TRAKYAKA “ENGELSİZ KEŞAN” İÇİN İLK ADIMI ATTI - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

25 Temmuz 2024 - 20:01

TRAKYAKA “ENGELSİZ KEŞAN” İÇİN İLK ADIMI ATTI

reklam
TRAKYAKA “ENGELSİZ KEŞAN” İÇİN İLK ADIMI ATTI
Son Güncelleme :

01 Haziran 2022 - 3:54

128 views
reklam -->

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen ve Keşan Belediyesi tarafından uygulanan “Engelsiz Keşan” projesi kapsamında yapılacak Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temeli atıldı.

Keşan’da yapılan temel atma törenine Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı, davetliler ve Keşanlılar katıldı.

Törende bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, engellilerin üretime ve toplumsal hayata katılmaları için kurumlar ve STK’lar tarafından hazırlanan birçok projeye destek verdiklerini vurguladı.

Şahin şunları söyledi:

ENGELLİ VATANDAŞLAR ÜRETECEK TRAKYA KAZANACAK

”Proje kabul edildiğinde bütçesi 2.200.000 TL idi, değişen şartlar nedeniyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız bu bütçeyi 4 milyon TL’nin üzerinde çıkardı. Proje kapsamında;  engelsiz yaşam merkezi ve üretim atölyeleri ve Engelsiz Park kurulacak, engelli istihdamı sağlanacak. Sosyal, kültürel, sportif faaliyetler düzenlenecek, engellilerin ürün satış gelirleri ile ekonomilerine katkı sağlayacak. Trakya’nın önde gelen turizm noktalarında bölge ile ilgili hediyelik eşyada sıkıntılar yaşanıyor. Albenisi olan, Keşan ve çevresini hatırlatan hediyelik eşya yok denecek kadar az. Engelsiz Keşan projesi ile, kardeşlerimizin çalışmaları ile bu eksik kapanacak inşallah. Engelli kardeşlerimiz tarafından üretilecek hediyelik eşyalar Keşan ve çevresindeki 16 turistik noktada, 14 engelli kardeşimiz tarafından satılacak. Böylesine değerli bir projenin hayata geçmesi için çabalayan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu, ekip arkadaşlarını, Ajans çalışanlarımızı kutluyorum, projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

8 AY SONRA PROJE FAALİYETE GEÇECEK

Temel atma töreninin ikinci konuşmasını Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu yaptı. Helvacıoğlu konuşmasında şu noktalara değindi:” Benzeri birçok adım attık ve atmaya da devam edeceğiz. Engelli kardeşlerimizi sosyal yaşamın içerisinde tutacak projelere Keşan’da da öncelik veriyoruz. Çünkü çok iyi biliyoruz ki bir kentin huzuru ancak onu oluşturan tüm bireylerin mutluluğuyla sağlanır. İşte tam bu noktada da bugün bu hayırlı yatırımlardan birinin temelini hep birlikte atacağız. Trakya Kalkınma Ajansımız ile birlikte yol aldık, KİSEV’le ilgili birlikte yol aldık, kaymakamlığımızın kurumları ile yol aldık, Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz ile birlikte yol aldık, İl Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte yol aldık ve belediyemizin paydaşlığıyla hep beraber bu tesisi inşallah bugün temelini atıp, 8 ay sonrada bitirmeyi planlıyoruz. 2500 metrekarelik park alanını gerçekleştiriyoruz. 744 metrekarelik kauçuk zemini, 515 metrekarelik çim alanı, 900 metrekarelikte yaya yolu, engelsiz oyun grupları ve spor serilerinin de olacağı bir yer olacak. Müzik, hareket, sanat, zanaat atölyelerini içerisinde barındıran kütüphanesiyle, kafesiyle, sosyal alanlarıyla birlikte çok özel bir merkezi gerçekleştiriyoruz. Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteği bizim için çok önemliydi. Tamamlandığında örnek bir engelsiz yaşam merkezi olacağını da hep birlikte göreceğiz”

“GÜZEL BİR İŞ BİRLİĞİ KURULMUŞ”

Törenin son konuşmasını Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık yaptı. Vali Kırbıyık şunları söyledi:” Buradaki iş engeli kardeşlerimize bir iş kazandırmaktan daha öte anayasal bir sorumluluğu yerine getirmektir. Anayasamızda devletin 4 temel prensibinden bir tanesi de sosyal devlet olma ilkesidir. Yine anayasada yer alan eşitlik ilkesi tüm vatandaşlarımız için geçerlidir. Dolayısıyla bizlerin kamu idarecilerinin görevlerinden bir tanesi vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinden herhangi bir engel, kısıtlama, mani olmadan en üst seviyede yararlanmalarını temin etmektir. Dolayısıyla bu parkta bu yüce amaca hizmet edecek, önemli faaliyetlerden bir tanesi olacak. Hakikaten güzel bir işbirliği kurulmuş. Bu noktada ben emeği geçenleri tebrik ediyorum. Güzel bir iş birliğine imza atılmış. Yılsonunda da inşallah yine burada hep birlikte bir araya gelerek, buranın açılışını yapacağımızı umut ediyorum”

Keşan’da yaşayan engelli vatandaşların istihdam edilebilirliklerini ve hayat standartlarını artırmak, sosyo-ekonomik hayata daha aktif katılımını sağlayarak sosyal sorunlarının ortadan kaldırılmasına katkı sağlanması amaçlanan proje ile ilçede engellilerin sosyo-ekonomik hayata entegre olabilecekleri bir kompleks yapının faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Proje kapsamında Keşan ilçesinde Belediye’ye ait bir alanda “Engelsiz Yaşam Merkezi” kurulacak. Bu merkezde istihdam edilecek engelliler Keşan ve Saroz Körfezini simgeleyen magnet, örme bebek, anahtarlık, kupa gibi hediyelik eşyalar üretecek. Üretilen bu ürünler turistik noktalarda satışa sunulacak.  Bunun yanında tesiste engellilere yönelik kişisel ve mesleki gelişim eğitimleri ile spor ve rehabilitasyon faaliyetleri düzenlenecek. Engelli ailelerine yönelik bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetleri yine proje içerisinde yürütülecek. “Engelsiz Yaşam Merkezi” faaliyete geçtiğinde, gerek engellilerin istihdam edilerek ekonomik koşullarının iyileştirilmesine ve aktif işgücüne katılmalarına gerekse de eğitim ve rehabilitasyon faaliyetleri ile psiko-sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sunulmuş olacak.

PROJENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN KEŞAN İYİLİK SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI (KİSEV) KURULDU

Keşan Belediyesi’nin Trakya Kalkınma Ajansı destekleri ile altyapısını hazırlayacağı Sosyal Hizmet Merkezi binasının ilgili bölümü proje bütçesi kapsamında donatılarak bu alanda 500 engelli vatandaşa kişisel gelişim ve satış-pazarlama eğitimleri verilecektir. Proje ortağı olan İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilecek bir fizyoterapist, Engelsiz Yaşam Merkezi bahçesine konan ekipmanlar aracılığı ile engelli vatandaşlara rehabilitasyon desteği verecek.

Engelli vatandaşların sivil toplum platformlarında daha etkin hareket etmesine vesile olmak amacı ile ilçedeki tüm engelli derneklerinin, yönetiminde Keşan Kaymakamı, Keşan Belediye Başkanı ve Keşan TSO Başkanı’nın da bulunduğu Keşan İyilik Sağlık ve Eğitim Vakfı (KİSEV) çatısı altında toplanmaları sağlandı. Projenin mali sürdürülebilirliğinin üretimden elde edilecek olan gelirlerin yanı sıra Keşan Belediyesi, KİSEV, Keşan Kent Hizm. Ltd. Şti. ve Keşan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından sağlanması planlanıyor

Toplam bütçesi 4.066.831 TL olan projenin 2.400.000,00 TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam