BÜYÜKŞEHİRDE ZAM KRİZİ - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Temmuz 2024 - 23:54

BÜYÜKŞEHİRDE ZAM KRİZİ

reklam
BÜYÜKŞEHİRDE ZAM KRİZİ
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2022 - 18:23

291 views
reklam -->

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) DİSK’e bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (GENEL-İŞ) arasında 4 ay süren görüşmeler neticesinde TİS (Toplu İş Sözleşmesi) işçilerin eylem kararı almasıyla sonuçlanmış ve anlaşmaya varılmıştı.

01.01.2022-31.12.2024 tarihlerini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi çerçevesinde yapılan zamların ve maaşların günümüz koşullarında yetersizliğinden yakınan, ek zam taleplerinin bir an önce tamamlanması gerekçesiyle toplanan 350 civarında işçi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi önünde alkışlı protesto yaparak basın açıklamasında bulundu.

MUTABAKAT SAĞLANAMAZSA EYLEMLER DEVAM EDECEK

Basın açıklamasını yaparak süreç hakkında bilgi veren DİSK-Genel İş Sendikası Tekirdağ Şube Başkanı Mesut Alak; “Bugün verilen maaşlar Asgari Ücretin altında kaldı, geçim sağlamak mümkün değil’ diye Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile görüştük. O da bizden 1 haftalık süre istedi, gereken mutabakat sağlanamaması halinde, bundan sonraki eylemlerimizi ayın 12’sinde ya da 19’unda gerçekleştireceğiz.” dedi.

“İŞÇİLERİMİZİN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ!”

Konuyla ilgili konuşan DİSK-Genel İş Sendikası Toplu Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan ise tek isteklerinin ay sonunu getirecek insani bir ücret olduğunun altını çizerken; “Zam talebi için gerekli görüşmeleri yaptık. Hem ülkedeki durumu hem buradaki durumu açıklıkla konuştuk. Bugün itibariyle alınan ücretler; yol, yemek ve ikramiye dâhil edilip hesaplandığında, hepinizin çok zor durumda olduğunuzu, ay sonunu getirmek bir yana günü geçirmek ile ilgili endişelerinizden bahsettik. TİS yapılıyor ama enflasyon da bizimle yarışıyor. Bugün bu durumda olmamızın sebebi elbette Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi değil, elbette diğer belediyeler de değil. Ancak çalışanlar, bu ilin her bir köşesine terini damlatanlar, asla ve asla hiç değil. Bizim tek bir isteğimiz ve talebimiz var, ay sonunu getirecek insani bir ücrete kavuşmak. Dolayısıyla bunun karşılıklarını da şubemiz ve biz Sayın Başkana ilettik. Zaten önümüzdeki günlerde CHP’nden heyetle ülkenin durumuyla ilgili genel bir görüşme de yapacağız. Türkiye’nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına örgütlü bir sendikayız. Örnek vermek gerekirse Tunceli’deki, Antalya’daki belediyelerde bu tür iyileştirmeler yaptık, istenildiğinde yapılıyor. Burada da ben sizlerin huzurunda şunu söylemek isterim: Sayın başkanımın da bu duyarlılıktan uzak durmayacağını, bu vicdanla hareket edeceğini düşünüyorum, aksini düşünmek bile istemiyorum.” İfadelerini kullandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleşen eylem alkışlarla sona erdi.

Özlem Gürakar / TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam