CHP GEÇİCİ YÖNETİM KURULU MERAK EDİLENLERİ YANITLADI - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

25 Temmuz 2024 - 18:13

CHP GEÇİCİ YÖNETİM KURULU MERAK EDİLENLERİ YANITLADI

reklam
CHP GEÇİCİ YÖNETİM KURULU MERAK EDİLENLERİ YANITLADI
Son Güncelleme :

27 Ekim 2022 - 15:12

203 views
reklam -->

Cumhuriyet Halk Partisi Geçici Tekirdağ İl Yönetim Kurulu, CHP Tekirdağ İl Binası’nda düzenlediği basın toplantısında merak edilenler hakkında açıklamalarda bulundu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın da katıldığı toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi Geçici Tekirdağ İl Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Saygun, Yönetim Kurulu Üyeleri Recep Palabıyık, Aydın Kurban, Mehmet Ali Işıkgör, Özcan Doğan, Melih Foçalıgil, Kudret Bulut ve CHP Tekirdağ Kadın Kolları İl Başkanı Nurten Yontar basın mensuplarının karşısına çıktı.

SAYGUN: “PARTİNİN İHTİYACI OLAN BİR DÖNEMDE BİZE VERİLEN BİR GÖREVİ YERİNE GETİRMEK ÜZERE PARTİYE GERİ DÖNDÜK”

Yaşanan süreç ve gelecek planı ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Geçici İl Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Saygun; “Biz Cumhuriyet Halk Partisi Geçici İl Yönetim Kurulu olarak sizlerle birlikte olmak, sizlere geliş şeklimizi ve geldikten sonra neler yapabileceğimizi dile getirmek ve varsa sorularınızı yanıtlamak üzere bir arada olalım istedik. Değerli arkadaşlarım, biz, bir müddettir siyaset sahnesinden uzaklaşmış, kendi dünyasına çekilmiş özellikle dört arkadaş olarak, partinin ihtiyacı olan bir dönemde bize verilen bir görevi yerine getirmek üzere partiye geri döndük.” dedi.

“BİZ EŞİTLERDEN OLUŞAN BİR KURULUZ”

Deneyimli siyasetçi sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bizim beklentimiz şu; CHP’nin var olan sancı ve sıkıntılarını halledelim, CHP’yi köprüden önceki son çıkışta yanlış yere çıkmadan partiyi ve ülkeyi doğru yere taşıyalım. Öncelikle biz eşitlerden oluşan bir kuruluz, bu eşitlikte bir adım önde olan kimse yok. Parti sözcüsüyüm görevlendirmede başkan bey yazmışlar ama bizim içimizde herkesin eşit hakkı var. Konuşmak isteyen arkadaşlar istedikleri her an mikrofonu benden alıp konuşabilirler, önce kendi içimizde demokrasiyi, özgürlüğü ve eşitliği yaşatmak istiyoruz ve yaşattığımızı düşünüyorum.

“HİÇ KİMSENİN ADAMI OLMADIĞIMIZI HEPİNİZ BİLESİNİZ İSTİYORUM“

Biz niye geldik? Daha önce parti içinde yaşanan olaylarla ilgili bizi sakın bağdaştırmayın. Biz, bir aileyiz farklı düşünceler olabilir ama esas önemli olan birbirlerine duydukları sevgidir. CHP son süreçte bir takım sancı ve sıkıntılar yaşanmış ki İl Yönetim Kurulu, hukuki terimle düşmüştür. İl Yönetim Kurulu’nun düşüşüyle bu kurulu veyahut atamayla da gelen bir farklı kadronun bir başka kesimin mihmandarlığını veya biatını yapmak için gelmediğimizi hepimiz biliyoruz. Ben, 50 yıla yakındır siyaset yapıyorum. Eğer Deniz Baykal’a biat etmeyi becerebilseydim ben hala milletvekiliydim. Orada zaten biat etmediğimizi dile getirdik kafamızı kaldırdık ve yolumuza devam ettik. Bu kuruldaki hiçbir arkadaşımın biat kültürü yok yani hiç kimsenin adamı olmadığımızı hepiniz bilesiniz istiyorum. Biz bir tek şeyin adamıyız; Cumhuriyet Halk Partisi’nin Tüzel Kişiliğinin adamıyız. CHP’ni başarıya taşıyabilmenin, o görevi yerine getirebilmenin mutluluğunu yaşamak için buraya geldik. Gönül isterdi ki aramızda kadın ya da kadınlar olmalıydı, onun eksikliğini yaşıyoruz.

“TEMEL GÖREVİMİZ SADECE SEÇİM HAZIRLIĞIDIR”

Süremiz belli tüzüğe göre 45 gün içinde seçimleri hazırlamamız, seçimi yapmamız ve yeni il yönetimi kurulunu oluşturmamız gerekiyor. Yani temel görevimiz sadece seçim hazırlığıdır. Ama biz böyle düşünmedik madem ki şu anda il zafiyetimiz var, esas il yönetimimiz yok, biz geçici il yönetim kuruluyuz ve yedi kişiyiz biz bu boşluğu kapatmalıyız. Yani mevcut il yönetim kurulu ne yapacak idiyse, biz de bu 7 kişilik kadroyla, 45 gün buyunca bir taraftan seçimlere hazırlanırken, diğer taraftan da CHP İl Yönetim Kurulu’nun yapması gereken her işi yapmaya karar verdik. Neler yapabileceğimizin kararını vererek ilçe başkanları, kadın kolları, gençlik kollarıyla görüşmeler yaptıklarımız var ve görüşmeler yapmaya devam edeceğiz. Böylece partinin temsil ettiği kesimlerde neler olup bittiğini iyi kötü biz de saptayacağız ve ondan sonra ne yapabiliriz diye bakacağız. 45 günde ne yapabilirsiniz diye düşünebilirsiniz eğer 45 gün sonunda bir basın açıklaması yaparsak sizlerle detaylı paylaşırım ve ne kadar çok çalıştığımıza tanık olursunuz.”

45 GÜN SONRA SEÇİM VAR!

“45 gün içerisinde olağan il kongresinin yapılması gerekiyor. Görevimiz delege listelerini hazırlamak ve seçim kuruluna sunmak akabinde onay gelmesini beklemek, emniyet tedbirleri açısından valiliğe bildirimde de bulunmamız gerekiyor, ilçe seçim kurulunun onaylamış oldukları listeleri parti binasında askıya çıkaracağız ve kesinleştireceğiz, gündemi hazırlayacağız ve bunlar da bittikten sonra seçime gireceğiz. Bu yedi kişiden biri çıkacak o güne kadar ne yaptığımız anlatacak. Adaylar çıkıp kendilerini tanıtacaklar, onların dışında bir konuşma olmayacak ve mevcut 600+10 delegeyle seçimler gerçekleşecek. Çıkacak olan adaylar kim olurlarsa olsunlar hiçbir tanesi bu kurul yüzünden mağdur edilmez.”

Özlem Gürakar

GÜVEN TEKİRDAĞ GAZETESİ – TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam