"İNSANCA YAŞAYABİLMEK İÇİN İŞ BIRAKIYORUZ" - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Haziran 2024 - 09:54

“İNSANCA YAŞAYABİLMEK İÇİN İŞ BIRAKIYORUZ”

reklam
“İNSANCA YAŞAYABİLMEK İÇİN İŞ BIRAKIYORUZ”
Son Güncelleme :

12 Ocak 2023 - 13:12

396 views
reklam -->

Vergi ve harçlara yüzde 122,93 Memur ve emekliye %30 zammı kabul etmiyoruz!

Kamu Konfederasyonları Platformu ülke genelinde yaptığı 1 günlük iş bırakma eylemi ile memur ve emeklilere yapılan %30’luk zamma tepki gösterdi. Platform adına konuşan Tekirdağ Temsilcisi Rıdvan Dırak; “Kamu çalışanlarının ve emeklilerin insanca yaşayabileceği hayat standartları talebimizin yerine getirebilmesi ve kamu çalışanlarının yoksulluk sınırında bir ücreti alabilmesi için alanlardayız.” dedi.

Anadolu Konfederasyonu, Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Çalışanlar Birliği Sendikalar Konfederasyonu, Yurt Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu ve Şehit Gazi-Sen Konfederasyonu oluşturdukları Kamu Konfederasyonları’nın oluşturduğu Kamu Konfederasyonları Platformu, Hasan Ali Yücel Meydanı’nda gerçekleştirdiği iş bırakma eylemi ile memur ve emekli maaşlarına yapılan %30’luk zamma tepki gösterdi.

Kamu Konfederasyonları Platformu’na bağlı konfederasyonların ve sendikaların Tekirdağ temsilcilerinin de katıldığı eylemde Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası, Anadolu Eğitim Sen, Büro İş, Tüm Öğretmenler Sendikası, Tüm Yerel Sen ve Eğitim İş sendikaları temsilcileri söz alırken Kamu Konfederasyonları Platformu Tekirdağ Temsilcisi Rıdvan Dırak açıklamalarda bulundu.

“KAMU ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLER İÇİN AÇIKLANAN ORANLAR VE ŞARTLARI KABUL ETMİYORUZ”

Dırak; “AKP iktidarının bizlere layık gördüğü bu sefalet ücretini protesto etmek için bugün yine alanlardayız. Kamu çalışanları ve emekliler için açıklanan oranlar ve şartları kabul etmiyoruz. Kamu çalışanlarının ve emeklilerin insanca yaşayabileceği hayat standartları talebimizin yerine getirebilmesi ve kamu çalışanlarının yoksulluk sınırında bir ücreti alabilmesi için alanlardayız. Her ay enflasyon farklarının seyyanen eklenmesi için alanlardayız. Kamu çalışanları ve emeklilerin gelir vergisinin %15’e sabitlenmesi için alanlardayız. AKP ve MHP oyları ile getirilen %2 üye barajı ile sendikal tekelleşmeye karşı çıkmak için alanlardayız. Kamu çalışanları hariç tüm çalışanların faydalandığı ücretsiz kreş, ulaşım, yol, yemek, kira yardımı ve ek mesai ücretlerini kazanmak için alanlardayız. Hepiniz hoş geldiniz, güç verdiniz.” ifadelerini kullandı.

Kamu Konfederasyonları Platformu Tekirdağ Temsilcisi Tekirdağ İl Başkanı Rıdvan Dırak’ın konuşmasının ardından basın açıklamasına geçilirken yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“MEMUR MAAŞLARI NEREDEYSE ASGARİ ÜCRET İLE EŞİTLENMİŞTİR”

“Hepinizin bildiği gibi asgari ücret geçtiğimiz günlerde 8500 TL olarak açıklanmıştır. Ülkenin bu ekonomik şartlarında asgari ücretin alım gücü açısından yüksek olmadığını hepimiz bilmekteyiz.

Asgari ücrete yapılan artış sonrası ortalama memur maaşlarına baktığımızda, asgari ücret ile memur maaşlarının neredeyse eşitlendiğini görmekteyiz.

2010 yılında asgari ücret 576 TL iken, ortalama memur maaşı asgari ücretin 3 katıydı. Günümüzde ise yeni açıklanan asgari ücret ile ortalama memur maaşları eşit seviyeye gelmiş, emeklilerin ücretleri ise asgari ücretin dahi altında kalmıştır.

2002 yılında en düşük emekli aylığı asgari ücretin 53 Türk lirası üzerindeyken, yapılan son zamlarla birlikte asgari ücret en düşük emekli aylığının 3 bin Türk lirası üzerine çıkmıştır.

Sorun asgari ücretin çok artırılması değil, kamu çalışanları ve emeklilerinin ücretlerinin komik ve acınacak artışlara maruz kalmasıdır.

“KAPALI KAPILAR ARDINDA VERİLEN BAHŞİŞLERİ KABUL ETMİYORUZ”

Cumhurbaşkanı’nın önce yüzde 25 olarak açıkladığı sonra danışıklı bir şekilde yandaş sendikanın talebiymiş gibi önceden belirlenmiş yüzde 30 oranı bahşiş dağıtır gibi kamu çalışanlarına müjde olarak sunulmuştur.

Yandaş sendikalar her ne kadar ülke şartlarını ve ekonomik krizi görmezden gelip her toplu sözleşme döneminde kamu çalışanlarını masada sattığı gibi bugün yine kuruluş amaçlarına göre hareket ederek verilen bu bahşişi ayakta alkışlamıştır. 

Kamu çalışanları ve emekliler olarak; ülke şartlarına ve ekonomik krize bakılmaksızın açıklanan sefalet artışını kabul etmiyoruz. Kamu çalışanlarının görüşleri ve talepleri dinlenmeden kapalı kapılar ardında verilen bahşişleri kabul etmiyoruz. Kamu çalışanlarının ve emeklilerinin maaşları olağanüstü dönemden geçtiğimiz bu süreçteki artış oranları açılan yarayı derinleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Kamu çalışanları ve emeklilerin maaşları tüm kamu sendikalarının talepleri doğrultusunda yeniden belirlenmelidir.

“EMEKLİLİKTE AÇLIĞA MAHKUM EDİLMEKTEYİZ”

Kamu Konfederasyonları platformu olarak; kamu çalışanlarının en düşük maaşının yoksulluk sınırı olan 26 bin 124 liraya yükseltilerek enflasyon oranının da her ay seyyanen maaşlara yansıtılmasını talep ediyoruz. Kamu emekçileri düşük emekli maaşlarına mahkûm edilmekte, emekli olmamıza rağmen ölene kadar çalışmak zorunda bırakılmaktayız. Bu şartlarda bizler emekli hayatı yaşayamaz durumda kalırken torunlarımız ve çocuklarımızla da vakit geçirme hakkımızdan yoksun bırakılmaktayız.

Emekli olduğumuz zaman maaşlarımızdan yapılan yüksek kesintilerle maaşlarımızın yarısından fazlası elimizden alınarak bizler açlığa mahkûm edilmekteyiz.

En düşük kamu emekçisi maaşı ise asgari ücrete eşitlenerek her ay enflasyon farkı seyyanen eklenmeli ve emekli olduğumuz zamanki hayat standartlarımızı kaybetmemek adına emekli olduğumuz zamanki maaşlarımıza yakın bir maaş talep etmekteyiz.

“GELİR VERGİSİ KAMU ÇALIŞANLARI İÇİN %15’TE SABİTLENMELİDİR”

Yıllardır enflasyon altında maaş zammı alan memurların en büyük sorunlarından biri de vergi yükünün ağır olmasıdır. Tüm memur, emekli ve diğer çalışanların maaşlarından gelir vergisi oranında kesintiler peşin yapılmaktadır.

Her ne kadar vergi dilimleri yükseltilse de yılın ikinci altı ayında vergi dilimine girilmesine engel olmayacaktır. İkinci altı ayda yüzde 20vergi dilimine girilmesi nedeniyle yapılacak artış kepçeyle geri alınmaktadır.

Bu nedenledir ki vergi dilim oranları kamu görevlileri ve emekliler için %15’te sabitlenmelidir.

“SENDİKA SEÇME ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE VURAN YÜZDE 2 BARAJI DERHAL GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Yandaş sendikalar ve konfederasyonların hızla artan üye kayıplarının önüne geçmek adına iktidar ve ortağının oyları ile getirilen yüzde 2 üye barajı bir sonuç vermeyecek ve yandaş sendikaların üye kayıpları her geçen gün hızla artacaktır.

İktidara geldiklerinde yandaş sendikaların üye sayılarını arttırmak adına kanunda yer alan yüzde 5 üye barajını kaldıranlarbudefa da kanunu kendi çıkarları adına hukuksuz bir şekilde kullanaraksendikalara dayatmışlardır.

Kamu sendikaları ve konfederasyonlarının çabaları sonucu daha önce getirilmeye çalışılan yüzde 1 üye barajının Danıştay tarafından Anayasa’ya aykırı bulunarak yürütmenin durdurulmasına karar verilmişken, iktidarının bu sefer yüzde 2 barajı ile anayasaya aykırı hareket etmesi yasanın gerekçesinde geçen sendikal hayatı güçlendirme amacını yansıtmamaktadır.

Söz konusu düzenleme ülkemizdeki demokratik yaşamın ayrılmaz bir parçası olan, sendika seçme özgürlüğüne aykırıdır. Sendikalar arasında yasa eli ile eşitsizlik yaratacak yüzde 2 üye barajı ve tekel sendikacılık yaratma hayalinden derhal vazgeçilmelidir.

“3600 EK GÖSTERGE HERKESİ KAPSAMALIDIR”

Kamu çalışanları arasında ayrım yapılmış, birçok meslek grubu 3600 ek göstergeden yararlanırken 1.derecedeki kamu personeli 3600 ek göstergeden yararlanamamıştır. Bu durum adalet terazisini şaşırtmış, kamu çalışanlarının büyük bir bölümü bu düzenlemeden yararlanırken geriye kalan kesim yararlanamamıştır. Talebimiz bu konuda açık ve nettir! 1. Dereceye düşen her kamu çalışanı 3600 ek göstergeden yararlanmalıdır.

“MEMURUN İKRAMİYE HAKKI ARTIK VERİLMELİDİR”

Kamuda çalışan işçilere 1956 yılından itibaren her yıl ikramiye ödenmektedir.  İkramiye ödemesi sendikalı olup olmamakla veya toplu sözleşme ile ilgili olmayıp, doğrudan doğruya kamu kurum ve kuruluşlarında işçi olarak istihdam edilmekle ilgili bir düzenlemedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte çalışan, çoğu kez aynı odayı paylaşan memurlara ise şimdiye kadar 1 kuruş dahi ikramiye verilmemiştir.

1956 yılından itibaren yani 67 yıldır kamudaki tüm işçiler yılda altı kez, 2018 yılından itibaren SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı fark etmeksizin tüm emekliler yılda iki kez ikramiye alırken ikramiye almayan tek kesim memurlardır. Kamudaki bu ayrımcılık artık son bulmalı memurlar da ikramiyeden faydalanmalıdır.

Bununla birlikte ücretsiz kreş, ulaşım, yol, yemek, ek mesai ve kira yardımlarının tüm kamu çalışanlarına kapsayacak şekilde verilmesini talep ediyoruz.

Kamu kurumlarında çalışan sözleşmeli kamu emekçilerine koşul, şart ve yıl dayatılmadan bir an önce tüm sözleşmeliler kadroya geçirilmeli. Sözleşmeli personel çalıştırma uygulaması ise artık ortadan kaldırılmalıdır.

1965 yılı şartlarına göre tanımlanan “Yardımcı Hizmetler Sınıfı” aradan 57 yıl geçtikten sonra anlamını yitirmiştir, söz konusu ihtiyaç ortadan kalkmıştır. Artık anlamını yitiren “yardımcı hizmetler sınıfı” kaldırılmalıdır. Bu kapsamdaki personelin, yasa ile öğrenim durumlarına uygun memur kadrolarına geçirilmelidir.

“MÜCADELE ETMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİMİZİ BURADAN BİR KEZ DAHA İLAN EDİYORUZ”

Bugün yedi konfederasyon olarak tüm bu taleplerimizin karşılanması için hükümeti uyarmak adına bir günlük iş bıraktık. Tek gücümüz; emeğimiz ve oylarımızdır. Bugün iş bırakan ve iş bırakma kararımıza destek veren milyonlarca yurttaşımız bulunmaktadır.

İktidara buradan tekrar sesleniyoruz. İş bırakan, bizleri destekleyen, haksızlığa uğrayan milyonlarca kamu çalışanı, emekli, işçi, ev kadını, öğrenci ve toplumun tüm kesimlerinden aldığımız güçle bugün karşınızdayız.

Kamu Konfederasyonlar Platformu olarak; milyonlarca yurttaşımızın elinden aldığınız hayat standartlarını ve yıllardır uğradığımız hak kayıplarını iade edene kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.”

Basın açıklamasının ardından 1 günlük iş bırakma eylemi halaylar ile devam ederken eylem Tekirdağ’ın yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanında da benzer şekilde gerçekleştirilerek sona erdi.

Özlem Gürakar

GÜVEN TEKİRDAĞ GAZETESİ – TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam