DEVA PARTİSİ KADINLARIN SESİ OLDU - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

19 Mayıs 2024 - 18:31

DEVA PARTİSİ KADINLARIN SESİ OLDU

reklam
DEVA PARTİSİ KADINLARIN SESİ OLDU
Son Güncelleme :

25 Kasım 2022 - 11:12

163 views
reklam -->

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla DEVA Partisi Tekirdağ İl Kadın Çalışmaları Başkanlığı basın açıklaması gerçekleştirdi.

DEVA Partisi Tekirdağ İl Binasında gerçekleştirilen açıklamada konuşan DEVA Partisi Tekirdağ İl Kadın Çalışmaları Başkanı Hilal Üner Özcan, “Bugün 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü DEVA Partisi olarak kadına yönelik şiddeti Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olarak görüyoruz. Ülkemizde kadına yönelik şiddet her geçen gün artmaya devam ediyor. Oysa biz, ‘Tek 1 can bile feda edemeyiz’ diyoruz” dedi.

“ŞİDDET TOPLUMU İÇTEN İÇE ÇÜRÜTÜYOR”

Kadına şiddetin devası olacaklarını söyleyen DEVA Partisi Tekirdağ İl Kadın Çalışmaları Başkanı Hilal Üner Özcan, “Kadına yönelik şiddeti, kadın ölümlerini açıklamalarında kanıksamış ifadelerle sayı ve oranlara hapseden, hafifleten sorumlu tarafların anlayışını asla kabul etmiyoruz. Türkiye’nin devası olmak üzere yola çıkmış olan bizler, kadınların devası olmaya da kararlıyız. Şiddetin çocuğa, kadına, erkeğe veya herhangi bir canlıya uygulanması asla kabul edilemez. Bu kısır döngüden bu şiddet sarmalından ülkemizi kurtaracağız, kararlıyız. Kadına yönelik şiddet öncelikle bir zihniyet sorunu, toplumsal ve kültürel bir sorun. Kadını erkekten değersiz ve aşağı gören bir yaklaşımın ürünü ve biliyoruz ki, kadına yönelik şiddet münferit bir olay değil. Şiddet sadece kadınların değil, çocukların ve hatta şiddeti bizzat uygulayanların hayatlarını mahvediyor; toplumu içten içe çürütüyor ve zayıflatıyor. İşte tam da bu sebeple; öncelikle kadınlara ayrımcılığı ve şiddeti meşrulaştıran bu zihniyeti sanık sandalyesine oturtuyoruz” diye konuştu.

“BİZ DEVA PARTİSİ OLARAK ŞİDDETİN HER TÜRÜNÜN KARŞISINDA KADINLARIN YANINDA OLACAĞIZ”

DEVA Partisi olarak kadınların yanında olduklarını belirten Hilal Üner Özcan açıklamanın devamında şunları söyledi:

“Bütün kadınları tehdit eden; evde, sokakta, işyerinde ve hatta dijital mecra veya ağlarda kadınlara musallat olan şiddet, karşımıza aşağılama, eziyet, hakaret, küfür, baskı, taciz, darp, ısrarlı takip olarak çıkıyor. Hayalleri, umutları solduruyor. İşte tam bu sebeple biz DEVA Partisi olarak; şiddetin her türünün karşısında, kadınların yanında olacağız. Kadına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik her türlü şiddetle aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz. Kadınların bireysel, sosyal, ekonomik ve siyasi anlamda güçlenmeleri için parti programımızda, politika metinlerimiz ve eylem planlarımızda açıkladığımız bütün kararları ivedilikle hayata geçireceğiz.

“HAYATLARINI SÖNDÜRMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Kadınları destekleyecek, güçlendirecek, zihniyetin eşitlikçi, adil bir yapıya evrilmesi için mücadele vermeye devam edeceğiz. Biz şiddetin, kadınların sağlığını bozmasına, sakatlanmasına, iyilik halini ortadan kaldırmasına ve hatta hayatlarını söndürmesine izin vermeyeceğiz. Biz şiddetin temel kaynağını ahlaka, kadın bedenine indirgeyen anlayışla mücadele edip art niyetli taraflarca kullanılmasının önüne geçeceğiz. İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere, kadınları şiddetten etkili bir biçimde korumayı amaçlayan tüm uluslararası anlaşmalar ve yasal düzenlemelerin, vicdani sorumlulukla uygulanmasının takipçisi olacağız. Bir taraftan cezaların caydırıcı olmasını sağlarken diğer taraftan toplumun eğitilmesi ve sorunun iyileşmesi için gereken tüm adımları kesin bir karalılıkla atacağız. Söz veriyoruz. Biz DEVA Partisi olarak kadınların güvende olduğu, mutlu olduğu, üretken ve başarılı olduğu ve geleceğe umutla baktığı bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz ve bu hayali ülkemizdeki tüm kadınlarla birlikte gerçekleştireceğiz.”

Özlem Gürakar

GÜVEN TEKİRDAĞ GAZETESİ – TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam