İLHAMİ ÖZCAN AYGUN: “ESNAFA VERİLEN DESTEK ARTMAYACAK MI?” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

27 Mayıs 2024 - 03:00

İLHAMİ ÖZCAN AYGUN: “ESNAFA VERİLEN DESTEK ARTMAYACAK MI?”

reklam
İLHAMİ ÖZCAN AYGUN: “ESNAFA VERİLEN DESTEK ARTMAYACAK MI?”
Son Güncelleme :

22 Mart 2022 - 11:34

102 views
reklam -->

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi vererek, mazota gelen fahiş zamlar nedeniyle özel halk otobüsü esnafının yaşadığı sıkıntıya vurgu yaptı. Aygun, esnafa verilen gelir desteğine Bakanlık tarafından en son 2018 yılında zam yapıldığını anımsatarak, “O günden bu yana akaryakıt fiyatları da enflasyon da patladı. Esnafın zararını dikkate alarak yeniden zam yapacak mısınız” dedi.

Aygun, tüm illerde Özel Halk Otobüsçüler Esnaf Odalarının akaryakıta art arda gelen zamlar nedeniyle eylem yaptığını anımsatarak, “Ankara Özel Halk Otobüsçüler Esnaf Odası’nın kararı ile 10 Mart 2022 tarihinde kontak kapatma eylemi yapılmıştır. Ankara’da bir yolcu maliyetinin 9.17 TL iken, tam biletin 4.50 TL, indirimli biletin 2.50 TL, abonman biletinin ortalama 1 TL olduğuna işaret eden Ankara Özel Halk Otobüsçüler Esnaf Odası, yetersiz devlet desteği nedeniyle ücretsiz taşımadan zarar ettiklerini bildirmiştir” diye konuştu.

“DEVLET DESTEĞİ ARTSIN”

Özel halk otobüs esnafının “ÖTV’siz mazotun yanı sıra gazi, şehit yakınları ile en az yüzde 40 engelli olanlar ve 65 yaşını doldurmuş vatandaşlara tanınan ücretsiz seyahat hakkı için kendilerine verilen devlet desteğinin arttırılması” talebinde bulunduğunu kaydeden Aygun, şöyle devam etti:

“4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun çerçevesinde; ücretsiz seyahat yükümlülüğü bulunan ve belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten her ay gelir desteği ödemesi yapılmaktadır.  En son 8 Haziran 2018 tarihinde yapılan değişiklikle her bir ödeme kaleminde yüzde 33 artış yapılmıştır.  Ankara ve İstanbul için ödenen 1,000 TL 1,330 TL’ye; büyükşehir belediyelerinde yer alan özel halk otobüsü ve deniz ulaşım araçları için ödenen 750 TL 1,000 TL’ye ve belediyeler için ödenen 600 TL 800 TL’ye yükseltilmiştir. Ancak 2018 yılından bu yana artış yapılmamıştır. Ancak 2021 ve 2022 yıllarında motorin, benzin ve LPG fiyatlarına yapılan şok artışlar,  toplu taşıma şirketlerini zor duruma düşürmüştür. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen gelir desteği, toplu taşıma şirketlerinin masraflarını karşılamaktan uzak kalmıştır.”

Aygun, bu kapsamda, esnafa verilen gelir desteğinin yetersiz kaldığını vurgulayarak, şu sorunun yanıtlanmasını istedi:

“2018 yılındaki akaryakıt fiyatları ile 2022 yılındaki akaryakıt fiyatları arasında uçurum oluşmuştur.2022 yılında kurşunsuz benzinin litresi 20,48 TL, motorinin litresi 22,99 TL, LPG pompa fiyatı 11,34 TL’dir. 14 Mart 2018 tarihinde ise kurşunsuz benzinin litresi 5,69 TL, motorinin litresi 5,17 TL, LPG pompa fiyatı 3.25 TL’dir. Şu anda 2018 yılı ile kıyaslandığında akaryakıt fiyatları 4 kat artmıştır. 2022 yılı Ocak ayından 10 Mart’a kadar akaryakıta 24 kez zam yapılmıştır. Özel Halk Otobüsçüler Esnafı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın büyükşehirlerde verdiği gelir desteğini 1000-1330 TL’den en az 4 bin 430 TL’ye çıkarmasını istemektedir. Esnafa verilen gelir desteğini arttıracak mısınız?”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam