TEKİRDAĞ’DA HAVA KİRLİLİĞİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR! - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

25 Temmuz 2024 - 18:03

TEKİRDAĞ’DA HAVA KİRLİLİĞİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR!

reklam
TEKİRDAĞ’DA HAVA KİRLİLİĞİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR!
Son Güncelleme :

16 Haziran 2022 - 11:03

358 views
reklam -->

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’daki kanser artışlarına dikkat çekerek, kalitesiz yakıt kullanımına karşı önlem istedi.

AYGUN: “TEKİRDAĞ’DA KALİTESİZ YAKIT KULLANIMI ÖNLENECEK Mİ?”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Tekirdağ’da ısınma amaçlı kalitesiz yakıt kullanımı, Malkara, Süleymanpaşa, Hayrabolu ve Şarköy ilçelerinde linyit ocaklarının bulunması ve evsel ısınma ile sanayide yoğun olarak kömür kullanımının büyük bir hava kirliliği sorunu yarattığına işaret etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2019 yılı verilerine dayanarak hazırladığı “Türkiye  Çevre Sorunları ve Öncelikleri Değerlendirme Raporu”nda Marmara Bölgesi’nde; “Bursa, Çanakkale, Kocaeli ve Tekirdağ” illerindeki hava kirliliğinin “öncelikli çevre  sorunu” olarak tespit edildiğine işaret eden Aygun, acil önlem istedi.

 Aygun, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü’nün 2019 Yılı Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistiklerine göre Tekirdağ’ın iyi ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölümlerde İstanbul’un ardından ikinci sırada yer aldığını belirterek, “Solunum yolu hastalıkları en önemli ölüm nedenleri arasındadır. Hava kirliliği, Tekirdağ’da yaşayan vatandaşların sağlığını tehdit etmekte ve kanser riskini arttırmaktadır” diye konuştu.

 Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

1.      Ülkemizin doğal kaynakları ve biyoçeşitliliği çevresel baskılar sonucu yok olmaya başlamıştır. Türkiye’deki plansız kentleşme ve sanayileşmenin en çok darbe vurduğu illerin başında Tekirdağ yer almaktadır. İçinde canlı yaşayamaz hale gelen Ergene Nehri’nin yarattığı su kirliliği, büyük çevresel yıkımlardan biridir ve halen çözüme kavuşturulmamıştır. Fabrikalar arıtma tesislerini çalıştırmaksızın üretim yapmakta ve atıklarını denetimsiz şekilde Ergene’ye bırakmaktadır. Aynı sorun, hava kirliliği konusunda da gözlemlenmektedir. Türkiye, “yeşil sanayi” politikasına geçememiştir. Ülkemiz pek çok uluslararası sözleşme ve antlaşmaya taraf olmasına karşın, bunları iç hukukuna etkin bir şekilde taşıyamamış ve uygulayamamıştır. Tekirdağ’da hava kirliliğini önlemeye dönük hızlı ve etkin adımlar içeren Eylem Planı’nı ne zaman hazırlayacaksınız?

2.      Plansız sanayileşmeden ıstırap çeken Tekirdağ’da fabrikalar arıtma tesisi olmadan çalıştırılmamalıdır. Havaya salınan emisyonların ve atık oluşumunun kaynağında azaltılması gerekmektedir. Bu konuda hangi önlemleri alıyorsunuz?

3.      Tekirdağ’da ısınma amaçlı kalitesiz yakıt kullanımını önleyecek misiniz?

4.      Malkara, Süleymanpaşa, Hayrabolu ve Şarköy ilçelerinde linyit ocaklarının bulunması ve evsel ısınma ile sanayide yoğun olarak kömür kullanımı büyük bir hava kirliliği sorunu yaratmaktadır. Bu sorunu nasıl çözmeyi planlıyorsunuz? Doğalgaz kullanımı konusundaki hedef nedir?

5.      Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; sürdürülebilir tüketim ve üretim için  “Hava, Su ve Toprak İçin Sıfır Kirlilik Eylem Planı”nı, neden 2023 yılının üçüncü çeyrek dönemine ertelemiştir?

6.      Yerel ölçekte iklim değişikliği eylem planlarını ne zaman hazırlayacaksınız?

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam