“ÇEVRE DÜNÜN MİRASI YARININ EMANETİDİR” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Mayıs 2024 - 03:31

“ÇEVRE DÜNÜN MİRASI YARININ EMANETİDİR”

reklam
“ÇEVRE DÜNÜN MİRASI YARININ EMANETİDİR”
Son Güncelleme :

07 Haziran 2022 - 9:33

94 views
reklam -->

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından vatandaşlara çiçek dağıtımının yapıldığı etkinlikte, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın yanı sıra çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşları tarafından stantlar kuruldu. Çevre konusunda farkındalık oluşturmaya ve vatandaşları bilinçlendirmeye yönelik faaliyetler gerçekleştirildi.

ALBAYRAK: “DÜNYAMIZIN KAYNAKLARINI ÖLÇÜLÜ KULLANMALI ÇEVREYİ VE DOĞAYI KORUMALIYIZ”

Çevrenin önemine her fırsatta dikkatleri çeken Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Çevre, insanların ve doğadaki diğer canlıların etkileşim halinde varlıklarını sürdürdükleri ortamdır. Yeryüzünde yaşayan milyonlarca canlı türü içerisinde, doğa üzerinde hâkimiyet kurabilen, onu değiştirebilen tek tür insandır. İnsanlığın nüfusu artarken çevre kirleniyor, doğa zarar görüyor, diğer canlı türlerinin sayısı azalıyor ve hatta bazı türlerin nesli tükeniyor. Her geçen yıl etkisini daha fazla hissettiğimiz küresel sıcaklık artışı, iklimlerin değişmesine, doğal alanların zarar görmesine, tarım ve hayvancılık alanlarında verimliliğin azalmasına yol açıyor. Yaşamlarımızı sürdürdüğümüz çevremiz, dünün mirası yarının ise emanetidir. Sağlıklı bir gelecek ve yeni nesillere daha güzel bir dünya bırakabilmek için dünyamızın kaynaklarını ölçülü kullanmalı, çevreyi ve doğayı korumalıyız. Daha az atık oluşturan ve olabildiğince az enerji tüketen yeni bir yaşam biçimi oluşturmak hepimize düşen bir görevdir” ifadelerinde bulundu.

“VAHŞİ DEPOLAMA FAALİYETLERİNE SON VERDİK”

Albayrak; “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak insan odaklı ve çevreye duyarlı bir anlayışla projeler gerçekleştiriyoruz. Geride bıraktığımız 8 yılda Tekirdağ ili genelinde tüm vahşi depolama faaliyetlerine son verdik. Demirli Katı Atık Düzenli Depolama tesisimizi kurduk. Geri dönüştürülebilir atıkları kaynağında ayrıştırıyor ve ayrıca çöplerimizden elektrik enerjisi üretiyoruz. Süleymanpaşa Batı Doğu İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesislerimizi inşa ederek ve mevcut tesislerimizi modernize edip kapasitelerini arttırarak kanalizasyon sularının denizlerimizi kirletmesinin önüne geçtik. Bununla beraber Mavi Bayraklı Sahillerimizin sayısını 7’ye çıkardık. Çevre alanındaki çalışmalarımız önümüzdeki süreçte de etkin bir şekilde devam edecek. İnsanlık olarak yeryüzündeki tüm canlılarla uyum içerisinde ve sağlıklı koşullarda yaşayacağımız daha güzel bir dünya kurabilmek dileğiyle” şeklinde konuştu.

Özlem Gürakar / TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam