TOBB TÜRKİYE PERAKENDECİLİK MECLİSİ TOPLANTISINDA SEKTÖRÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GÖRÜŞÜLDÜ - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Haziran 2024 - 10:02

TOBB TÜRKİYE PERAKENDECİLİK MECLİSİ TOPLANTISINDA SEKTÖRÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

reklam
TOBB TÜRKİYE PERAKENDECİLİK MECLİSİ TOPLANTISINDA SEKTÖRÜN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GÖRÜŞÜLDÜ
Son Güncelleme :

28 Mayıs 2022 - 10:11

124 views
reklam -->

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Perakendecilik Meclisi Toplantısı; Meclisten Sorumlu Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi  Cengiz Günay’ın katılımı ile Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu başkanlığında; özel sektör, sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımı ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Meclisten Sorumlu Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, alınacak kararların hayata geçirilmesi için takibinin sağlanacağını önemle vurgulayarak Meclis Üyelerinin gayretli ve aktif çalışmaları için teşekkürlerini iletti.

GÜNAY: “İŞBİRLİĞİNİZ VE DESTEĞİNİZ İÇİN HEPİNİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ”

Günay; gerçekleştirdiği konuşmada; “Öncelikle hepinizi şahsım ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına saygıyla selamlıyorum. Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını iletiyorum. Bugün gündemimiz çok yoğun. Aramızda Bakanlığımızdan çok değerli bürokratlar var. Kıymetli kamu temsilcilerimizin bu dönemde başta e-ticaret ve perakende kanunu olmak üzere ne kadar yoğun çalıştığını biliyorum. Bakanlığımızı bu yoğunluğu arasında en son 28 Mart tarihinde İstanbul’da ağırladık. İşbirliğiniz ve desteğiniz için hepinize çok teşekkür ederiz. Bugün de eminim ki sektör için önem arz eden konuları bizimle paylaşacaklar. Sizlerin de perakendecilik sektörü adına gece gündüz çalıştığınızı biliyorum. Sektörü ileriye götürecek bütün katkılarınız için teşekkür ediyorum. Hepinize çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Burada bu kadar yoğun bir katılım görmek bizler için mutluluk verici. Bu Meclisimizin 2022 yılındaki dördüncü toplantısı. Ben Meclisimizin gayretli çalışmalarından ötürü başta Meclis Başkanımız Alp Bey olmak üzere hepinize çok teşekkür ederim. Konularımız da sektörümüz açısından çok ivedi. Ben vaktimizi verimli kullanmak adına; toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. “Dedi.

Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu ise, en son yapılan Meclis toplantısından bu yana yaşanan gelişmeleri paylaşarak, sektörün sorunlarının çözümü için kamu özel sektör işbirliğinde adımların atılacağını dile getirdi.

Toplantıya davet edilen Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Birim Müdürü Prof. Dr. Duygu Kızıldağ gençlere fırsat eşitliği çerçevesinde ve liyakat esaslarına uygun olarak kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarınca sunulan staj olanaklarından faydalanmasını sağlamak adına başlatılan Ulusal Staj Programı hakkında bilgilendirmede bulunarak, 9 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla faaliyete geçen programa ilişkin özel sektör temsilcilerinin desteğinden memnuniyet duyulacağını belirtti.

 Toplantıya katılım sağlayan Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünden Uzman Doğu Canooğlu, “Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar İle İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları” hakkında bir sunum gerçekleştirerek, sektör için önem arz eden konular hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 Veri paylaşımı konusunda yönetmelik değişikliğine değinen sektör temsilcileri, Fiyat İstikrar Komitesi kararı ile başlatılan çalışmanın yapılmasının zor ve rekabet şartlarına uygun olmadığını dile getirerek, TÜBİTAK başkanlığında yürütülen çalışmanın netleştirilmesi gerektiği fikrinde birleşti.

Tedarik zincirinde kırılma yaşanan ürünler için aksiyon alınması ihtiyacını ele alan Üyeler, pandemiyle beraber artan enflasyon oranı ve son dönemdeki artan enerji maliyetleri nedeniyle sıkıntıları ele alarak, zinciri kırılan gelecekte ülke olarak zorlanacağımız ürün gruplarının olduğu belirtti. Bu sorunun çözülebilmesi için şimdiden bir politika belirlenmesinin önemine dikkat çekildi.

 Son dönemde sektör için önem arz eden konuların başında gelen depozito yönetim sistemini görüşen üyeler, sistemde gelinen son noktaya dair perakendeci sorumluluklarındaki belirsizlere değinerek, kamu nezdinde atılabilecek adımları ele aldı.

Meclis Üyeleri tarafından E-Ticaret Kanunu çalışmalarındaki son durum değerlendirilerek Ticaret Bakanlığı tarafından Kanunun son halinin sektörün görüşe açılmasının önemi dile getirildi.

 Son gündem maddesi olan İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ve tahkim müessesesinin perakende sektöründeki uygulamalarının görüşüldüğü toplantıda, sorunların çözümünde sektörün hıza ihtiyacı olduğu ve bu yapının daha farkında olarak paydaşlar tarafından kullanmasına dikkat çekildi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam