TEKİRDAĞ’DA EĞİTİMCİLER MESLEK KANUNU TEKLİFİNE TEPKİ GÖSTERDİ - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Mayıs 2024 - 12:05

TEKİRDAĞ’DA EĞİTİMCİLER MESLEK KANUNU TEKLİFİNE TEPKİ GÖSTERDİ

reklam
TEKİRDAĞ’DA EĞİTİMCİLER MESLEK KANUNU TEKLİFİNE TEPKİ GÖSTERDİ
Son Güncelleme :

09 Ocak 2022 - 10:33

150 views
reklam -->

Anadolu Eğitim Sendikası Tekirdağ İl Temsilcisi Mehmet Turan Ayrancı; Öğretmenlik Meslek Kanunu adı altında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa teklifine tepki göstererek; “Her zaman söylediğimiz gibi öğretmenin ücretlisi, geçicisi, sözleşmelisi olmaz; öğretmen sadece KADROLU olur.” dedi.

Konuyla ilgili www.tekirdagcanlihaber.com ’a açıklamalarda bulunan Anadolu Eğitim Sendikası Tekirdağ İl Temsilcisi Mehmet Turan Ayrancı 12 maddelik yasa teklifi hakkında şunları söyledi:

“12 MADDEDEN OLUŞAN TEKLİF BİR MESLEK KANUNU OLMAKTAN UZAKTIR”

“23 Ekim 2018’de 2023 Eğitim Vizyonu açıklanırken sözü verilen Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi 3 yıldan uzun bir zaman sonra hiçbir paydaşın görüşü alınmadan TBMM’ye sunulmuştur. 12 maddeden oluşan teklif bir meslek kanunu olmaktan uzaktır. Öğretmenin yetiştirilmesinden, görevde yükselmesinden, ekonomik ve sosyal haklarından, emekliliğine kadar olan süreci içinde barındıracak bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ihtiyaç vardır. İlgili taslakta ise mevcut olan farklı statüdeki öğretmenlere ek olarak geçmişte mağduriyeti yaşanmış olan uzman-başöğretmen unvanlarını tekrar getirmek vardır.

“YASA ÖĞRETMENLERE BİR FAYDA GETİRMİYOR”

Her zaman söylediğimiz gibi öğretmenin ücretlisi, geçicisi, sözleşmelisi olmaz; öğretmen sadece KADROLU olur. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun da tüm öğretmenlerin kadrolu olarak ele alınması elzemdir. Mevcut tasarı hali hazırda 10 yılını doldurmamış öğretmenler için bir ekonomik fayda getirmez iken, belirli kıdemi dolduran öğretmenlerin ek ödemelerinin artırılması için de eğitim ve sınav öngörmektedir.

“TASLAK ÖĞRETMENLERİN İHTİYACINI KARŞILAMAKTAN UZAKTIR”

Zaten bir ihtisas mesleği olan öğretmenlikte her öğretmen UZMAN dır. Bu nedenle ünvanlara ihtiyaç duymadan her öğretmenin gelirini artıracak düzenlemelere ihtiyaç vardır. Yapılacak genel düzenleme sonrasında ise 8 yılını dolduran meslektaşlarımızın uzman öğretmen için öngörülen tazminatı, 15 yılını dolduran her öğretmenimizin ise başöğretmen için öngörülen tazminatı alması gerekmektedir. Yüksek lisans yapmış öğretmenler için 8 yıl şartı, doktora yapmış öğretmenler için ise 15 yıl şartı aranmamalıdır.

Aday öğretmenler için ise Adaylık Kaldırma Sınavı’nın kaldırılması önemli ise de yerine daha büyük sorunlara yer açabilecek olan Adaylık Kaldırma Komisyonu’nun kurulması kabul edilemez. Tüm bu nedenlerle adı Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi olan ancak kanun olmaktan ziyade küçük bir düzenlemeyi içeren taslak öğretmenlerin ihtiyacını karşılamaktan uzaktır.

“BUGÜN DERSLERİMİZE HER ÖĞRETMEN UZMANDIR KOKARTI İLE GİRDİK”

Anadolu Eğitim Sendikası olarak ilgili taslaktaki eksikliğe dikkat çekmek, her öğretmenin UZMAN olduğunu tekrar hatırlatmak için bugün derslerimize HER ÖĞRETMEN UZMANDIR kokartı ile girdik. Eylemimize destek veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Öğretmeni önceleyen, öğretmenlerin sorunlarına çözüm olacak meslek kanunu istiyoruz.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam