ANGUS ÇİFTLİĞİNE BİR TEPKİ DE YÜCEER’DEN “ANGUS KOKUSU İSTEMİYORUZ” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Temmuz 2024 - 23:37

ANGUS ÇİFTLİĞİNE BİR TEPKİ DE YÜCEER’DEN “ANGUS KOKUSU İSTEMİYORUZ”

reklam
ANGUS ÇİFTLİĞİNE BİR TEPKİ DE YÜCEER’DEN “ANGUS KOKUSU İSTEMİYORUZ”
Son Güncelleme :

16 Kasım 2022 - 8:43

540 views
reklam -->

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ Marmaraereğlisi’nde açılmak istenen “angus çiftliği” olarak bilinen büyükbaş hayvan çiftliğine tepki gösterdi. Dr. Yüceer, “8 yıl önce bizi dayanılmaz kokulara boğan angus çiftliğini istemiyoruz. Çorlu’da angus kokusu istemiyoruz” dedi.

CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ Marmaraereğlisi Yakuplu Mahallesi’ne açılmak istenen “angus çiftliği” olarak bilinen büyükbaş hayvan çiftliğine tepki gösterdi. Dr. Yüceer, “8 yıl önce bizi dayanılmaz kokulara boğan angus çiftliğini istemiyoruz. Çorlu’da angus kokusu istemiyoruz” dedi.

160 BİN METREKARELİK DEVASA TESİS

Bölgenin hali hazırda birçok çevre sorunuyla uğraşmak zorunda kaldığına değinen Dr. Yüceer, bu tesisle birlikte hali hazırda bölgede yaşanan koku sorunun artacağına dikkati çekti. Dr. Yüceer, “Açılmak istenen tesis, 160 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. İçerisinde açık ve kapalı barınakları bulunduruyor ve uzun yıllardır boş duruyor. Şimdi kiralama yoluyla işletilmek isteniyor. Bu devasa tesisin kapasitesi 25 bin adet büyükbaş veya 150 bin adet küçük baş hayvan. Ancak tesiste 5 bin 500 adet büyükbaş hayvan veya maksimum 25 bin 000 adet küçükbaş hayvan besiciliği yapılması planlanmakta. Tesis bu sayılarla çalışmaya başladığı takdirde günde 148 bin 500 kilogram büyükbaş gübresi veya 56 bin 250 kilogram küçükbaş gübresi üreteceği öngörülmekte” ifadelerini kullandı.

BELEDİYELER OLUMSUZ GÖRÜŞ VERİYOR

Angus çiftliğiyle ilgili sürecin geçmişe dayandığını hatırlatan Dr. Yüceer, “İlk projelendirmesi 2008’de başlamış olsa dahi tesise gelen 2014 yılında gelen 25 bin civarındaki ithal Angus sonrası belediyelerden ve çevre halkından gelen yoğun şikayet üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı ÇED sürecini başlatmıştır. Firma eksiklikleri nedeniyle ÇED olumlu görüşü alamamıştır. ÇED süreci olumsuz olan firma 2019’ da yeni bir fırsat yakalamıştır. Angos Hayvancılık olarak bilinen firma bu sefer Niğmet Hayvancılık adıyla başvuruda bulunmuştur. Bu sırada imar affından da yararlanan Angos Hayvancılık 2019’da yeniden başvuruda bulunmuş bu aşamada Marmaraereğlisi Belediyesi olumsuz görüş vererek bir kez daha angus tesisinin açılmasını engellemiştir. 2019 yılında olumsuz görüşler nedeniyle çalışma izni alamayan tesise zaman zaman karantina amaçlı az sayıda hayvan giriş çıkışları yapıldığı bilinmektedir. Son olarak geldiğimiz aşamada ise yine Niğmet Hayvancılık, ÇED sürecini yeniden başlatmıştır” dedi.

ATIKLAR İÇME SUYUNU TEHLİKEYE ATMAKTADIR

Tekirdağ’ın yeraltı ve yerüstü su bakımından sorun yaşadığını hatırlatan Dr. Yüceer, “Angus tesisi Türkmenli Göleti su toplama havzasının kuzey batısında bulunmaktadır. Tesisten sızacak ya da deşarj edilecek tüm sıvı atıklar yağmur suyu desteği ya da kendi imkanları ile Türkmenli Göleti’ne ulaşmaktadır. Bu gölet içme suyu amaçlı kullanmaktadır. Dolayısıyla büyük bir risk altındadır. Tesisten doğacak kirlenme Trakya’nın yeraltı ve yerüstü sularını kirletecektir” diye konuştu.

PROJE DOSYASINDA EKSİKLER VAR

Firmanın hazırlamış olduğu proje dosyasında eksiklikle bulunduğunu belirten Dr. Yüceer, “Projede sıvı ve katı atıkların depolandığı havuzların üzerlerinin kapatılarak kokulu gazların çevreye yayılmasının önlenmesi ve kokulu gazların toplanarak bir gaz arıtma sisteminden geçirilmesi hakkında bilgi ve detaylar yer almıyor. Ahırların nasıl havalandırılacağı yazmıyor. Devlet Su İşleri’nden bölgedeki derelerin ve su kaynakların nasıl etkileneceğine dair görüş bulunmuyor. Projede koku sorunlarının çözümleri hakkında tatmin edici hiçbir çalışmadan söz edilmiyor. Oysa geçmişte hem belediyelere hem Tekirdağ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne hem de Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü’ne yoğun koku şikayetleri geldiği bilinmektedir. Projede, hayvanların toplu ölümüne sebep olabilecek bir salgın hayvan hastalığı sürecinde ne gibi önlemler alınacağı, hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bu bölgede diğer hayvanlara bu hastalığın yayılmaması için hangi önlemlerin alınacağı belirtilmediği gibi bir kriz yönetimi de oluşturulmamış. Tesise ulaşım için kullanılan yollar mera parseli ve şahıs parselinden oluşuyor. Kadastral bir yolu bulunmuyor. Proje içinde büyük yem kamyonlarının ve hayvan nakli için kullanılacak araçların kullanılacak yollar hakkında Ulaşım Ve Trafik Düzenleme Komisyonu kararı bulunmuyor. Tesisin, Şahpaz Merası’nda bulunan tarımsal amaçlı hayvan sulama göletine olan mesafesi sadece 690 metre. Tesisten yağmur aracılığıyla ve/veya kendi doğal akışı sayesinde hayvan sulama göletine kirlilik getirmesi dönüşü olmayan çevre sorunlarına sebep olacağı ortadadır” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam