KEZBAN OSKAY: “KADINLAR ŞİDDETTEN UZAK VE EŞİT BİR HAYAT HAK EDİYOR” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

16 Temmuz 2024 - 00:00

KEZBAN OSKAY: “KADINLAR ŞİDDETTEN UZAK VE EŞİT BİR HAYAT HAK EDİYOR”

reklam
KEZBAN OSKAY: “KADINLAR ŞİDDETTEN UZAK VE EŞİT BİR HAYAT HAK EDİYOR”
Son Güncelleme :

25 Kasım 2022 - 15:35

265 views
reklam -->

Gelecek Partisi Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı Kezban Oskay, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde yazılı olarak açıklamalarda bulunan Kezban Oskay, açıklamasında şunları söyledi:

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, tüm dünyada kadınların şiddete karşı mücadelesinin küresel olarak birleştiği, kadınların sorunlarının paylaşıldığı, eşleri veya başkaları tarafından maruz kaldıkları şiddetin önlenebilmesi için, gerekli bütün çözüm yollarının arandığı ve tüm dünyada kadınlara uygulanan şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilen anlamlı bir gündür.

“KADIN BEDENİ NESNELLEŞTİRİLEREK BİR REYTİNG MALZEMESİ HALİNE GETİRİLMEKTEDİR”

Kadına yönelik şiddet her geçen gün toplumun kanayan bir yarası olarak çözüme kavuşmayı beklemektedir. Bilindiği üzere kadın cinayetlerinde her geçen gün sayı artmakta, tecavüz ve ölüm haberleri magazinleştirilip, kadın bedeni nesnelleştirilerek bir reyting malzemesi haline getirilmektedir. Şiddetin temel nedeni ise toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanamamış olması ve şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilemeyerek, gerçek bir iradenin ortaya konulamamasıdır.

Bu bağlamda, devletin kurum ve kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. Devletin kadına yönelik şiddetle mücadelede çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesinin yanı sıra, mücadelenin toplumsal düzeyde bir bilinç oluşturmak kaydıyla, genele yayılarak, etkin ve kararlı bir şekilde yürütülmesi gerekliliği vardır.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR”

Gelecek Partisi olarak “Kadına Karşı Sıfır Şiddet” hedefimize ulaşmak için;

Kadına yönelik şiddet konusunda, başta “İstanbul Sözleşmesi” nin yeniden yürürlüğe konulması olmak üzere, kadın onurunu koruyacak, Ulusal ve Uluslararası standartlarda tüm tedbirleri alarak gerekli adımları atacağız!

Kadına karşı işlenen tüm suçları Türk Ceza Kanunu’nda ağır suçlar kapsamına alacak, cezalarını arttıracağız!

Kadına yönelik şiddet suçlarında denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme hükümlerinin uygulanmaması yönünde kanuni düzenlemeleri yapacağız!

Cinayetle ve bedeni zararla sonuçlanan şiddet suçlarında haksız tahrik indiriminin  kaldırılmasını sağlayacağız!

Unutmayalım ki, “Kadına Yönelik Şiddet İnsanlığa İhanettir”.

Kadınlar dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor.

Dünyanın yarısını oluşturan, diğer yarısını da yetiştiren kadınların daha adil, daha huzurlu, daha güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi ve şiddetin artık kadınların kaderinin parçası olmadığı bir gelecek için çalışıyoruz.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam