NKÜ’DE İLK PATENT SEVİNCİ - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Mayıs 2024 - 12:54

NKÜ’DE İLK PATENT SEVİNCİ

reklam
NKÜ’DE İLK PATENT SEVİNCİ
Son Güncelleme :

06 Aralık 2022 - 20:01

139 views
reklam -->

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi(NKÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Tarım Makinaları Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fulya Tan’ın yürütücülüğünde tamamlanan TÜBİTAK 1002 proje sonucunda ortaya çıkan ürünler ile ilgili yapılan“Laboratuvar Tipi Silaj Yapım ve Veri Toplama Sistemi”isimli patent başvuruları, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değerlendirilip, Resmi Patent Bülteninde yayımlanarak PATENT Belgesi almaya hak kazandı.

“TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADINA ALINAN İLK PATENT OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR”

“Laboratuvar Tipi Silaj Yapım ve Veri Toplama Sistemi”ismi ile alınan patentin,2021 yılında NKÜ Senato kararı ile yetkilendirilen NKÜTEK Teknoloji Transfer Ofisi Fikri Sınai Haklar ve Ticarileştirme Birimi aracılığı ile başvurusu yapılmıştı. Söz konusu patent, Başvuru sahibi olarak Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi adına alınan ilk patent olma özelliğini taşıyor.

Buluş sahipleriolarak; NKÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Tarım Makinaları Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fulya TAN, NKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Araş.Gör. Ersen OKUR, NKÜ Çorlu Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İ.Savaş DALMIŞ, NKÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü Elektronik Teknolojisi Programı Öğr. Gör. Dr. Figan DALMIŞ yer alıyor.

“PROBLEM ÇÖZME VE ALET, EKİPMAN, SİSTEM GELİŞTİRME SÜRECİNİN KISALTILMASI SAĞLANMAKTADIR”

Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Hayvancılık sektöründe hayvan beslemede büyük önem taşıyan silaj yemlerinsaha koşularında silaj yapım aşamalarında eksik ve/veya hatalı uygulamalar nedeniyle büyük oranlarda kayıplar yaşanmaktadır. Bu nedenle mevcut problemlerin çözümüne yönelik yöntem ve ekipman geliştirebilmek amacıyla doğru ve güvenilir aralıklarda veri elde edebilmek önemli hale gelmiştir. Mevcut buluş ilesilaj yapımında ölçümü mümkün olmayan ve doğru veri alımı mümkün olmayan olası tüm parametrelerinsistemdekontrollü ortamda tamamen benzer koşullar yaratılarak hızlı, güvenilir, masrafsız olarak ölçülmesi ve kayıtedilmesi sağlanmıştır. Sistem PLC kontrollü olup,gelişmelere ve eklemelere açık yapıda, tam kontrollü ortamda doğru ve hızlı veri elde edilmesini sağlayan, materyallerin kıyılmasından depolanmasına kadar tüm işlem aşamalarının yürütülmesine imkân veren silolamaya ilişkin çok yönlü veri ölçüm ve kayıt yapabilen modüler, tam donanımlı, otomasyona sahip veri toplama ve kontrol sistemidir. Bu sayede bu alana ilişkin problem çözme ve alet, ekipman, sistem geliştirme sürecinin kısaltılması sağlanmaktadır” denildi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam