“2 KASIM’DA 1 GÜN SÜREYLE İŞ BIRAKIYORUZ” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

15 Temmuz 2024 - 22:49

“2 KASIM’DA 1 GÜN SÜREYLE İŞ BIRAKIYORUZ”

reklam
“2 KASIM’DA 1 GÜN SÜREYLE İŞ BIRAKIYORUZ”
Son Güncelleme :

31 Ekim 2022 - 19:00

252 views
reklam -->

Anadolu Eğitim Sendikası ve BASK Tekirdağ İl Başkanı Mehmet Turan Ayrancı, eğitim çalışanlarının tüm haklı taleplerine rağmen Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) adı altında getirilen kanun daatmasına tepki göstererek 2 Kasım tarihinde 1 gün süre ile iş bırakacaklarını açıkladı.

“2 KASIM’DA 1 GÜN SÜREYLE İŞ BIRAKIYORUZ”

“Eğitim çalışanlarından ve kamuoyundan gelen tüm haklı tepkilere rağmen, mesleğimize hakaret niteliğindeki Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan geri adım atılmaması üzerine eğitim sendikaları harekete geçmiştir.” diyerek sözlerine başlayan Anadolu Eğitim Sendikası ve BASK Tekirdağ İl Başkanı Mehmet Turan Ayrancı, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU’NA KARŞI HAREKETE GEÇİYORUZ”

“Bu sendikalarımızın 14 Ekim’de yaptığı toplantıda ÖMK’nın geri çekilmemiş ve eğitimin bazı kronikleşen sorunlarına hâlâ çözüm getirilmemiş olmasına karşı sessiz kalınamayacağı konusunda ortaklaşılmıştır. Buradan hareketle  mesleki haklarımıza ve itibarımıza büyük bir tehdit unsuru olan Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı harekete geçiyoruz.

“TÜM EĞİTİM SİSTEMİ AÇISINDAN BÜYÜK BİR TEHDİTTİR”

Hepinizin bildiği gibi teslim edilmesi gereken haklarımızı yeni ve keyfi şartlara bağlayan, ezbere dayalı bir sınav sonucunda zaten ücretli, sözleşmeli, kadrolu olarak ayrıştırılmış olan bizi yeni sıfatlarla bir kez daha ayrıştıracak olan, okullarda çalışma barışını bozacak ve öğretmenin mesai saat dışındaki vaktini de gasp etmeye niyetli bu kanun, sadece eğitim çalışanları açısından değil, tüm eğitim sistemi açısından büyük bir tehdittir.

Bizler birer öğretmen sorumluluğuyla, sadece bu kanuna karşı değil, eğitimin ve eğitim çalışanının kronikleşen sorunlarına karşı sesimizi yükseltiyor, irade gösteriyoruz.

“KANUN GERİ ÇEKİLİP YENİDEN DÜZENLENMELİDİR”

Taleplerimiz çok açıktır;

Atılması gereken en acil adım, 19 Kasım’da yapılacak olan kariyer sınavının iptal edilmesidir. Sonrasında ise bizlere hiç danışılmadan hazırlanan ve içeriği sırtımızdaki yükü daha da artıracak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu geri çekilmeli ve eğitim sendikaları ile tüm eğitim çalışanlarının görüşlerinin de yansıyacağı şekilde yeniden düzenlenmelidir.

“1. DERECEYE GELMİŞ TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA 3600 EK GÖSTERGE VERİLMELİDİR”

Ülkedeki gerçek enflasyonda eğitim çalışanlarının alım gücünün ne kadar düştüğü de açıktır. Oysa insanlık onuruna yaraşır ücretler alarak çalışmak bir haktır ve ay sonunu getiremeyen, kirasını ödeyemeyen, faturalarını ödemekte zorlanan bir eğitim çalışanının mesleğini sağlıklı şekilde yapabilmesi mümkün değildir. Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir. Ayrıca eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneği, ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmelidir.

“VERGİ DİLİMİ ADALETSİZLİĞİNE SON VERİLMELİDİR”

Sosyal devlet ilkesi gereği, tüm eğitim çalışanlarına giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir.

“MÜLAKATIN OLDUĞU YERDE LİYAKAT OLMAZ”

Öğrencilerimize öğretebileceğimiz en büyük değerlerden biri adalet iken eğitimin bu değerden yoksun hale gelmesi kabul edilemez. Mülakatın olduğu yerde liyakat olmaz. Kamuda mülakat uygulamasına derhal son verilmeli, her kadro hak edilerek alınmalıdır.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN BARINMA, BESLENME VE ULAŞIM HAKLARI DEVLET GÜVENCESİNE ALINMALIDIR”

Eğitim Anayasal bir hak iken ve bu hakkın ayrılmaz parçası olan barınma, beslenme ve ulaşım konusunda sosyal devletin varlık göstermemesi kabul edilemez. Öğrencilerimizin tüm bu hakları devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır.

Bu taleplerimizin yerine getirilmesi için, üretimden gelen gücümüzü kullanarak uyarı niteliğinde bir eyleme imza atıyor ve 3 gün süren kokart eylemimizin ardından 2 Kasım’da 1 gün süreyle iş bırakıyoruz.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam