TMMOB TEKİRDAĞ: “NORMALLEŞME KAYYUMLA SAĞLANAMAZ!” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Haziran 2024 - 11:20

TMMOB TEKİRDAĞ: “NORMALLEŞME KAYYUMLA SAĞLANAMAZ!”

reklam
TMMOB TEKİRDAĞ: “NORMALLEŞME KAYYUMLA SAĞLANAMAZ!”
Son Güncelleme :

07 Haziran 2024 - 9:48

105 views
reklam -->

TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu, kayyum atamaları sebebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

 TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu Adına Dr. Cemal Polat tarafından yapılan açıklamada seçmenin iradesinin gasp edildiğine vurgu yapılırken demokratik işleyişe sağım çıkılması gerektiği vurgulandı.

Dr. Cemal Polat açıklamada şunları söyledi:

“SEÇMEN İRADESİNİ GASP EDEN BU KARAR SİYASİ BİR KARARDIR!”

“03.06.2024 tarihinde Hakkâri Belediyesi Eşbaşkanı gözaltına alınmış ve yerine Hakkâri İli Valisi kayyum atanmış ve Türkiye yakın siyaset tarihinde bir kara leke olarak geçecek biçimde demokrasi bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. Seçilmiş belediye başkanının görevden alınmasında Cumhuriyet Savcılıklarınca açılmış olan soruşturmalar ve kovuşturmalar gerekçe gösterilmiştir. Yargı mercilerince hüküm kurulmaksızın gerçekleştirilen İçişleri Bakanlığı’nın masumiyet karinesini hiçe sayan ve seçmen iradesini gasp eden bu karar siyasi bir karardır!

“DOĞRUDAN KAYYUM ATANMASI HUKUKA AYKIRILIĞI DAHA DA KATMERLEŞTİRMİŞTİR”

Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca görevden alınan belediye başkanı hüküm giyse bile yerine belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir.

“TÜRKİYE’NİN BU DÖNEMDE EN ÇOK GEREKSİNİM DUYDUĞU HUSUS NORMALLEŞME VE DEMOKRATİKLEŞMEDİR”

Bölge halkının demokrasiye inancının yok edilmesi Türkiye’de barışa, kardeşliğe, eşit yurttaşlık anlayışına ters düşmektedir. Türkiye’nin bu dönemde en çok gereksinim duyduğu husus normalleşme ve demokratikleşmedir. Demokrasinin güçlenebilmesi ise eşitlikçi ve özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yaşamın var edilebilmesiyle mümkündür. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik iradesine ipotek koymaya hakkı yoktur. Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyum uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz.

“DEMOKRATİK İŞLEYİŞE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

TMMOB ve İl/İlçe Koordinasyon Kurullarımız ile eşzamanlı olarak ülke çapında yapmış olduğumuz bu açıklama ile hangi il ve ilçede uygulandığından bağımsız olarak kayyum yönetimini reddettiğimizi, demokrasiye ve demokratik işleyişe sahip çıkacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam