“TASARRUF YÜKÜ BASIN EMEKÇİSİNİN SIRTINA BIRAKILAMAZ” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Haziran 2024 - 11:38

“TASARRUF YÜKÜ BASIN EMEKÇİSİNİN SIRTINA BIRAKILAMAZ”

reklam
“TASARRUF YÜKÜ BASIN EMEKÇİSİNİN SIRTINA BIRAKILAMAZ”
Son Güncelleme :

03 Haziran 2024 - 17:52

110 views
reklam -->

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar yaptığı basın açıklamasında kamuda tasarruf genelgesi kapsamında yerel basına gelen kısıtlamayı eleştirdi. Demokrasilerde basın özgürlüğünün önemini vurgulayan Avşar, tek kaynağı reklam, ilan ve abonelik olan yerelin sesi, demokrasinin soluğu yerel basının tasarruf gerekçesiyle kısıtlanamayacağını söyledi.

“BASIN HÜRRİYETİ VE HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ ANAYASAL BİR HAKTIR”

“Demokrasilerde basın hürriyeti ve haber alma özgürlüğü anayasal bir hak olarak amasız, fakatsız tanımlanır ve demokrasinin temel taşlarından biri olarak kabul edilir.”, diyen Avşar; “Bu anlayış yerele indikçe, kırsala yayıldıkça demokrasi daha da kökleşir. Bu yaklaşımla yerelin sorunlarını merkeze iletmek, gündeme getirmek, çözümü noktasında kamuoyunun oluşmasını sağlamak gibi çok önemli fonksiyonu olan yerel basının tasarruf tedbirleri çerçevesinde ilk sıraya konulması çok manidardır.” şeklinde konuştu.

“TASARRUF YAPILMASI GEREKEN ONCA İŞ VARKEN DEMOKRASİNİN SOLUĞU YEREL BASIN EMEKÇİLERİNİN SIRTINA BU YÜKÜ YIKMAK KABUL EDİLEMEZ”

İktidarın tasarrufu yanlış yerde yaptığını belirten Avşar şöyle konuştu; “Bir taraftan milyonluk kamu-özel iş birlikleri dururken, kamu ihale yasası “istisnalar yasasına” dönüşmüşken, denetimsiz varlık fonu ortadayken, ana saraylar, yavru köşkler peş peşe tahsis edilirken, özel uçaklar ring atarken tasarruf tedbirleri diye neredeyse tek kaynağı reklam, ilan ve abonelik olan yerelin sesi, demokrasinin soluğu yerel basın emekçilerinin sırtına bu yükü yıkmak kabul edilemez.”

“TASARRUF TEDBİRİ BAHANESİYLE BASININ SESİ KESİLEREK HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜNDEN TASARRUF YAPILAMAZ”

Avşar, bu durumun yerel gazetelerin birçoğunun kapanmasına ya da küçülmesine, çalışan binlerce gazeteci emekçinin işsiz kalmasına yol açacağını ve Buna paralel olarak da yerel problemlerin gün yüzüne çıkmayacağını, tartışmaya açılamayacağını, ilgililere duyurulmayacağını ve böylece günbegün büyümesine sebep olacağını söyledi.

Avşar; “Bundan dolayı bu durum belki de en son başvurulabilecek bir tedbir olabilir. Tasarruf tedbiri bahanesiyle basının sesi kesilerek haber alma özgürlüğünden tasarruf yapılamaz. “ dedi.

“BU YANLIŞTAN DERHAL DÖNMELİDİR”

“Bu yanlış karar, basının görevini yapamaz duruma gelmesine ve halkın haber alma özgürlüğünün kısılması anlamına gelmektedir.”, diyen Avşar; “İlgili kurumun bu gerçeği görerek hareket etmesi, bu yanlıştan derhal dönmesi ve alınan kararı acilen iptal etmesi gerekmektedir.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam