DIRAK: “SERMAYEYE DEĞİL EMEKÇİYE GÖRE BÜTÇE YAPILMALI” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

25 Temmuz 2024 - 19:30

DIRAK: “SERMAYEYE DEĞİL EMEKÇİYE GÖRE BÜTÇE YAPILMALI”

reklam
DIRAK: “SERMAYEYE DEĞİL EMEKÇİYE GÖRE BÜTÇE YAPILMALI”
Son Güncelleme :

03 Aralık 2022 - 20:59

318 views
reklam -->

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Tekirdağ Şube Başkanı Rıdvan Dırak, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında başlayan bütçe görüşmelerine dikkat çekerken bütçenin emekçilerin taleplerine göre yapılması gerektiğini belirtti.

 “Meclisin gündeminde olduğu ve plan görüşmelerinde bakanlıklara ayrılan bütçelerde yurttaşlardan yana bütçe planlaması yapılması gerekmektedir.”  diyerek sözlerine başlayan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Tekirdağ Şube Başkanı Rıdvan Dırak açıklamasında şunları söyledi:

“BÜTÇENİN %84’Ü VERGİLERLE KARŞILANIYOR”

“AKP iktidarının kamu kurumlarını tasfiye ettiği, özelleştirmelerin bütün hizmet kollarına yayıldığı ve kredili mevduat sistemi ile zenginin parasını koruma çabaları ile yurttaşlara ayrılan bütçe payı günden güne erimektedir. Bugün ağır vergi yükleri altında ve yüksek enflasyon oranları ile günden güne yoksullaşan yurttaşlar bütçenin gelirlerinin yüzde 84’ünü vergileri ile karşılamaktadır. Bu vergilerin yüzde 64’ü doğrudan kesinti ile gelirlerimizden karşılanırken yüzde 35’i ise toplumun geneline yayılarak dolaylı yoldan hizmet ve tüketimden karşılanmaktadır.

Kur korumalı mevduat faizleri ile parası olanın parasını korumaya çalışan AKP iktidarı bu yükü vergilerin yüzde 8’ini kur korumalı mevduat faizlerine aktarmıştır. Bunun yanı sıra kalkınmanın ve ilerlemenin en temel kalemi olan tarım üretimlerine 54 milyar lira ayırırken, bütçeden 565 milyar lira faiz giderlerine aktarılmaktadır.

 “AKP’NİN 2023 BÜTÇESİ EMEKÇİLER İÇİN AÇLIK VE YOKSULLUKTUR”

Çok kısa bir süre önce müjdeli bir şekilde açıklanan emeklilikte yaşa takılanların ödemelerine karşılık ayrılmaması akıllarda EYT çözümünün askıya alınacağı şüphesini getirmektedir. Toplumun çıkarlarını değil seçim yatırımlarını ve sınıfsal çıkarları gözeten bu bütçe görüşmelerinde yurttaşlardan yana bir tavır sergilenmemektedir. AKP’nin 2023 bütçesi emekçiler için açlık ve yoksulluktur.

“BUNUN HESABI SANDIKTA SORULACAKTIR”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; toplumdan yana olmayan bu bütçeyi kabul etmiyoruz. Emekçiler, emekliler ve kamu çalışanları olarak sefalet oranlarındaki maaşlarla üç haneli rakamları aşan enflasyonla mücadele etmeyi kabul etmiyoruz.

AKP iktidarının artık zengini zengin etme çabasını ve seçim yatırımlarını yurttaşların emeklerinden kesilen paralarla finanse etmeyi bırakıp, yurttaşın refahına yönelik bir bütçe hazırlanmasından yana tavır sergilemesi gerekmektedir. Aksi halde bunun hesabı sandıkta sorulacaktır.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam