ALBAYRAK: “TEKİRDAĞ CİDDİ BİR ÇEVRE FELAKETİ İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Haziran 2024 - 11:42

ALBAYRAK: “TEKİRDAĞ CİDDİ BİR ÇEVRE FELAKETİ İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR”

reklam
ALBAYRAK: “TEKİRDAĞ CİDDİ BİR ÇEVRE FELAKETİ İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR”
Son Güncelleme :

26 Eylül 2022 - 12:00

135 views
reklam -->

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Entegre Katı Atık Tesisleri ve İleri Biyolojik Arıtma Tesislerinin yapımı ve işletilmesi sürecinde karşılaşılan bürokratik engellemeler ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yeni binasında gerçekleşen toplantıya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Alparslan Kurtoğlu, TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı İsmail Gülsen, TESKİ Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Erhan Koç ve basın mensupları katıldı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Alparslan Kurtoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı İsmail Gülsen ve TESKİ Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Erhan Koç’un sunumları ile başlayan toplantıda konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; Entegre Katı Atık Tesisleri ve İleri Biyolojik Arıtma Tesislerinin yapımı ve işletilmesi sürecinde bürokratik engeller yaşadıklarını dile getirdi.

ALBAYRAK: “TEKİRDAĞ CİDDİ BİR ÇEVRE FELAKETİ İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR”

Açıklamalarına devam eden Başkan Albayrak; “Göreve geldiğimizde 44 adet vahşi depolama alanı vardı. Ve bu alanlar halk sağlığını tehdit eder durumdaydı. Yoğun çalışmalarımız ile tüm bu vahşi depolama alanlarını kapattık ve sürecin sonunda toplanan çöplerin Süleymanpaşa İlçesi’ndeki Demirli Mahallesi’nde kurulan Katı Atık Bertaraf Tesisimizde bertarafının sağlanmasına başladık. 11 ilçemizin tüm çöpleri Süleymanpaşa (Demirli) ve Çorlu (Karatepe) ilçelerimizdeki tesislerimizde çağın şartlarına uygun olarak sorunsuz bir şekilde bertaraf edilmektedir. Aynı zamanda kurduğumuz sistem ile birlikte çöpten enerji elde etmeye de başladık. Kurduğumuz tüm tesisler halk sağlığına duyarlı, ülke ekonomisine katkıda bulunan ve yarınlar için yaşanabilir bir şehir bırakmayı hedeflemektedir. Ancak Çorlu Belediyesi’nin açtığı dava sonucunda mahkemenin ÇED olumlu belgesini iptal etmesi ile birlikte Çorlu Bölgesi’ndeki 6 ilçenin (Çorlu, Marmaraereğlisi, Ergene, Çerkezköy, Kapaklı ve Saray) çöplerinin bertarafının sağlandığı Karatepe tesisimizin kapatılması durumunun gündeme gelmesi ile birlikte çöplerin tümünün tek alternatif olan Demirli tesisine getirilmesi gerekiyor. Konunun özeti şudur. Çorlu ÇED Raporunun iptal edilmesi ile çöp alamayacak durumdadır. Demirli’de de 3. Lot yapılamadığı için çöp koyacak alanımız kalmamıştır. Tüm şartlar zorlandığı takdirde maksimum Ocak Ayına kadar çöpleri koyacak alanımız vardır. Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak izinler konusunda girişimlerimize devam ediyoruz. Eğer gerekli izinler verilmezse Tekirdağ ciddi bir çevre felaketi ile karşı karşıya kalabilir. Yaşadığımız tüm sıkıntıları, bürokratik engelleri kamuoyu ile paylaşmak istedik. Her ne kadar yerimiz yok desek de her gün Tekirdağ’da 1.200 Ton çöp çıkıyor. Dolayısıyla yaşadığımız ibret verici engelleri kamuoyunun takdirine sunuyorum” dedi.

“MARMARAEREĞLİSİ’NE YAPILACAK BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ ARAZİSİ İÇİN 7 YILDIR GEREKLİ İZİNLERİ ALAMIYORUZ”

Konuşmasında ayrıca Marmaraereğlisi’nin ciddi bir altyapıya ihtiyacı olduğunu dile getiren Başkan Albayrak, “Kanalizasyon altyapı çalışmalarını yapmak için kolları sıvadık ancak arıtma tesisi yapmadan altyapı yapmanın da bir anlamı olmadığından hareketle 2015 yılından itibaren bu bölgeye ileri biyolojik arıtma tesisi yapmak istedik. Ancak 2015 yılından bu yana tam 7 yıldır Ankara’daki bürokratik engelleri bir türlü aşamadığımız için tesisin yapım çalışmalarına başlayamadık. Katı atık bertaraf tesislerimiz, ileri biyolojik arıtma tesislerimiz, dolgu alanlarımız ve bunun gibi birçok konuda bürokratik engellerle karşı karşıya kalıyoruz. Tüm bu engellemeleri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Ancak Tekirdağ halkı hizmet bekliyor. Bu konuda herkesin elini taşın altına koymasını ve Tekirdağ için birlikte hareket etmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.   

Konuşmaların ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdürü Turhan Toprak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal ve Genel Sekreter Yardımcısı Alparslan Kurtoğlu ile birlikte basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Özlem Gürakar / TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam