SOSYAL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM VE YAŞAM MERKEZİ HİZMETE BAŞLADI - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

25 Temmuz 2024 - 18:01

SOSYAL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM VE YAŞAM MERKEZİ HİZMETE BAŞLADI

reklam
SOSYAL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM VE YAŞAM MERKEZİ HİZMETE BAŞLADI
Son Güncelleme :

10 Mart 2022 - 7:28

127 views
reklam -->

Umutlu Kadınlar Üretiyor Projesinin çıktılarından olan Sosyal Girişimcilik Eğitim ve Yaşam Merkezi Kırklareli Valisi Osman Bilgin tarafından hizmete açıldı.

Kırklareli merkezinde bulunan Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerleşkesindeki açılış törenine Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, İl Özel İdare Genel Sekreteri Bilal Kuşoğlu, Kırklareli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Faruk Uysal, kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri, kadın kooperatifi üyeleri, basın mensupları ve davetliler katıldı.

ŞAHİN: “BU PROJE SADECE KIRKLARELİ’YE DEĞİL TRAKYA’YA VE HATTA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAKTIR”

Açılışta bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin sözlerine tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı. Şahin şunları söyledi:”Kırklareli’de yaşayan kadın ve çocuklarımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi, kadınlarımızın mesleki bilgi ve beceri düzeylerinin geliştirilmesi, edindikleri bu bilgi ve becerilerini kendi işlerini kurabilmelerinin sağlanması ve il kapsamında sosyal girişimciliğin geliştirilmesine destek olunması amacıyla Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ait atıl lojmanı yıkılarak sayın valimiz tarafından yeni bir bina yapılması ve bu yeni binanın donatımı yapılarak Sosyal Girişimcilik, Eğitim ve Yaşam Merkezine dönüştürüldü. Kurulan bu merkez ile birlikte Kırklareli ili Merkezi, Babaeski, Lüleburgaz ve Vize’de SODAM kurslarından mezun olan kadınlara yönelik Kooperatifleşme ve Girişimcilik, Pazarlama ve Satış Teknikleri, İletişim, Takım Çalışması Eğitimleri ile Motivasyon ve Rol Model olma seminerleri düzenlendi. Bu seminerlerden toplam 342 kadın yararlandı.

Merkez içerisinde kurulan atölyelerde grupta yer alan çocuklara üretkenlik ve motivasyon faaliyetleri ile Maker, Stem, Zeka ve Akıl Oyunları, Milli ve Manevi Değerler eğitimleri sunulacak. Çocuklarımıza bu kapsamda Maker ve STEM Eğitimleri, Zeka ve Akıl Oyunları Eğitimleri, Milli ve Manevi Değerler Eğitimleri, Çocuklara Yönelik Olarak Motivasyon ve Rol Model Olma Konferansları verilecek. Ayrıca Sosyal Girişimcilik kavramının geliştirilmesi amacıyla kadınlarımıza gruplara kooperatifleşme odaklı danışmanlık hizmetleri sunulacak ve konsept satış noktaları oluşturulacak. Üniversite Öğrencilerinin, özel sektör ve kamu çalışanlarının sosyal proje geliştirme ve gönüllülük faaliyetlerinin arttırılmasına yönelik projeyi tamamlayıcı seminerler düzenlenecek.

 “Umutlu Kadınlar Üretiyor” projesinin hayata geçmesinde ve bugünlere gelmesinde büyük emekleri ve destekleri olan Sayın Valimize, Kalkınma Ajansı, kooperatiflerimiz ve Kırklareli adına şükranlarımı sunuyorum. Öyle inanıyorum ki Sayın Valimizin önderliğinde yürütülen bu proje sadece Kırklareli’ye değil Trakya’ya ve hatta Türkiye’ye örnek olacaktır.

Ayrıca proje ortağı olan Kırklareli İl Özel İdaresi, Kırklareli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kırklareli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na da katkıları için teşekkür ediyoruz. Merkezin yapımını heyecanla bekleyen, varlıkları ve heyecanları ile bize destek olan kadınlarımıza, projenin her aşamasında görev alan mühendisinden işçisine, Kalkınma Ajansı çalışanlarımıza, teşekkürlerimi sunuyor, projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

BİLGİN: “SADECE GÜNÜ KURTARMAK İÇİN DEĞİL GELECEĞE DÖNÜK TÜRKİYE’DE ÖRNEK BİR PROJE OLACAK”

Açılışın son konuşmasını Kırklareli Valisi Osman Bilgin yaptı. Kırklareli Valisi Osman Bilgin, “Umutlu Kadınlar Sosyal Girişimcilik ve Yaşam Merkezi’nde üretilen ürünleri dünyanın dört bir yanına satacağız.” dedi.

Bilgin, Umutlu Kadınlar Üretiyor Projesi kapsamında inşa edilen merkezin açılış töreninde, Umutlu Kadınlar Sosyal Girişimcilik ve Yaşam Merkezi’nin Türkiye’ye örnek olacağını söyledi. Kırklareli’nin son günlerde birçok alanda öncü rol oynadığını ifade eden Bilgin, örnek bir projeye imza attıklarını belirtti. Dezavantajlı vatandaşların da merkezde üretim yapacağını aktaran Bilgin, kadınların ürettikleri ürünlerin E-ticaret üzerinden de satılarak hem ülke hem de aile ekonomilerine katkı sağlayacağını dile getirdi. Üreten ve geliştiren kadınların daha da artacağını kaydeden Bilgin, şunları kaydetti: “Umutlu Kadınlar Sosyal Girişimcilik ve Yaşam Merkezi’nde üretilen ürünleri dünyanın dört bir yanına satacağız. ABD’ye de satacağız, Japonya’ya da satacağız. Sattığımızı Türkiye’nin tüm illerine göstereceğiz. Kırklareli olarak son dönemde her konudaki öncü rolümüzü bu konuda da göstereceğiz. Göreceksiniz bu proje reklam amaçlı değil sürdürülebilir bir projedir. Sadece günü kurtarmak için değil geleceğe dönük Türkiye’de örnek bir proje olacak. Sosyal yardımlaşma vakıflarının yardım modellemesinde hem Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda proje değişikliğine neden olacak, hem de Türkiye’deki kadınlarımızın gerçek manada özgürlüklerini, kişiliklerini ve kimliklerini ve üretmelerini psikolojik ve sosyolojik yönden güçlü olduklarını ortaya koyacak proje olacaktır.”

Konuşmalardan sonra Sosyal Girişimcilik Eğitim ve Yaşam Merkezi’nin açılışı Kırklareli Valisi Osman Bilgin tarafından yapıldı.

MERKEZ, DEZAVANTAJLI KADIN VE ÇOCUKLARA HİZMET VERECEK

Toplam bütçesi 2.319.000 TL olan projenin 1.904.000(%82) TL’si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılandı. Projenin temel amaçları arasında Kırklareli’de yaşayan kadın ve çocukların yaşam kalitesinin yükseltilmesi, mesleki bilgi ve beceri düzeylerinin geliştirilmesi, kendi işlerini kurabilmelerinin sağlanması ve il kapsamında sosyal girişimciliğin geliştirilmesine destek olunması yer alıyor. Proje kapsamında kadın ve çocuklara yönelik olarak Sosyal Girişimcilik, Eğitim Ve Yaşam Merkezi kurulması, SODAM kurslarından mezun olmuş kadınlara yönelik tamamlayıcı eğitimler yapıldı. Ayrıca çocuklara yönelik üretkenlik ve motivasyon faaliyetleri, kadınlara yönelik olarak kooperatifleşme ve sosyal girişimcilik faaliyetleri, sivil toplum ve gönüllülük faaliyetleri önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek. Projenin ortakları arasında Kırklareli İl Özel İdaresi, Kırklareli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kırklareli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da yer alıyor.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam