TEKİRDAĞ’IN ULAŞIM PLANINI ANKETLERLE HALK BELİRLEYECEK - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

14 Nisan 2024 - 05:25

TEKİRDAĞ’IN ULAŞIM PLANINI ANKETLERLE HALK BELİRLEYECEK

reklam
TEKİRDAĞ’IN ULAŞIM PLANINI ANKETLERLE HALK BELİRLEYECEK
Son Güncelleme :

20 Mayıs 2022 - 18:07

106 views
reklam -->

Günümüzde ulaşımda yaşanan problemleri ve kentin büyüme stratejilerini göz önüne alarak hareket eden ve Tekirdağlıların sorunlarını ön sıraya koyarak bir plan hazırlamak isteyen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi; oluşturulacak olan Ulaşım Ana planının ilk aşaması hane halkı anket çalışmalarına başladı.

Çalışma kapsamında il genelindeki günlük ulaşım davranışlarının değerlendirilmesi, ulaşım taleplerinin belirlenmesi ve ulaşım sorunlarına çözüm üretilebilmesi amacıyla il genelinde 11 ilçenin tamamında 16.05.2022-30.06.2022 tarihleri arasında ‘Hanehalkı Ulaşım Anketleri’, ‘Yaya Anketleri’, ‘Bisikletli Anketleri’, ‘Motosikletli Anketleri’, ‘Toplu Taşıma Yolcu Anketleri’, ‘Otopark Kullanıcı Anketleri’, ‘Trafik Sayımları’ ve şehrin giriş-çıkış noktalarında ‘Sürücü ve Yolcu Anketleri’ faaliyetleri yürütülecek.

BAŞKAN ALBAYRAK: “ULAŞIM ROTAMIZIN BELİRLENECEĞİ HANE HALKI ANKET ÇALIŞMALARINA VATANDAŞLARIMIZIN KATKI SAĞLAMASINI İSTİYOR VE BEKLİYORUZ ”

Başkan Albayrak, hedef yıl 2040 olmak üzere kent içi ulaşımında Tekirdağ’ın mevcut ve gelecekteki problemlerini çözecek kararlar almak amacıyla oluşturulacak Ulaşım Ana Planı için vatandaşların görüşlerine büyük önem verdiklerini belirterek, “Hane halkı ulaşım araştırması dediğimiz proje çalışması kapsamında, yüz yüze görüşme yöntemi ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki kentsel mahallelerde seçilmiş yaklaşık 9.000 hane (yaklaşık 28.000 kişi) ile bir anket yapılacak. Ekipler bu konuda çalışmalara başladı. Bu anket çalışması kapsamı içerisinde hane halkı bilgileri, hane halkı bireylerinin ulaşım bilgileri, ulaşımda yaşadıkları sorunlar, ulaşımda harcadıkları süre, ulaşım için ödedikleri ücret, ulaşımda kullandıkları vasıtalar, haneye ait araç olup olmadığı, ulaşım konusunda bizden beklentileri gibi konularda bilgi vermeleri istenecek. Bu şekilde oluşturacağımız ve alacağımız veriler doğrultusunda Ulaşım Ana Planımızı da şekillendireceğiz. Oluşacak sonuçlarla Tekirdağ’ın gelecekteki ulaşım planlamasını ortaya çıkarmayı hedeflediğimiz bu anket çalışmamıza, vatandaşlarımızın da katkı sağlamasını istiyor ve bekliyoruz.” dedi.

ANKET ÇALIŞMALARI İLE VATANDAŞLARIN ULAŞIMDAKİ TÜM DAVRANIŞLARI MERCEK ALTINA ALINACAK

Yapılacak anket çalışmaları ile, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi sınırlarında yaşayan hanehalkı bireylerinin tipik bir “hafta içi” günde 24 saat içerisindeki seyahat alışkanlıkları (Tekirdağlıların hangi noktalar arasında, hangi amaç ve araçlarla, ne kadar sürede seyahat ettiği), Tekirdağlıların hane ve birey bazında yaş, cinsiyet, eğitim, meslek ve gelir durumu gibi demografik özelliklerine göre seyahat alışkanlıkları ve Tekirdağlıların araç sahiplik ve kullanım alışkanlıkları ve bu alışkanlıkların seyahat alışkanlıklarına etkileri tespit edilebilecek.

Çalışmalar sonucunda Tekirdağ’ın 2040 yılına kadarki ulaşım ihtiyaçları belirlenerek gereken bisiklet, yaya ve toplu ulaşım yatırımları, Tekirdağ kent merkezinin çevre yerleşim bağlantıları ile katlı ve hemzemin kavşak düzenlemeleri gibi yatırımlara yön verilecek.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam