NEGEM GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLAR VE YAŞLILARIN HİZMETİNE AÇILDI - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

19 Mayıs 2024 - 16:45

NEGEM GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLAR VE YAŞLILARIN HİZMETİNE AÇILDI

reklam
NEGEM GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLAR VE YAŞLILARIN HİZMETİNE AÇILDI
Son Güncelleme :

26 Mayıs 2022 - 16:29

88 views
reklam -->

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen ve Kırklareli Üniversitesi tarafından uygulanan Nesiller Arası Gelişim Merkezi (NEGEM) Projesinin kapanışı, proje kapsamında yapılan Merkezin açılış etkinliği yapıldı.

Kayalı Yerleşkesi’nde bulunan Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü’nde yapılan proje kapanış toplantısına Kırklareli Vali Yardımcısı Mehmet Faruk Saygın, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, akademisyenler ve merkezden yararlanan Kırklareliler katıldı.

ŞAHİN: “KIRKLARELİLERİN HAYATLARINA RENK VE HAREKETLİLİK KATACAK”

Toplantıda bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin NEGEM’in nesilleri buluşturacak ve kaynaştıracak bir merkez olacağını söyledi. Şahin şunları söyledi.” Bugün burada bizlere böylesine güzel bir mekânın kurulmasına vesile olan Nesiller Arası Gelişim Merkezi projesinin kapanış toplantısı için bir araya geldik. Projenin hedef grupları 18 yaş altı çocuklar, 65 yaş ve üzeri yaşlılar ve 18 yaş altı çocukların ve 65 yaş ve üzeri yaşlıların aileleridir. Projenin temel hedefleri arasında 65 yaş ve üzeri yaşlıların yeni uğraşılar ile bilgi ve becerilerini geliştirerek sosyalleşmelerinin sağlanması, 0-18 yaş çocuklara gelişimsel tarama, izlem ve destek hizmetleri ile erken tanı sağlanması ve desteklenmesi; çocuk ve 65 yaş üzeri yetişkinlerin yakınlarına eğitim ve danışmanlık yoluyla koruyucu ve destekleyici hizmetler sunulması yer alıyor. NEGEM’de kuşakları birbirine yakınlaştırarak, değerlerimizi gelecek kuşaklara birincil ağızdan aktarılması için gençlerimizi büyüklerimizle buluşturuyoruz. Ayrıca Nesiller Arası Gelişim Merkezi sayesinde Kırklareliler üniversitenin sahip olduğu bilgi birikimi, teknolojik, fiziksel ve sosyal imkânlardan yararlanmasının yanı sıra bilgi akışının ve etkinliklerin sürekli olacağı bir akademik merkez de kazanmış oldu. Bu merkezin boş kalmayacağına eminim, NEGEM her hafta farklı bir etkinlik ve programla Kırklarelilerin hayatlarına renk ve hareketlilik katacak. Böylesine anlamlı ve doğru bir projenin hayata geçirilmesinde önemli katkıları olan değerli Rektörümüz Prof. Dr. Bülent Şengörür başta olmak üzere tüm proje ekibine ve Kırklareli Üniversitesi ailesine, Trakya Kalkınma Ajansı çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor ve projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

TOPLAM BÜTÇESİ 1.030.000 TL

Etkinliği son konuşmasını yapan Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür merkezin açılması ile işlerinin bitmediğini, asıl bundan sonra yapacakları faaliyet ve etkinliklerle merkezin toplumla bütünleşmesinin önemli olduğunu söyledi. Projenin uygulama süreci boyunca 4000 kişinin hayatına dokunduklarını söyleyen Şengörürür, üniversitenin Kırklareliler için ulaşılabilir bir yer olmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.   

Toplam bütçesi 1.030.000 TL olan projenin uygulaması 24 ay sürdü. Projenin ortakları arasında Kırklareli Valiliği ve Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü de bulunuyor.

NEGEM AİLE DANIŞMA MERKEZİ GÖREVİ GÖRECEK

Proje kapsamında NEGEM’de Çocuk Gelişimi Destek Ünitesi ve Sosyal Etkinlik Ünitesi birimleri oluşturuldu.  

Çocuk Gelişimi Destek Ünitesi bekleme salonu, gözlem odası, gözlem destek ünitesi ve duyu destek ünitesi olarak dört bölüm düzenlendi. Bu ünitede normal, risk altında, dezavantajlı veya özel gereksinimli 0-18 yaş grubu çocukların tanılayıcı, koruyucu ve destekleyici hizmetler ile gelişimlerinin değerlendirilmesi, erken müdahale ve destek ile yaşam kalitesinin artırılması hedefleniyor. Ek olarak, çocukların ailelerine yönelik eğitim ve danışmanlık yoluyla koruyucu ve destekleyici hizmetler verilmesi amaçlanıyor. Çocuk Gelişimi Destek Ünitesi’nde verilen hizmetler arasında artikülasyon çalışması, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi rahatsızlıklar yer alıyor. Bu faaliyet kapsamında projede taahhüt edilen özel gereksinimli çocuk izlemi, anlayarak hızlı okuma eğitimi, kariyer planlama eğitimi, çocukların gelişimi ve desteklenmesine yönelik eğitimler, ekran okuma programı ile görme engellilere yönelik eğitimler gibi etkinlikler yer alıyor.

Sosyal Etkinlik Ünitesi iki bölümden oluşturuldu. Birinci bölüm Hobi, Müzik ve Resim Sınıfı; ikinci bölüm ise Teknoloji Sınıfı olarak düzenlendi.  Sosyal etkinlik ünitesinde 65 yaş ve üzeri yetişkinlerin; sosyal hayata etkin bir şekilde katılabilmesi, mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmesi, bu hizmetlerden yararlanarak aktif ve bağımsız olarak yaşlanmalarının desteklenmesi hedefleniyor. Bu ünitede yürütülen çalışmalar ile 65 yaş ve üzeri bireylerin toplumda yalnızlaşmaları, güçsüzleşmeleri ve soyutlanmalarının önlenmesi ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Sosyal Etkinlik Ünitesi’nde 200 saat gönüllü eğitim faaliyetleri, yaşlı profili araştırması, 600 saat yaşlı eğitim faaliyetleri etkinlikleri gerçekleştirildi.

NEGEM projesi kapsamında çocuk ve 65 yaş üzeri yaşlıların ailelerine veya bakım verenlere yönelik koruyucu ve destekleyici hizmetlere de erişim olanağı sağlanması amaçlandı. Bu kapsamda ailelerin bilgi ve farkındalık düzeylerini arttırmaya yönelik seminerler yapıldı.  Aileler ve bakım verenler için beş seminer gerçekleştirildi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam