BAŞKAN ALBAYRAK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE GÜNÜ DOLAYISIYLA BASIN MENSUPLARI İLE BULUŞTU - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Mayıs 2024 - 04:11

BAŞKAN ALBAYRAK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE GÜNÜ DOLAYISIYLA BASIN MENSUPLARI İLE BULUŞTU

reklam
BAŞKAN ALBAYRAK BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN MÜCADELE GÜNÜ DOLAYISIYLA BASIN MENSUPLARI İLE BULUŞTU
Son Güncelleme :

25 Temmuz 2022 - 18:14

148 views
reklam -->

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü dolayısıyla restorasyon çalışmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan Sarı Köşk’te Tekirdağ’da görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.

BAŞKAN ALBAYRAK, “DEMOKRASİMİZİ GÜÇLENDİRMEK VE ÜLKEMİZİN GELİŞİMİNE İVME KAZANDIRMAK İÇİN BASINA YÖNELİK HER TÜRLÜ BASKI, KISITLAMA VE SANSÜR ORTADAN KALDIRILMALIDIR”

Burada bir konuşma yapan Başkan Albayrak, “Temel hak ve hürriyetlerden biri olan “basın özgürlüğü”, demokrasinin tamamlayıcı unsurlardan biridir. Haber verme, denetleme, eleştirme, eğitme ve kamuoyu oluşturma gibi çok önemli işlevleri olan basın, bireylerin haber alma özgürlüğüne hizmet etmektedir. Dünya genelinde basın özgürlüğü, demokratik gelişmişlikle doğru orantılıdır. II. Meşrutiyet’in ilanının ardından sansür uygulamasına son verildiği tarih olan 24 Temmuz 1909, Türk Basın tarihinde önemli bir gündür. Her ne kadar 114 yıl önce sansür uygulamasına son verildiği ilan edilmiş olsa da çok değerli basın emekçilerimiz ve demokrasiye gönül vermiş vatandaşlarımız halen basın özgürlüğü için mücadele vermektedir. Demokrasimizi güçlendirmek ve ülkemizin gelişimine ivme kazandırmak için basına yönelik her türlü baskı, kısıtlama ve sansür ortadan kaldırılmalıdır. Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nün “basın özgürlüğü” konusunda toplumsal duyarlılığımızı daha da güçlendirmesi ümidiyle, halkımızın haber alma özgürlüğüne hizmet eden değerli basın emekçilerimize meslek yaşamlarında başarılar diliyorum.” dedi. Başkan Albayrak daha sonra basın mensupları ile sohbet ederek gündemi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin il genelinde sürdürdüğü yatırımları değerlendirdi.

SARI KÖŞK İLE İLGİLİ SUNUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Etkinlikte ayrıca Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Dilşad Ergin tarafından restorasyonu Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan Sarı Köşk’ün tarihi, teknik yapısı ve restorasyon süreci ile ilgili basın mensuplarına sunum gerçekleştirildi. Sunumda Süleymanpaşa İlçesi Ertuğrul Mahallesi Barbaros Caddesi’nde bulunan ve 20. Yüzyıl başında inşa edildiği tahmin edilen yapının Cumhuriyet Dönemi’nde Milli Savunma Bakanlığı’na devredilerek karargâh ve askerlik şubesi görevi gördüğünden söz edilerek, 2018 yılında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredilen yapının restorasyon çalışmaları kapsamında rölöve, restitüsyon, restorasyon ve güçlendirme projelerinin Tekirdağ Belediye Başkanlığı tarafından hazırlatıldığı, bu çalışmalar çerçevesinde ahşap ve taş mimari elemanların bozuk olanları değiştirilip, sağlam olanların onarımları yapıldığı ve yapıda güçlendirme çalışmaları ile bahçe düzenlemesinin de tamamlandığı belirtildi. Bir katı başkanlık makamı olarak kullanılan yapının diğer katları kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

Etkinlikte daha sonra Başkan Kadir Albayrak ve basın mensupları tarafından Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kültürel mirasını geleceğe taşımak amacıyla restore edilen binaların geçmiş ve şimdiki durumlarını anlatan fotoğraf sergisi gezildi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam