“EMEKÇİLER BARIŞ EMPERYALİSTLER SAVAŞ İSTİYOR!” - Tekirdağ Canlı HaberTekirdağ Canlı Haber

19 Mayıs 2024 - 16:47

“EMEKÇİLER BARIŞ EMPERYALİSTLER SAVAŞ İSTİYOR!”

reklam
“EMEKÇİLER BARIŞ EMPERYALİSTLER SAVAŞ İSTİYOR!”
Son Güncelleme :

28 Şubat 2022 - 15:01

135 views
reklam -->

Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi ve oluşan savaş ortamı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ukrayna-Rusya savaşı ile ilgili olanın emekçiye ve vatandaşa olduğunun altını çizen Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı; “Savaşa derhal son verilmeli, gecikmeksizin diyalog ve müzakere süreci başlatılmalıdır.” diyerek yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“EMPERYALİST ÇIKARLAR, YAYILMACI VE SÖMÜRGECİ HEVESLER SAVAŞLA SONUÇLANMIŞTIR”

Son yıllarda emperyalistler arasında artan hegemonik güç savaşları ve silahlanma yarışı Ukrayna krizinde savaşa dönüşmüştür. Tüm gelişmeler çatışmaların kısa sürede sonlanmayacağını, emperyal güçlerin dünya sisteminde lehlerine sonuçlanacak değişiklikler için düğmeye bastığını göstermektedir. Çıkarları dışında hiçbir şeyi umursamayan NATO, Rusya’ya karşı kuşatma, yayılma ve genişleme stratejisi uygularken Rusya eski gücüne kavuşmak için kendi içerisinde baskı politikalarını süreklileştirirken dışarıya yönelik hegemonik güç politikalarını hayata geçirmektedir. Savaş, Ukrayna’ya kimin hâkim olacağıyla ilgilidir.  Emperyalist çıkarlar, yayılmacı ve sömürgeci hevesler savaşla sonuçlanmıştır.

“SAVAŞ EMEKÇİLERİN EKMEĞİNİN KÜÇÜLÜRKEN ZENGİNLERİN KASALARININ DOLMASI DEMEKTİR!”

Ne yazık ki, tüm savaşlarda olduğu gibi en büyük bedeli ezilenler, emekçiler ödemektedir. Ukrayna krizinde de daha şimdiden yerleşim yerleri bombalanmaya başlanmış, çok sayıda sivil yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştır. Oysa krizin tek masumu bölgede yaşayan halklar ve emekçilerdir. Bu nedenle geçmişten bu yana emekçiler ve ezilen halklar savaşa karşı barışı savunurken, emperyalistler sömürüyü ve savaşı varlıklarının temeli olarak görmüştür.

Biliyoruz ki; Savaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkım demektir! Savaş, baskı, şiddet ve sömürünün katmerlenerek artması demektir! Savaş, emekçilerin ekmeğinin küçülürken zenginlerin kasalarının dolması demektir! Savaş, emeğin haklarının tamamen ortadan kaldırılması demektir! Savaş, iktidarların baskı politikalarına kılıf uydurulması demektir. İnsan haklarının, hukuk ve adaletin hiçe sayılmasıdır! Çevrenin, doğanın tahrip edilmesi demektir!

“BARIŞ BLOĞUNU EN GENİŞ ŞEKİLDE OLUŞTURMALIDIR”

Savaş sürdükçe onlar kasalarını dolduracak, halk yoksulluğa mahkûm olacaktır! Bahsedilen ekonomik yaptırımlardan iddia edildiği gibi bankalar, sermaye değil en fazla yoksul haklar, emeği ile geçinenler etkilenecektir. Savaşı durdurmak için geç değildir. Rusya saldırılarını durdurmalı, NATO silahlanmayı ve yayılmayı esas alan politikalarından vazgeçmelidir. Askeri paktlar dağıtılmalı, başka ülkelerdeki askeri varlıklar sonlandırılmalıdır. Bu kapsamda Ukrayna’daki tüm yabancı güçler geri çekilmelidir. Ülkemizde ve dünyada savaşa, silahlanmaya ayrılan kaynaklar kamusal hizmetlere, insan onuruna yaraşır bir yaşam için kullanılmalıdır. Savaş çığırtkanlarına, savaştan nemalanmak, kendi baskı politikalarına yeni bir gerekçe yaratmak isteyenlere taviz verilmemelidir. Emek ve demokrasi güçleri, savaş isteyen emperyalistler ve emperyalist politikalara karşı barış mücadelesini yükseltmeli, barış bloğunu en geniş şekilde oluşturmalıdır.

Bizler KESK ve EĞİTİM SEN yürütme ve üyeleri olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluğun gereğini yapmaktan geri durmayacağız. Bir kez daha altını çizerek belirtiyoruz;    Savaşa derhal son verilmeli, gecikmeksizin diyalog ve müzakere süreci başlatılmalıdır. “Savaşa hayır! Barış hemen şimdi. Çocuklar gülsün, analar ağlamasın.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam-->
reklam