu taslaklara karşı sessiz kalmamalıyız. Laiklik ve bilimsel eğitimden taviz vermeden, Atatürk ve Cumhuriyeti savunarak, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını korumak için hep birlikte mücadele etmeliyiz.

Sesimizi yükseltelim, bu gerici adımları durduralım! Eğitimde laiklik, bilimsellik ve öğretmenlik onuru için hep birlikte mücadeleye! Atatürk’ün izinden yürümeye, Cumhuriyet değerlerini korumaya devam edelim!”

Özlem Gürakar

GÜVEN TEKİRDAĞ GAZETESİ – TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam